копія
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2012 р. Справа № 2а/0470/2751/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р. А.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до територіального управління Державної судової адміністрації в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до теріторіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області.
Звернувшись до суду, позивач просить:
визнати неправомірною бездіяльність територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області щодо не зарахування до стажу державної служби періоду служби в органах внутрішніх справ України під час мого навчання у Дніпропетровському училищі міліції МВС України з 22 серпня 1994 року по 23 липня 1997 року;
зобов`язати територіальне управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області зарахувати мені, ОСОБА_1 , до стажу державної служби період служби в органах внутрішніх справ України під час навчання в Дніпропетровському училищі міліції МВС України з 22 серпня 1994 року по 23 липня 1997 року.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю бездіяльності відповідача.
У позовній заяві позивач зазначає, що відповідно до наказу начальника територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області від 21.09.2010 року №71-к він перебуває на посаді керівника апарату П`ятихатського районного суду Дніпропетровської області.
Відповідно до наказу територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області № 10-к від 24.01.2012 року «Про встановлення надбавки керівникам апаратів місцевих загальних судів Дніпропетровської області» станом на 01.01.2012 року йому встановлено вислугу років державної служби - 14 років 04 місяці 08 днів. Тобто, при обчисленні строку перебування на державній службі, позивачеві не враховано період навчання у Дніпропетровському училищі міліції МВС України. Позивач вважає, що прийняття рішення щодо неврахування зазначеного періоду суперечить вимогам ч. 1 ст. 43 Закону України «Про освіту», ст. 18 Закону України «Про міліцію», від 20.12.1990 року, яка діяла на час навчання позивача з одночасним проходженням служби в ОВС та закінчення навчального закладу, п. 1,2 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затверджене постановою КМУ УРСР від 29.07.1991 року № 114, п. 3 Постанови КМУ від 03 травня 1994 року № 283 «Про порядок обчислення стажу державної служби», тощо.
Відповідач надав до суду заперечення на адміністративний позов, відповідно до яких позов не визнає, мотивуючи тим, що згідно зі статтею 18 Закону України «Про міліцію», особи, прийняті на службу до міліції, в тому числі слухачі й курсанти вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України, які перебувають на військовому обліку військовозобов`язаних, на час служби знімаються з нього і перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ України.
Оскільки навчальні заклади внутрішніх справ не є вищим військовими навчальними закладами, то навчання в них не може бути військовою службовою та відповідно до зазначеної статті зараховуватись до стажу державної служби, а Закони України «Про державну службу», «Про освіту», «Про вищу освіту», «Про міліцію» аналогічної норми не передбачають.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до Наказу начальника територіального управління Державної судово адміністрації України в Дніпропетровській області №71-к від 21.09.2010 року, Позивач, перебуває на посаді керівника апарату П`ятихатського районного суду Дніпропетровської області.
Відповідно до Наказу територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровської області № 10-к від 24.01.2012 року «Про встановлення надбавки керівникам апаратів місцевих загальних судів Дніпропетровської області» станом на 01.01.2012 року Позивачу встановлено вислугу років державної служби - 14 років 04 місяці 08 днів. (Наказ додається). Тобто при обчисленні строку перебування на державній службі, йому не враховано період навчання у Дніпропетровському училищі міліції МВС України.
Відповідно до наказу від 22 серпня 1994 року №74 Дніпропетровського училища міліції МВС України за результатами складених іспитів позивача було зараховано курсантом Дніпропетровського училища МВС України та присвоєно спеціальне звання «рядовий міліції». У липні 1997 року він закінчив зазначений навчальний заклад, після чого наказом УМВС України в Дніпропетровській області №92 від 19.08.1997 року його було призначено на посаду слідчого та присвоєно спеціальне звання «лейтенант міліції». В подальшому до липня 2008 року позивач проходив службу на посадах слідчого, старшого слідчого П`ятихатського РВ ГУМВС України в Дніпропетровській області.
15 липня 2008 року ОСОБА_1 було звільнено з органів внутрішніх справ за ст. 64 п «ж» за власним бажанням. З моменту звільнення і до теперішнього часу він працює на державній службі.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України «Про освіту» вищими навчальними закладами є, зокрема, технікум (училище), коледж, інститут, академія, університет (частина перша статті 43). При цьому встановлено чотири рівні акредитації вищих навчальних закладів: перший рівень - технікум, училище, інші прирівняні до них вищі навчальні заклади, другий рівень - коледж, інші прирівняні до нього вищі навчальні заклади, третій і четвертий рівні (залежно від наслідків акредитації) - інститут, академія, університет. Також визначено, що вищі навчальні заклади здійснюють підготовку фахівців за такими освітньо-кваліфікаційними рівнями: молодший спеціаліст - забезпечують технікуми, училища, інші вищі навчальні заклади першого рівня акредитації; бакалавр - забезпечують коледжі, інші вищі навчальні заклади другого рівня акредитації; спеціаліст, магістр - забезпечують вищі навчальні заклади третього і четвертого рівнів акредитації.
Позивачем у 1997 році закінчено вищий навчальний заклад першого рівня акредитації.
Статтею 18 Закону України «Про міліцію», від 20.12.1990 року, яка діяла на час навчання ОСОБА_1 з одночасним проходженням служби в ОВС та закінчення навчального закладу було передбачено, що порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затверджених постановою Кабінету Міністрів України. Особи, прийняті на службу до міліції в тому числі слухачі й курсанти шкіл міліції які перебувають на військовому обліку, на час служби знімаються з нього і перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ України.
Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затверджене постановою КМУ УРСР від 29.07.1991 року №114 визначено порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обов`язки.
П.п. 1, 2 Положення передбачають, що до рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ належать особи, які перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ УРСР і яким присвоєно спеціальні звання, встановлені законодавством. Особам, які перебувають на службі в органах внутрішніх справ, присвоюються такі спеціальні звання:
- рядовий склад - рядовий міліції, рядовий внутрішньої служби.
До стажу державної служби включається також час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ (п. 3 Постанови КМУ від 03 травня 1994 року № 283 «Про порядок обчислення стажу державної служби»).
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про загальну структуру і чисельність міністерства внутрішніх справ» навчальні заклади входять в загальну структуру Міністерства внутрішніх справ України.
Наказом начальника Дніпропетровського училища міліції МВС України від 22 серпня 1994 року №74 позивачеві присвоєне спеціальне звання - «рядовий міліції».
В подальшому відповідно до виписки з послужного списку зазначено, що з 22.08.1994 року по 15.07.2008 року, тобто з моменту зарахування до учбового закладу та до моменту мого звільнення з органів внутрішніх справ, він проходив службу в органах внутрішніх справ.
Крім того, відповідно до Статусу слухачів і курсантів вищих навчальних закладів МВС України, який був затверджений наказом МВС від 13.09.1994 року №505, особи з числа цивільної молоді і випускники військових ліцеїв, прийняті до навчальних закладів МВС України, знаходилися на службі в органах внутрішніх справ.
Таким чином, при обчисленні стажу державної служби до нього був включений час служби в органах внутрішніх справ, початком якого було прийняття на посаду курсанта училища міліції.
Відповідно до п.4.6. Методики щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої спільним наказом Головного управління державної служби України та Міністерства праці та соціальної політики України від 12А0.2007 року № 270 551 час навчання курсантів у навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ України не включається до стажу державної служби. Зазначена норма в даному випадку не підлягає застосуванню, оскільки суперечить вимогам Конституції України, Закону України «Про міліцію», Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про міліцію» в редакції, яка діяла протягом часу мого навчання в училищі міліції до 07.02.2007 року, «навчання у школах МВС після здобуття середньої освіти прирівнюється до проходження військової служби.»
Таким чином, по закінченню навчання у 1997 році позивачеві зараховане проходження військової служби.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру.
П.п. 1,2 Положення передбачають, що до рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ належать особи, які перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ УРСР і яким присвоєно спеціальні звання, встановлені законодавством. Особам, які перебувають на службі в органах внутрішніх справ, присвоюються такі спеціальні звання:
- рядовий склад - рядовий міліції, рядовий внутрішньої служби.
Відповідно до п. 3 Постанови КМУ від 03 травня 1994 року №283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» «до стажу державної служби включається також час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ».
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про загальну структуру і чисельність міністерства внутрішніх справ» навчальні заклади входять в загальну структуру Міністерства внутрішніх справ України.
Наказом начальника Дніпропетровського училища міліції МВС України від 22 серпня 1994 року №74 позивачеві присвоєне спеціальне звання - «рядовий міліції».
В подальшому відповідно до виписки з послужного списку зазначено, що з 22.08.1994 року по 15.07.2008 року, тобто з моменту зарахування до учбового закладу та до моменту мого звільнення з органів внутрішніх справ, позивач проходив службу в органах внутрішніх справ.
Крім того, відповідно до Статусу слухачів і курсантів вищих навчальних закладів МВС України, який був затверджений наказом МВС від 13.09.1994 року № 505, особи з числа цивільної молоді і випускники військових ліцеїв, прийняті до навчальних закладів МВС України, знаходилися на службі в органах внутрішніх справ.
Таким чином, при обчисленні стажу державної служби до нього був включений час служби в органах внутрішніх справ, початком якого було прийняття на посаду курсанта училища міліції.
Відповідно до п. 4.6. Методики щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої спільним наказом Головного управління державної служби України та Міністерства праці та соціальної політики України від 12.10.2007 року № 270 551 час навчання курсантів у навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ України не включається до стажу державної служби. Зазначена норма в даному випадку не підлягає застосуванню, оскільки суперечить вимогам Конституції України, Закону України «Про міліцію», Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про міліцію» в редакції, яка діяла протягом часу мого навчання в училищі міліції до 07.02.2007 року, «навчання у школах МВС після здобуття середньої освіти прирівнюється до проходження військової служби»
Таким чином, по закінченню навчання у 1997 році позивачеві зараховане проходження військової служби.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаний із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу роботи державної служби.
Стаття 24 зазначеного Закону встановлює, що початком проходження військової вважається день призначення на посаду курсанта вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу - для громадян, які не проходили військову службу, та військовозобов`язаних.
Дніпропетровське училище міліції відповідно до переліку вищих навчальних закладів, що входять до єдиної системи військової освіти, затвердженого постановою КМУ від 15 грудня 1997 року №1410 «Про створення єдиної системи військової освіти» включене до переліку вищих навчальних закладів, що входять до єдиної системи військової служби.
Крім того, п. 4.6. Методики не відповідає вимогам постанови КМУ від 03.05.1994 року зі змінами.
Стаття 117 Конституції України встановлює, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, при даній невідповідності норм, підлягає застосуванню постанова КМУ, яка має вищу юридичну силу, ніж наказ центральних органів виконавчої влади.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.05.1997 року закони та інші нормативно правові акти України не поширюються на правовідносини, які виникли і не закінчилися до набуття чинності таких законів та інших нормативно - правових актів.
Таким чином, відповідно до вимог законодавства, що знайшло своє підтвердження у відповідях відповідних компетентних органів період навчання позивача у Дніпропетровському училищі МВС України зараховано як проходження служби в ОВС, при цьому навчання у зазначеному закладі прирівнювалося до проходження військової служби.
З огляду на викладене бездіяльність відповідача, що оскаржено, є протиправною. Тому, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області щодо не зарахування до стажу державної служби періоду служби в органах внутрішніх справ України під час навчання ОСОБА_1 у Дніпропетровському училищі міліції МВС України з 22 серпня 1994 року по 23 липня 1997 року.
Зобов`язати територіальне управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період служби в органах внутрішніх справ України під час навчання в Дніпропетровському училищі міліції МВС України з 22 серпня 1994 року по 23 липня 1997 року.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, предбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 19.03.2012 Суддя Р.А. БарановськийР.А. Барановський