Справа № 2-783 2008 p.
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2008 року м. Балта, Одеська область
Балтський районний суд Одеської області в складі:
головуючої-судді ОСОБА_1
при секретарі Пінул І. Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Балта цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ТОВ «Агрофірма Хлібна Нива» в особі директора ОСОБА_3 про витребування майна з чужого незаконного володіння та повернення самовільно зайнятої земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом витребування майна з чужого незаконного володіння та повернення самовільно зайнятої земельної ділянки, посилаючись на те, що 08.12.03. уклала з відповідачем договір оренди земельної ділянки (паю). 12.10.06. отримала Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 918116, виданого на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом № НОМЕР_1 № 527111 ВІД 29.12.05. Після того як земельну ділянку було виділено в натурі, звернулася до директора ТОВ «Агрофірма Хлібна Нива» з проханням розірвати договір оренди у зв'язку зі зміною предмета оренди, оскільки не бажає продовжувати його дію, проте їй було відмовлено. На вимоги повернути земельну ділянку теж: отримала відмову.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи, в зв'язку з чим відповідно до ст. 224 ЦПК України судом застосовано заочний розгляд справи.
Суд, заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, встановив слідуюче.
08.12.03. між; ОСОБА_4 та ТОВ «Агрофірма Хлібна Нива» в особі директора ОСОБА_3 було укладено договір оренди земельної ділянки (паю), (ні одна із сторін договору оренди до судового засідання не надали, але підтвердили його наявність) на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай). Сертифікат на право на земельну частку (пай), вважається право установчим документом при реалізації права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі відповідно до законодавства. Сертифікат на право на земельну частку (пай) є дійсним до виділення власнику земельної частки (паю) у натурі земельної ділянки та видачі державного акту на право приватної власності на землю.
12.10.06. позивач отримала державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 918116, виданого на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом № НОМЕР_1 № 527111 ВІД 29.12.05., в результаті чого, зобов'язання сторін за договором оренди земельної ділянки (паю) згідно з п. 2.З. Типового договору оренди земельної ділянки (паю), затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 17.01.00. №5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.02.00. за № 101/4322), можуть бути припинені після одержання державного акту на право власності на землю і виділення земельної ділянки в натурі. Даний факт орендарем проігнорований.
З огляду на зазначене, з часу отримання позивачем державного акту на право приватної власності на землю, вона набула статусу власника земельної ділянки, тобто змінився предмет оренди та статус орендодавця, а тому договір слід вважати припиненим.
Положення п. 8 розділу X «Перехідні положення» ЗК України та розділ IX «Перехідні положення»Закону № 161-XIV щодо переукладання договору оренди земельної частки (паю) передбачають право на переукладання договору оренди і не можуть бути примусом для власника земельної ділянки. На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 152 ч.2, 212 ч.1 ЗК України, ст. ст. 321 ч.1, 387 ЦК України, 15, 17 ЗУ «Про оренду землі», ст. . ст. 10, 11, 60, 208-209, 212-215, 216-217 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_2 до ТОВ «Агрофірма Хлібна Нива» в особі директора ОСОБА_3 про витребування майна з чужого незаконного володіння та повернення самовільно зайнятої земельної ділянки -задовольнити.
Зобов'язати ТОВ «Агрофірма Хлібна Нива» в особі директора ОСОБА_3 повернути ОСОБА_2 самовільно зайняту ним земельну ділянку площею 3, 17 га, розташованої в с Чернече Балтського району Одеської області.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Одеської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення і подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Відповідач має право подати до Балтського районного суду письмову заяву про перегляд заочного рішення протягом десяти днів з дня отримання його копії.