Справа № 2а -743/2010
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 квітня 2010 року Суддя Залізничного районного суду м. Сімферополя Автономної Республіки Крим ОСОБА_1, розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим про визнання дій протиправними, про зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в сфері економіки України за 2008 рік, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2 в порядку адміністративного судочинства звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим про зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в сфері економіки України за 2008 рік з 1 вересня 2009 року, мотивуючи позовні вимоги тим, що 20 серпня 2009 року вона звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим (далі - Управління) з заявою про проведення перерахунку пенсії по стажу і заробітній платі відповідно до ст..ст. 40-42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Проте відповідач при проведенні перерахунку пенсії врахував показник середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні не за 2008 рік, а за 2007 рік, тим самим знизивши розмір нарахованої позивачці пенсії. На підставі наведеного просить визнати рішення відповідача незаконним, зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в сфері економіки України за 2008 рік з 01 вересня 2009 року.
Відповідач надав суду письмові заперечення проти позову, суть яких зводилася до неврегульованості питання щодо визначення показника заробітної плати у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якого оплачені страхові внески, а також на відсутність відповідного рішення про відновлення дії норми ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» після ухвалення 22.05.2008 року рішення Конституційним Судом України.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши усі наявні у справі докази у їх сукупності, дійшов висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовити.
Судовим розглядом встановлено, що позивачка 20 серпня 2009 року звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим, у якому вона перебуває на обліку як отримувач пенсії з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням стажу та заробітної плати.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.
Як вбачається з позовної заяви, ОСОБА_2, зазначений перерахунок пенсії був зроблений позивачці з врахуванням роз’яснень заступника Міністра праці та соціальної політики України ОСОБА_3 від 11.03.2009 року. Також у письмових запереченнях зазначено, що при перерахунку пенсії відповідачеві використовувався показник заробітної плати у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якого оплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за 2007 рік (1197, 91).
Зміни, внесені до ст.ст. 40-42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за конституційним поданням Верховного Суду України і 101 народного депутату України щодо відповідності ряду статей Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік” були визнані неконституційними, таким чином з зазначеного часу, у тому числі і на час звернення позивачки до Управління – 20 серпня 2009 року положення ст.ст. 40-42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» діють у редакції Закону від 09.07.2007 року, приведеної судом вище.
Суд вважає посилання відповідача на лист Міністерства праці та соціальної політики України № 20/0/18-09/039 від 11.03.2009 року обґрунтованими. Відповідно до вказаного листа, при призначенні пенсій у 2009 році застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік (1573, 99 грн.), як це визначено підпунктом другим пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України за 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначено вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.
У зв’язку з цим, перерахунок пенсій проводився відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому на Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197, 91 грн.)
Показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік, тобто 1573,99 грн., враховується при призначенні пенсії, а не при її перерахунку. Тому вимоги позивача є безпідставними. Суд вважає, що відповідач виплачує пенсію позивачу відповідно до закону.
На підставі ст. 40, ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за конституційним поданням Верховного Суду України і 101 народного депутату України щодо відповідності ряду статей Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік”, керуючись статтями 10, 11, 17-18, 86, 94, 159, 162 - 163, ч.3 ст.167, 185-186, 254 КАС України, суд,–
п о с т а н о в и в:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим про визнання дій протиправними, про зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в сфері економіки України за 2008 рік– відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду АР Крим через Залізничний районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим шляхом подачі апеляційної скарги, з одночасним напрямком її копії в апеляційну інстанцію, протягом 20 днів від дня подачі заяви про апеляційне оскарження, яка подається в 10-денний строк з моменту отримання копії постанови, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя