Судове рішення #875513
31/122-07-2535

           

 

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

_________________________________________________________________________________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

"17" липня 2007 р.

Справа № 31/122-07-2535

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого                    Картере В.І.

суддів:                              Пироговського В.Т., Жекова В.І.

при секретарі судового засідання –Буравльовій О.М.

за участю представників:

від позивача –Тимофієнко О.О.,

від відповідача –не з’явився,

від третьої особи без самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державного підприємства „Дніпро-Бузький морський торгівельний порт” –Зінченко Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства „Дельта-лоцман”

на рішення господарського суду Одеської області від 31.05.2007р.

по справі № 31/122-07-2535

за позовом Державного підприємства „Дельта-лоцман”

до Товариства з обмеженою відповідальністю „Європейська транспортна компанія”

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державного підприємства „Дніпро-Бузький морський торговельний порт”

про стягнення 25895,25 дол. США


ВСТАНОВИВ:

ДП „Дельта-Лоцман” звернулось до господарського суду Одеської області із позовною заявою про стягнення з ТОВ „Європейська транспортна компанія” заборгованості в сумі 25 145,70 дол. США канального збору за прохід судна, що плаває під іноземним прапором та пеню в сумі 749,55 дол. США(всього 25 895, 25 дол. США).

Рішенням місцевого господарського суду від 31.05.2007р. (суддя Лєсогоров В.М.) у задоволенні позову відмовлено.

Судове рішення вмотивоване тим, що всі права та обов’язки ДП „Дельта-Лоцман”, закріплені договором від 09.09.2005р. № 37/П-05, укладеним між позивачем та відповідачем, на час надання послуг ТОВ „Європейська транспортна компанія” перейшли до ДП „Дніпро-Бузький морський торговельний порт”.

Не погоджуючись із рішенням суду, ДП „Дельта-Лоцман” звернулось до Одеського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Одеської області скасувати, позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.

Зокрема, скаржник зазначає, що отримувачем канального збору за проходження Бузько-Дніпровсько-Лиманським і Херсонським морським каналами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України (далі КМУ) від 12.10.2000р. № 1544 є ДП „Дельта-Лоцман”. Накази Міністерства транспорту та зв’язку України від 12.04.2006р. № 336 та від 18.09.2006р. № 945 згідно тверджень позивача не містять положень щодо зміни отримувача канального збору. Крім того, Міністерство транспорту та зв’язку України не мало повноважень щодо зміни отримувача коштів з канального збору. Також підприємство вказує, що згідно із вищезазначеною постановою КМУ підприємством, якому сплачується канальний збір є ДП „Дельта-Лоцман”, отже, ДП „Дніпро-Бузький морський торговельний порт” не мало підстав здійснювати нарахування канального збору та отримувати збір на власний рахунок.

В матеріалах справи наявні відзив від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, ДП „Дніпро-Бузький морський торговельний порт”, в якому він заперечує проти доводів, викладених в апеляційній скарзі, та просить залишити оскаржуване рішення без змін.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази, вислухавши пояснення представників учасників, колегія суддів встановила таке:

Між ДП „Дельта-Лоцман” (Підприємство) та ТОВ „Європейська транспортна компанія” (Агент) укладено договір від 09.09.2005р. № 37/П-05.

Відповідно до п.2.1.1 вказаного договору Підприємство взяло на себе зобов’язання за заявками Агента, у встановленому порядку, відповідно до діючих правил плавання, обов’язкових постанов тощо, своєчасно і якісно виконувати у портах України лінійні і портові лоцманські проведення суден, надавати послуги Регіональної служби регулювання рухом суден і надавати право проходу по ГСХ, БДЛК і ХМК.

Згідно із матеріалами справи 21.09.2006р. здійснено проходження Бузько-Дніпровсько-Лиманським морським каналом, судна під назвою „CLIPPER LIS”(Багами), яке знаходилось під агентуванням ТОВ „Європейська транспортна компанія”.

За розрахунком, наданим позивачем, в вищезазначений період за проведення Бузько-Дніпровсько-Лиманським каналом судна під агентуванням відповідача ДП „Дельта-Лоцман” нараховано 25895,25 дол. США (з урахуванням пені), які не сплачені відповідачем на рахунок позивача, у зв’язку з чим ДП „Дельта-Лоцман” подало позовну заяву до господарського суду Одеської області про стягнення відповідних коштів за проходження судна каналом, у задоволенні якої відмовлено з підстав, викладених в описовій частині цієї постанови.

Перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм процесуального і матеріального права, повноту та об’єктивність дослідження ним обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення є законним та обґрунтованим, виходячи з наступного:

Приписами ст.84 Кодексу торговельного мореплавства України встановлено перелік цільових портових зборів, зокрема: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, вантажний, адміністративний та санітарний.

При цьому зазначеною статтею КТМ передбачено, що розмір портових зборів установлюється Кабінетом Міністрів України.

Положенням „Про портові збори”, затвердженим Постановою КМУ від 12.10.2000р. № 1544, встановлено, що за проходження Бузько-Дніпровсько-Лиманським і Херсонським морським каналами без заходження в морські порти (причали) канальний збір сплачується суднами за визначеними ставками.

Згідно із приміткою у п.18 цієї постанови вказаний збір сплачується ДП „Дельта-Лоцман”.

Як вбачається із договору від 09.09.2005р. № 37/П-05, укладеного між відповідачем та позивачем по справі, останній взяв на себе обов’язки за заявками Агента своєчасно і якісно виконувати лінійні і портові лоцманські проведення суден, надавати послуги при проходженні їх водними шляхами в зоні відповідальності Підприємства. Отже, між сторонами виникли цивільні правові відносини, порядок виконання яких встановлено цивільним законодавством України та вказаним договором.

Між тим, Наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 12.04.2006р. № 336 передбачено реорганізацію ДП „Дельта-Лоцман” шляхом приєднання до ДП „Дніпро-Бузький морський торговельний порт”, здійснення переведення та працевлаштування працівників реорганізованого підприємства, а також встановлено, що порт є правонаступником прав та обов’язків ДП „Дельта-Лоцман”.

При цьому, майно останнього згідно із Наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 03.05.2006р. №422 передається на баланс порту. Вищезазначені накази у вказаній частині виконані.

Таким чином, в момент проходження судном каналу, тобто 21.09.2006р. ДП „Дельта-Лоцман” знаходилося у стадії реорганізації, а майно у тому числі гідротехнічні споруди Бузько-Дніпровсько-Лиманського і Херсонського морського каналів передані на баланс ДП „Дніпро-Бузький морський торговельний порт”, про що свідчить акт прийому-передачі від 04.05.2006р. (а.с.110-111 т.2), та закріплене за портом на праві господарського відання.

За таких обставин, у вказаний вище період експлуатація каналів, забезпечення їх належного технічного стану, а також здійснення заходів, пов’язаних із проходженням суден каналами і ефективного використання прийнятого державного майна, покладено на ДП „Дніпро-Бузький морський торговельний порт”.

Відповідно до додаткової угоди від 11.05.2006р. № 1 до договору від 13.12.2005р. № 92 між ДП „Дніпро-Бузький морський торговельний порт” та ТОВ „Європейська транспортна компанія”, канальний збір за проходження суднами Бузько-Дніпровсько-Лиманським і Херсонським морським каналами в обидва напрями і кожне проходження суднами оплачується агентом на розрахунковий рахунок порту за тарифами, які передбачені Постановою КМУ від 12.10.2000р. № 1544 (а.с.21 т.3)

Факт надання ДП „Дніпро-Бузьким морським торговельним портом” (Виконавець) послуг ТОВ „Європейська транспортна компанія” (Агент) по безпечному проходженню суден каналами із зазначенням назви судна, розміру канального збору, його сплати підтверджується актом прийому-здачі робіт (послуг) за вересень 2006р., підписаного уповноваженим представником сторін, та платіжним документом (а.с.24 т.3).

Спільним листом ДП „Дельта-Лоцман” та ДП „Дніпро-Бузький морський торговельний порт” від 08.11.2006р. підприємства повідомили агентські компанії, у т.ч. і відповідача по даній справі, які станом на 07.11.2006р. не сплатили канальний збір за проходження суден Бузько-Дніпровсько-лиманським і Херсонським морським каналами, про необхідність сплатити його ДП „Дельта-Лоцман” (а.с. 130, т.2).

За таких обставин, враховуючи відсутність будь-яких доказів надання послуг ДП „Дельта-Лоцман” з безпечного проходження судном каналу, яке агентувалося ТОВ „Європейська транспортна компанія”, господарський суд Одеської області цілком обґрунтовано дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Щодо посилання скаржника на те, що канальний збір є збором, який стягується за сам факт проходження суднами каналу, а не платою за надані послуги з безпечного проходження суден каналами, колегія суддів вважає такі доводи помилковими з огляду на таке:

Статтями 14, 15 Закону України „Про систему оподаткування” від 25.06.1991р. № 1251-XII (зі змінами) визначено вичерпний перелік загальнодержавних та місцевих податків та зборів, в якому відсутній канальний збір.

Відповідно до ст.1 цього закону будь-які податки і збори (обов’язкові платежі) встановлюються Законами України.

Портові збори, до яких відноситься і канальний збір, та порядок їх нарахування встановлено Положенням, затвердженим Постановою КМУ від 12.10.2000р. № 1544 на підставі ст.84 КТМ України.

У відповідності із п.11 зазначеного Положення із портових зборів, що справляються у валюті України податок на додану вартість сплачується відповідно до законодавства.

Об’єктом оподаткування за приписами Закону України „Про податок на додану вартість” від 03.04.1997р. № 168/97-ВР (зі змінами) є операції з поставки товарів та послуг, місце подання яких знаходиться на митній території України (п.п.3.1.1. п.3.1. ст.3)

Отже, канальний збір є платою за послуги безпечного проходження суднами каналів, наданими підприємствами в зоні їх відповідальності.

Зазначене вище кореспондується із ст.26 Конвенції ООН з морського права від 10.12.1982р., ратифікованою Законом України від 03.06.1999р. № 728-XIV, якою передбачено, що іноземне судно, яке проходить через територіальне море, може обкладатися тільки зборами в оплату за конкретні послуги надані цьому судну.

Крім того, згідно із п.п.3.1.1 п.3.1 розділу 3 „Порядку обліку та використання коштів від портових зборів”, затвердженого Наказом міністерства транспорту та зв’язку України від 25.08.2004р. № 783, нарахування доходів від портових зборів відображається в бухгалтерському обліку по кредиту субрахунку 703 (дохід від реалізації робіт послуг).

Відтак мотиви, з яких подана апеляційна скарга, не можуть бути підставами для зміни або скасування оскарженого судового рішення, прийнятого при повному та об’єктивному дослідженні обставин справи та правильному застосуванні норм українського законодавства.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення місцевого господарського суду слід залишити без змін, а апеляційну скаргу –без задоволення.

Керуючись ст.ст.85, 99, 101-105 ГПК України, колегія суддів апеляційного господарського суду, -

ПОСТАНОВИЛА:

Рішення господарського суду Одеської області від 31.05.2007р. зі справи № 31/122-07-2535 залишити без змін, апеляційну скаргу –без задоволення.

Постанова в порядку ст.105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.


Головуючий суддя:                                                            В.І. Картере


Судді:                                                                                В.Т. Пироговський


 В.І. Жеков


          Повний текст постанови підписаний 26.07.2007р.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація