Судове рішення #8806224

Справа № 2-а-35/08

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2008 року Красноградський районний суд Харківської області

В складі: головуючого -судді Гусар П. І.

При секретарі Міхньовіч С. М.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Краснограді адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської РДА про перерахунок та стягнення заборгованості допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

 ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом в яком у вказала, що 04.04.2007 вона народила дитину - ОСОБА_2. Усі види державної допомоги сім'ям з дітьми, призначують і виплачують органи соціального населення за місцем проживання батьків ( ст. 5 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"). В зв'язку з чим вона була відповідачем поставлена на облік і починаючи з травня 2008 року і до теперішнього часу отримувала щомісячно від відповідача допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В 2007 році за вказаною допомогою вона не зверталася, тому що їй відповідач не пояснив і вона отримувала достатньо коштів.

В судовому засіданні позивач просила поновити їй строк звернення до суду, тому що вона не мала доступу до видань Конституційного суду України та просила визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати відповідача повністю виконати законодавство України про державну допомогу сім'ям з дітьми та виплатити і нарахувати допомогу по догляду за дитиною по чапаючи з 04.04.2007 року і до 04.04.2010 року.

Представник відповідача ОСОБА_3 позов не визнала і пояснила, що допомога призначається з моменту звернення, тобто позивачу правомірно була призначена допомога з травня 2008 року.

Крім того, відповідно до листа начальника відділу з питань праці та зайнятості населення, заступника начальника управління праці та соціального захисту населення Красноградської РДА ОСОБА_4, витікає наступне:

Статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах:

допомога при народженні дитини - у розмірі 8500 гривень, виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами (по 425 гривень щомісячно);

допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Виходячи з цього, Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" передбачений відповідний обсяг видатків.

Конституція України не містить норм, які б встановлювали ієрархічну залежність одних законів від інших. Прийняті Верховною Радою України закони є актами рівної юридичної сили. Єдиний закон України, який Конституція України виокремлює серед інших - це закон про Державний бюджет України. Згідно з Конституцією України цей закон приймається щорічно та має визначений термін дії. Відповідно до ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове призначення цих видатків. Закон про Державний бюджет України є правовим актом, зміст якого чітко зумовлений поняттям бюджету як план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань та функцій, які здійснюються органами державної влади та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду. Такий закон затверджує повноваження органів державної влади здійснювати виконання Державного бюджету України протягом бюджетного періоду.

Частиною другою ст. 4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України. Будь-які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за кошти Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися. Відповідно до частини другої статті 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України.

Водночас відповідно до пункту 2 Положення про Міністерство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 року № 1543, Мінпраці України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України. У межах своїх повноважень Мінпраці України організовує виконання актів законодавства і здійснює систематичний контроль за їх реалізацією.

Враховуючи викладене, Мінпраці, як головний розпорядник коштів, керуючись вимогами чинного законодавства, забезпечує через місцеві органи праці та соціального захисту населення виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України у законі про Державний бюджет України на відповідний календарний рік. Разом з тим згідно Рішення Конституційного Суду № 6-рп/2007 від 09.07.2007 втратив чинність лише абзац третій частини другої статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким визначено розмір виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. А Рішення Конституційного суду України № 10-рп від 22.05.08 року взагалі не стосується пункту 23 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України яким визначено розмір виплати одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Механізм та порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у зв'язку із рішенням Конституційного суду України у 2007 році не визначено. Управління не отримувало будь яких документів, які б свідчили про необхідність виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком від 1-го до 6-ти років.

Також відповідно до статті 99 КАСУ позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами. Пропущення строку звернення до суду є підставою для відмови у задоволенні позову за умов якщо цьому наполягає одна із сторін (стаття 100 КАСУ). У зв'язку з тим, що позивач пропустив строк звернення до суду, Управління праці та соціального захисту населення Красноградської РДА наполягає на застосуванні судом зазначеної норми при вирішенні спору.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи вважає, що в задоволенні позову відповідачу необхідно відмовити з наступних підстав.

Відповідно до ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сімя'м з дітьми» в редакції, що діяла до набрання законної сили Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» № 489 від 12.06.2006 року, допомога при народження дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народження та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам в таких розмірах: абзацом 2 частини 2 ст. 56 Закону України «про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що допомога при народженні дитини складає 8 500 грн і виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3 400 грн, а решта протягом 12 місяців рівними частинами в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; а абзацом 3 частини 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає розмір, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 14 ст. 71 Закону України «Про держаний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію ст.. 12, ч. 1 ст. 15 та п. 3 розділу VIII «прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а тому відповідач проводив відповідні виплати до вищезазначеного порядку та розмірів.

Проте, рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007 положення абз.З ч.2 ст. 56 та п. 14 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік» були визнані неконституційним, у зв'язку з чим втратили чинність.

Разом з тим, подібного рішення в 2008 році Конституційним судом не приймалось і невідомо, які рішення Верховною Радою України, Конституційним Судом України будуть прийняті 2009 і 2010 роках.

Згідно викладеного, керуючись ст., ст.. 2, 6, 9, 69, 94, 99-102, 104, 159, 160, 163, 167 КАСУ, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської РДА про перерахунок та стягнення заборгованості допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відмовити.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення і шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження в апеляційний суд Харківської області через Красноградський райсуд, подавши копію апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація