Судове рішення #8804552

справа № 2- 51/08

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2008 року Коломацький районний суд Харківської області в складі: головуючого судді - Гусара П.П.,

при секретарі - Калюжній Л.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с Різуненкове цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до державного нотаріуса Коломацької державної нотаріальної контори ОСОБА_2 про визнання свідоцтва про право на спадщину недійсним,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовною заявою, в якій зазначає, що в червні 1994 року помер його батько - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 і після його смерті залишилося спадкове майно - домоволодіння, розташоване за адресою: Харківська область, Коломацький район, с Підлісне.

Позивач, також зазначає, що на час відкриття спадщини після його померлого батька спадкувальниками вищевказаного майна за законом були: його мати - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, він - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 та його брат - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, а такожо, на час відкриття спадщини спадкоємцями за законом були і його рідні сестри -ОСОБА_6, ОСОБА_7, які мешкають в м. Харків. »

Також, позивач вказує, що у встановлений законом строк ні він, ні його мати, ні його брат та сестри до державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не зверталися, а після смерті батька в будинку продовжувала проживати його мати -ОСОБА_4, яка фактично прийняла спадщину після померлого чоловіка. Позивач при цьому стверджує, що його мати померла в 2001 році і він здійснив її поховання, а в 2005 році помер також і його брат - ОСОБА_5.

Позивач, крім того вказує, що коли він вирішив оформити спадщину на батьківське майно, виявилося, що домоволодіння його батьків, розташоване за адресою: Харківська область, Коломацький район, с Підлісне вже знаходиться у власності дочки його померлого брата, ОСОБА_5, - ОСОБА_8, а перед смертю його брат повідомив, що він в 2001 році оформив спадщину на батьківське майно незаконно, не пояснивши при цьому в чому полягала ця незаконність.

Також, як зазначає позивач, станом на 13 червня 1994 року, тобто на момент смерті його батька - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, брат позивача - ОСОБА_5 проживав в ІНФОРМАЦІЯ_5 по. АДРЕСА_1, і, таким чином, брат, як спадкоємець за заповітом не проживав постійно разом із спадкодавцем - їхнім батьком на час відкриття спадщини і заяву про прийняття спадщини у встановлений законом строк до нотаріальної контори не подавав, а тому позивач вважає, що його покійний брат ОСОБА_5 не мав права на спадкування.

У зв'язку з тим, що жодним із спадкоємців як за законом так і за заповітом у встановлений законом строк відповідна заява до державної нотаріальної контори не була подана, а також у зв'язку з тим, що ніхто із спадкоємців за законом не відмовлявся від прийняття спадщини та не подавали до державної нотаріальної контори заяв про відмову від прийняття спадщини, вважає що спадкування батьківського майна його братом, а в подальшому і його дочкою є незаконним, а тому просить суд визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за заповітом на жилий будинок, розташований за адресою: Харківська область, Коломацький район, с Підлісне, видане державним нотаріусом його покійному брату в 2001 році.

В судове засідання з'явився позивач, який підтримав свої позовні вимоги та наполіг на їх задоволенні.

Відповідач та третя особа в судове засідання не з'явилися, про час і місце судового засідання повідомлялися належним чином, про що свідчать розписки про вручення повісток про виклик до суду на 04 липня 2008 року, на 20 жовтня 2008 року та на 04 листопада 2008 року та на 02 грудня 2008 року, причину неявки суду не повідомили. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Так, згідно свідоцтва про смерть, серії 1-ВЛ № 320889, виданого 26 жовтня 2001 року Шелестівською сільською радою Коломацького району Харківської області ОСОБА_3 помер 13 червня 1994 року (а.с. 27).

02 листопада 2001 року до Коломацької державної нотаріальної контори подана заява ОСОБА_5 про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за заповітом після померлого ОСОБА_3, про що свідчить копія такої заяви (а.с. 25).

Згідно заповіту від 19 червня 1990 року, посвідченого заступником голови Шелестівської сільської ради Краснокутського району Харківської області (а.с. 32-33) ОСОБА_3 все своє майно заповів ОСОБА_5, що проживає в ІНФОРМАЦІЯ_6.

Відповідно до копії свідоцтва на право особистої власності на жилий будинок від 15 жовтня 2001 року (а.с. 34) та копії довідки-характеристики від 17 жовтня 2001 року, виданої Коломацьким МДГПТІ (а.с. 35) будинок в с Підлісне Коломацького району Харківської області належить ОСОБА_3.

Згідно копії довідки-характеристики № 1175, виданої виконкомом Шелестівської сільської ради Коломацького району Харківської області в 2001 році (а.с. 28), за померлим ОСОБА_3 згідно запису в погосподарській- книзі № 17 за особовим рахунком № 1377, станом на 2001 рік числиться житловий будинок, який розташований в селі Підлісне Коломацького району Харківської області і в ньому, станом на 2001 рік прописаний і проживає ОСОБА_5.

02 листопада 2001 року державним нотаріусом Коломацької державної
нотаріальної контори ОСОБА_5 видане свідоцтво про право на
спадщину за заповітом (а.с. 37).

Із відповіді Банківського міжрайонного прокурора Харківської області № 113/08
від 10 квітня 2008 року на заяву ОСОБА_1 на дії державного
нотаріуса вбачається, що свідоцтво про право на спадщину за заповітом на жилий
будинок, розташований за адресою: Харківська область, Коломацький район, с

Підлісне, видане державним нотаріусом ОСОБА_5 02 листопада 2001 року неправомірно, оскільки його видача здійснена з порушенням вимог законодавства (а.с. 49)

Відповідно до ст. 548 ЦК Української РСР 1963 року для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв, а згідно ст. 549 цього ж кодексу визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини, і вказані в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

З матеріалів справи та матеріалів спадкової справи № 140/2001 року не вбачається
доказів про вступ ОСОБА_5 в управління або володіння
спадковим майном в шестимісячний строк з дня відкриття спадщини, тобто з дня смерті
спадкодавця ОСОБА_3, який помер 13 червня 1994 року, або ж про
подачу ОСОБА_5 державній нотаріальній конторі за місцем
відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з дня
відкриття спадщини. Також, ніяких даних в підтвердження того факту, що ОСОБА_5
ОСОБА_9 судом було продовжено строк для прийняття спадщини в
матеріалах нотаріальної справи не мається.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову та про необхідність визнання свідоцтва про право на спадщину недійсним. Керуючись ст. ст. 548, 549 ЦК Української РСР 1963 року, ст. ст. 10, 11, 60, 224-226, 209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити..

Свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане ОСОБА_5 державним нотаріусом Коломацької державної нотаріальної контори 02 листопада 2001 року визнати недійсним.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Коломацький районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня його проголошення і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація