Справа № 2-3534 2008 рік
Суворовський районний суд
міста Одеси
РІШЕННЯ
Ім'ям України
14 жовтня 2008 року Суворовський районний суд міста Одеси в складі головуючого судді Гудіної НІ. при секретарі Мельниченко Г.О.
розглянув в відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за позовом
Відкритого акціонерного товариства комерційного банку « Надра» до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості
Установив
Позивач звернувся з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, мотивуючи свої вимоги тим, що 22 жовтня 2007 року між Відкритим акціонерним товариством комерційний банк «Надра» та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір №126-ЕКЦ/2007-980, відповідно до якого Банк надав Позичальнику у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання 30 000 ( тридцять тисяч ) гривень.
Згідно з пунктом 3.1. кредитного договору Позичальник зобов'язаний повертати кредит та сплачувати передбачені Договором платежі згідно з графіком повернення кредиту та сплати відсотків, який є невід'ємною частиною кредитного договору.
Також, відповідно до пункту 1.5. кредитного договору в якості забезпечення виконання Позичальником своїх зобов'язань щодо погашення Кредиту, сплати процентів, інших передбачених Договором платежів, а також можливих штрафних санкцій, 22.10.2007 р. між Банком та ОСОБА_2 було укладено договір поруки, згідно з яким він поручився за виконання ОСОБА_1 взятих на себе зобов'язань.
Частиною 1 статті 1054 Цивільного кодексу України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Частиною 2 статті 1054 Цивільного кодексу України передбачено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору. Отже, згідно із частиною 2 статті 1050 Цивільного кодексу України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому.
Крім того, відповідно до п. 8.2 договору за порушення строків сплати відсотків за користування кредитом, позичальник сплачує Банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми заборгованості за кожен день прострочення.
Відповідно до статей 525 та 526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов кредитного договору та Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а при відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України, передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 554 ЦК України встановлено, що у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Частина 2 статті 554 Цивільного кодексу України визначає також, що поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
В зв'язку з тим, що позичальник належним чином свої обов'язки не виконує, станом на 11.04.2008 року виникла прострочена заборгованість по поверненню кредиту, яка складається з:
основний борг за кредитом -30 000,00 грн. заборгованість по відсоткам -8 650,00 грн. сума пені по відсоткам - 291,44 грн. сума пені по кредиту-249,15 грн. сума штрафу - 7 500,00 грн.
Загальна сума заборгованості складає 46 690 грн. 59 коп.
Відповідачі про час та місце слухання справи сповіщені належним чином через засоби масової інформації, однак в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не сповістили.
Вивчив матеріали справи, вислухав пояснення представника позивача, який наполягав на задоволенні позову, суд дійшов до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
В судовому засіданні встановлене наступне: 22 жовтня 2007 року між Відкритим акціонерним товариством комерційний банк «Надра» та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір №126-ЕКЦ/2007-980, відповідно до якого Банк надав Позичальнику у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання 30 000 ( тридцять тисяч ) гривень.
л.с. 4-6
Відповідно до пункту 1.5. кредитного договору в якості забезпечення виконання Позичальником своїх зобов'язань щодо погашення Кредиту, сплати процентів, інших передбачених Договором платежів, а також можливих штрафних санкцій, 22.10.2007 р. між Банком та ОСОБА_2 було укладено договір поруки, згідно з яким він поручився за виконання ОСОБА_1 взятих на себе зобов'язань.
л.с. 7-8
В зв'язку з тим, що позичальник належним чином свої обов'язки не виконує, станом на 11.04.2008 року виникла прострочена заборгованість по поверненню кредиту, яка складається з:
основний борг за кредитом -30 000,00 грн. заборгованість по відсоткам -8 650,00 грн. сума пені по відсоткам - 291,44 грн. сума пені по кредиту- 249,15 грн. сума штрафу - 7 500,00 грн.
Загальна сума заборгованості складає 46 690 грн. 59 коп.
У відповідності до ст. 553 ЦКУкраїни:»За договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку.
Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі.
Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.» У відповідності до ст. 554 ЦК України:» У разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.
У відповідності до ст. 555 ЦК України: « У разі одержання вимоги кредитора поручитель зобов'язаний повідомити про це боржника, а в разі пред'явлення до нього позову - подати клопотання про залучення боржника до участі у справі.
Якщо поручитель не повідомить боржника про вимогу кредитора і сам виконає зобов'язання, боржник має право висунути проти вимоги поручителя всі заперечення, які він мав проти вимоги кредитора.
Поручитель має право висунути проти вимоги кредитора заперечення, які міг би висунути сам боржник, за умови, що ці заперечення не пов'язані з особою боржника. Поручитель має право висунути ці заперечення також у разі, якщо боржник відмовився від них або визнав свій борг.
У відповідності до ст. 610 ЦК України: « Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
У відповідності до ст.. 611 ЦК України: « . У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема:
1. 1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору;
1. 2) зміна умов зобов'язання;
2. 3) сплата неустойки;
3. 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
У відповідності до ст. 612 ЦК України:» Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Боржник, який прострочив виконання зобов'язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.
У відповідності до ст.. 625 ЦК України :»Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом».
Таким чином, суд дійшов до висновку про те, що з відповідачів на користь позивача повинно бути стягнута солідарно заборгованість по кредитному договору №126-ЕКЦ/2007-980 від 22 жовтня 2007 року в сумі - 46 690,59 грн., держмито 466,90 грн. , 30 грн. витрати на інформаційне - технічне забезпечення , а всього 47927,49 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10,11, 57,60,61,169, 212-215, 218 ЦПК України, ст.ст. 509,510,524-526, 530,532-534, 536,545-549, 550, 551,572, 610-612,615,621-625 ЦК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Відкритого акціонерного товариства Комерційного Банку « Надра» до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по кредитному договору задовольнити .
Стягнути солідарно з ОСОБА_1, ОСОБА_2 на користь Відкритого акціонерного товариства Комерційного Банку « Надра» заборгованість в сумі -46690,59 грн., держмито 466,90 грн. , 30 грн. витрати на інформаційне - технічне забезпечення , а всього 47927,49 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через суд Суворовського району міста Одеси шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України. Суддя- підпис