Справа №2а-1481\2008 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2008 року Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі: Головуючого - судді Мельник В.В. при секретареві - Поночкової О.І. за участю позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Павлограді Дніпропетровської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлограді Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про перерахунок та стягнення заборгованості з виплат одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області , в якому просила ухвалити рішення, яким :
визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення в м. Павлограді
Павлоградської міської ради Дніпропетровської області по нарахуванню і виплаті їй сум при народженні
дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
зобов'язати відповідача призначити їй допомогу при народженні дитини в сумі кратній 22,6 прожиткового
мінімуму для дітей віком до 6 років, який був встановлений на день народження її дитини, тобто в розмірі -
10 463 грн. 80 коп. з подальшою виплатою одноразової допомоги в сумі 4 167 грн. і решту суми в розмірі 6
296 грн. 80 коп. протягом 12 місяців по 524 грн. 73 коп. щомісячно;
стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму одноразової виплати при народженні дитини в
розмірі 767 грн.;
стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму, що виплачується протягом 12 місяців за період
липень 2007року - червень 2008 року включно - 1196 грн. 80 коп.
зобов'язати відповідача признатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з
01.10.2007р. по 04.06.2010 року в розмірах, які дорівнюють прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років,
з послідуючим перерахунком відповідно до змін діючого законодавства;
стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею
трирічного віку в розмірі 4 818 грн. 84 коп.;
стягнути з відповідача на її користь всі понесенні судові витрити в з'вязку з розглядом цієї справи. У судовому засіданні позивачка підтрималт заявлені позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, та на свої пояснення, надані в судовому засіданні.
На адресу суду від відповідача надійшла письмова заява про розгляд справи в їх відсутність. Суд, вислухавши пояснення позивача , зважаючи на те, що позивачеві було роз'яснено право на зміну, уточнення, доповнення заявлених позовних вимог та наслідки невиконання вказаних процесуальних дій, також зважаючи на те, що суд текстуально роз'яснив сторонам по справі положення ст.114 КАС України, вивчивши матеріали справи в їх сукупності, суд доходить висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог з огляду на такі підстави.
В судовому засіданні було встановлено, що між сторонами склалися правовідносини, врегульовані Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XIІ від 21 листопада 1992 р. з послідуючими змінами і доповненнями, позивач є отримувачем державної допомоги у зв'язку з народженням дитини. При цьому підстави для провадження виплат, строки виплат сторонами не оспорюються.
Так, позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення в м. Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області, оскільки у позивача народилася дитина.
Відповідно до ст.12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одноразова допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово в дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому КМУ.
Відповідно ст. 15 цього Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, встановлений з 1 січня у розмірі 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Також було встановлено, що відповідач, керуючись Законом України «Про державний бюджет України на 2007р.», а саме абзацем 2 частини 2 ст.56; абзацем 3 частини 2 ст.56; пунктом 14 ст.71 вищезазначеного Закону нарахував позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також здійснив їй виплату частини одноразової допомоги у розмірі 8 500 гривень, яку вона отримала.
Вирішуючи питання по суті судом було встановлено, що згідно із ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, яка діяла, набрання законної сили Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового
мінімуму для дітей віком до 3-х років, встановленого на день народження дитиня. Виплата допомоги здійснюється одноразово дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, що діяли до набрання законної сили Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Разом з тим, Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19.12.2006 р. було встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі 8500 гри. з виплатою допомоги одноразово при народженні дитини в сумі 3400 грн. та решти протягом наступних 12 місяців різними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (абз.2 ч.2 ст.56); а також допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різницю між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (абз.З ч.2 ст.56).
З огляду на те, що п.14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію ст.12, ч.1 ст.15 та п.3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідач проводив відповідні виплати позивачці згідно з вищезазначеним порядком та розміру.
Проте, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення \'.г 5 ч.2 ст.56 та п.14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007'рік» були визнані неконституційним, у зв'язку з чим втратили чинність.
Враховуючи, що вказане рішення Конституційного суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, суд вважає, що при розрахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку слід керуватися ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»,
Недоотримана позивачкою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році становить:
з 23 жовтня 2007 по 31 жовтня 2007року 136,45 грн. - 27,51 грн.= 108,94 грн.; за листопад 2007 року 470 грн. - 94,77 грн. = 375,23 грн.; за грудень 2007 року: 470 грн. -110,88 грн. = 359,12 грн. Загальна сума складає - 843 грн. 29 коп.
Щодо вимог позивачки призначити їй відповідно до ст. 15 Закону № 2811-ХІІ допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 01 січня 2008 року у розмірі - прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років щомісяця, з наступним підвищенням щомісяця в зв'язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, до закінчення строку передбаченої законом виплати суд зазначає наступне.
Згідно ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно - правових відносин.
Отже, необхідною умовою для звернення особи до суду з адміністративним позовом є обов'язкова наявність порушення прав, свобод чи інтересів цієї особи у сфері публічно - правових відносин. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у адміністративного суду немає правових підстав для задоволення позову.
Суд зазначає, що оскільки правовою підставою для звернення до адміністративного суду є захист порушених прав свобод чи інтересів, то право на позов у особи виникає лише після порушення відповідачем її права, тобто захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні.
Тобто, суд вважає, що слід визнати неправомірними дії відповідача в частині нарахуванні та виплаті позивачці державної допомоги по догляду за дитиною в період з січня 2007 р. по грудень 2007 року включно, оскільки відповідач фактично порушив положення ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", та відмовити в стягненні недоплати державної допомоги по догляду за дитиною з січня 2008 р. , оскільки в даному випадку відповідач діє на підставі ст. 23 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" яким встановлено наступне:
"Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунок на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 13О грн."
ОСОБА_2 ніким не оскаржений і не відмінений, тому відповідачем застосований вірно.
В той же час, оскільки відповідно до ч.2 ст.95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Враховуючи, що розподіл доходів та видатків в країні визначається Законом України «Про державний бюджет України», який є основним та головним фінансовим нормативним актом на відповідний рік, а допомога при народженні дитини здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетами, суд вважає, що при визначенні розміру допомоги при народженні дитини слід керуватися не ст.12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а абз.2 ч.2 ст.56 ОСОБА_2}' України «Про державний бюджет України на 2007 рік», яким було визначено порядок нарахування допомоги при народженні дитини.
Таким чином суд вважає, що допомога при народженні дитини у розмірі 8500 грн. відповідачем була призначена правомірно і що дії відповідача, в цій частині, були правомірними.
На підставі вищенаведеного, суд вважає, що вимоги позивачки підлягають задоволенню лише в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області перерахувати їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» _за період з 23 жовтня 2007р. - по 31 грудня 2007р..
В іншій частині позову необхідно відмовити за необгрунтованністю позовниг вимог.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в м. Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про перерахунок та стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити - частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлограді Павлоградської міської ради по нарахуванню і виплати ОСОБА_1 сум соціальної допомоги по догляду за дитиною та досягнення нею трирічного віку за період з 23 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007року (включно) -неправомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлограді Павлоградської міської ради на користь ОСОБА_1 відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» суму недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 23 жовтня 2007 року (дата подачі заяви в СОБЕС) по 31 грудня 2007р. в сумі - 843 грн. 29 коп.
В іншій частині позову відмовити.
Заяву на апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подано до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її проголошення .
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Павлоградський міськрайонний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.