Судове рішення #8722426

Справа № 2-1033/10

                                                   Номер стат.звіту К.22

                                          Код суду:0707

Р  І  Ш  Е  Н  Н  Я

                                                     І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

                        (заочне)            

      15 квітня 2010 року                         м. Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

              в особі:     головуючого – судді                         Заборовського В.С.

                при секретарі                 Мочарко М.М.

        за участю:     представника позивача            Немеш П.С.    

                   

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мукачево цивільну справу за позовом Мукачівської міської ради до приватного підприємця ОСОБА_2, ОСОБА_3,третя особа без самостійних вимог на стороні відповідачів: товариство з обмеженою відповідальністю «Закарпаття-Брухт»  про розірвання договору оренди земельної ділянки,повернення земельної ділянки та визнання недійсним договору оренди основних засобів (суборенди),-

 

      в с т а н о в и в :

Мукачівська міська рада  звернулася  до суду з позовом приватного підприємця ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідачів: товариство з обмеженою відповідальністю «Закарпаття-Брухт» про розірвання договору оренди земельної ділянки, повернення земельної ділянки та визнання недійсним договору оренди основних засобів (суборенди). Позовні вимоги мотивує тим, що 14 березня 2008 року між Мукачівською міською радою та приватним підприємцем ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_3 було укладено Договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,8619 га (згідно збірного кадастрового плану): в тому числі, ділянка НОМЕР_1 - площею 0,3836 га; ділянка НОМЕР_2 площею 0,4783 га, строком на 5 років. Відповідно до п. 1.1. даного Договору, орендодавець, на підставі Рішення 28-ї сесії 5-го скликання Мукачівської міської ради № 587 від 28 лютого 2008 року надає, а орендарі приймають в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування виробничої бази, яка знаходиться по АДРЕСА_1. Згідно положень даного Договору сторони на себе взяли зобов'язання, котрих повинні дотримуватись. Однак, орендарі (Відповідачі ), всупереч вимогам п. 9.3. Розділу 9 вищевказаного Договору передали земельну ділянку, що є об'єктом оренди, в користування іншій особі (суборенду) без згоди на те орендодавця, шляхом укладення 17 березня 2008 року Договору оренди, основних засобів за № 20.17./03 з товариством з обмеженою відповідальністю «Закарпаття-Брухт». Згідно п. 1.1. Розділу 1 цього Договору, в якості основного засобу виступає промислова ділянка, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 83,2 кв.м. Розділом 2 встановлено, що власником орендованих основних засобів залишається Орендодавець, тобто приватний підприємець ОСОБА_2 та ОСОБА_3, але це не відповідає дійсності, адже власником земельної ділянки є Мукачівська міська рада. Згідно положень Розділу 6, даний Договір діє до 31 грудня 2010 року, а в частині обов'язків по розрахунках у разі невиконання їх Орендарем та завданні збитків Орендодавцеві - до повного проведення розрахунків та відшкодування збитків.

Такими діями, Відповідачі по справі порушили не тільки умови Договору оренди, а і норми чинного законодавства, зокрема: ст. 8 Закону України «Про оренду землі», встановлює, що орендована земельна ділянка може передаватись орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця. Договір суборенди підлягає державній реєстрації.

Щодо письмової згоди, то жодної згоди про укладення будь-яких договорів суборенди на будь-яких умовах, Орендодавець і власник земельної ділянки - Мукачівська міська рада не надавала. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку державної реєстрації договорів оренди землі» від 25 грудня 1998 року № 2073, договора суборенди земельних ділянок, як і власне договора оренди земельних ділянок, підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом подання заявником особисто чи поштою до відповідного державного органу  земельних  ресурсів:   заяву  про  державну  реєстрацію  договору  суборенди; договір оренди (у трьох примірниках); акт перенесення меж ділянки на місцевість, якщо передається не визначена в натурі частина орендованої земельної ділянки.

Згідно довідки Мукачівського реєстраційного відділу Закарпатської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» вих. № 855 від 27.11.2009 року, договір оренди основних засобів № 20.17/03 від 17 березня 2008 року державної реєстрації не проходив.   Відповідно до статті 18 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі набирає чинності тільки після його державної реєстрації. Отже, до того моменту, поки договір не буде зареєстрований у встановленому законом порядку, він не набуває юридичної сили і не створює прав і обов'язків для сторін.

26 листопада 2009 року Позивач звернувся з офіційним запитом на адресу Мукачівської об'єднаної податкової інспекції щодо - надання інформації з приводу внесення Відповідачами орендної плати відповідно до положень Договору оренди земельної ділянки від 14 березня 2008 року за № 2110400000-0408070700018. У відповідь на який було повідомлено наступне: станом на 05.11.2009 року гр. ОСОБА_3 (проживає в АДРЕСА_2) згідно ps 03578881 від 05.11.2009 року проплатив 49 500 грн. та приватний підприємець ОСОБА_2 (проживає в АДРЕСА_3) згідно ps 03578882 від 05.11.2009 року проплатив 49 500 грн. На дату сплати орендної плати вищевказані особи на обліку в Мукачівській об'єднаній державній податковій інспекції не значились, тоді як, відповідно до ст. 25 Закону України «Про оренду землі» орендар земельної ділянки зобов'язаний у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному органу державної податкової служби, проте Відповідачами дана норма закону була грубо проігнорована та не була сприйнята ними за належне, що зайвий раз підтверджує їхнє зверхнє ставлення до виконання обов'язків, котрі покладені на них не тільки даним договором оренди, але і нормами чинного законодавства.

Більше того, Відповідачами по справі неналежно виконуються і фінансові зобов'язання у частині вчасного внесення орендної плати за користування земельною ділянкою, що являє собою грубе порушення чинного законодавства (Зокрема ст. 32 Закону України «Про оренду землі») і умов Договору оренди земельної ділянки, та зрештою являється підставою для дострокового розірвання такого договору.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав і просить суд позов задоволити в повному обсязі.

    Відповідачі ОСОБА_2,ОСОБА_3 та представник  товариство з обмеженою відповідальністю «Закарпаття-Брухт» в судове засідання не з»явилися, повідомлялись належним чином про час та місце розгляду справи, про причину неявки суд не повідомили.

    Зі згоди позивача суд знаходить можливим розглянути справу у відсутності відповідачів,згідно вимог ст.169 ч.4 ЦПК України, на підставі наявних у справі даних та доказів з постановленням заочного рішення, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України.

    Заслухавши доводи представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до слідуючого:

    Судом встановлено, що 14.03.2008 року між Мукачівською міською радою та приватним підприємцем ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_3 було укладено Договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,8619 га (згідно збірного кадастрового плану): в тому числі, ділянка НОМЕР_1 - площею 0,3836 га; ділянка НОМЕР_2 площею 0,4783 га, строком на 5 років /а.с.12 – 17/.

Відповідно до п. 1.1. даного Договору, орендодавець, на підставі Рішення 28-ї сесії 5-го скликання Мукачівської міської ради № 587 від 28 лютого 2008 року надає, а орендарі приймають в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування виробничої бази, яка знаходиться по АДРЕСА_1. Згідно положень даного Договору сторони на себе взяли зобов'язання, котрих повинні дотримуватись.

В судовому засіданні встановлено, що  ОСОБА_2 та  ОСОБА_3 всупереч вимогам п. 9.3. Розділу 9 вищевказаного Договору передали земельну ділянку, що є об'єктом оренди, в користування іншій особі (суборенду) без згоди на те орендодавця, тобто Мукачівської міської ради шляхом укладення 17 березня 2008 року Договору оренди, основних засобів за № 20.17./03 з ТзОВ «Закарпаття-Брухт» /а.с.21-24/.

Згідно п. 1.1. Розділу 1 цього Договору, в якості основного засобу виступає промислова ділянка, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 83,2 кв.м. Розділом 2 встановлено, що власником орендованих основних засобів залишається Орендодавець, тобто приватний підприємець ОСОБА_2 та ОСОБА_3, але це не відповідає дійсності, адже власником земельної ділянки є Мукачівська міська рада. Згідно положень Розділу 6, даний Договір діє до 31 грудня 2010 року, а в частині обов'язків по розрахунках у разі невиконання їх Орендарем та завданні збитків Орендодавцеві - до повного проведення розрахунків та відшкодування збитків.

Отже такими діями, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 порушили не тільки умови Договору оренди, а і норми чинного законодавства, зокрема: ст. 8 Закону України «Про оренду землі», встановлює, що орендована земельна ділянка може передаватись орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця. Договір суборенди підлягає державній реєстрації.

Крім того, жодної згоди про укладення будь-яких договорів суборенди на будь-яких умовах, Орендодавець і власник земельної ділянки - Мукачівська міська рада не надавала.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку державної реєстрації договорів оренди землі» від 25 грудня 1998 року № 2073, договора суборенди земельних ділянок, як і власне договора оренди земельних ділянок, підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом подання заявником особисто чи поштою до відповідного державного органу  земельних  ресурсів:   заяву  про  державну  реєстрацію  договору  суборенди; договір оренди (у трьох примірниках); акт перенесення меж ділянки на місцевість, якщо передається не визначена в натурі частина орендованої земельної ділянки.

Згідно довідки Мукачівського реєстраційного відділу Закарпатської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» вих. № 855 від 27.11.2009 року, договір оренди основних засобів № 20.17/03 від 17 березня 2008 року державної реєстрації не проходив.

Відповідно до ст.і 18 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі набирає чинності тільки після його державної реєстрації.

Отже, до того моменту, поки договір не буде зареєстрований у встановленому законом порядку, він не набуває юридичної сили і не створює прав і обов'язків для сторін.

Відповідно до ч.2 ст. 25 Закону України «Про оренду землі», орендар повинен приступати до використання земельної ділянки у строки, передбачені умовами договору, який зареєстрований у встановленому порядку. За недотримання цієї умови, може наставати відповідальність орендаря за порушення земельного законодавства, що передбачена ст.ст. 210, 211, 212 Земельного кодексу України.

26.11.2009 року Мукачівська міська рада звернулася з офіційним запитом на адресу Мукачівської об'єднаної податкової інспекції щодо - надання інформації з приводу внесення Відповідачами  орендної плати відповідно до положень Договору оренди земельної ділянки від 14 березня 2008 року за № 2110400000-0408070700018.

Відповідно до листа  Мукачівської об»єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області в якому зазначено, що  станом на 05.11.2009 року гр. ОСОБА_3 (проживає в АДРЕСА_2) згідно ps 03578881 від 05.11.2009 року проплатив 49 500 грн. та приватний підприємець ОСОБА_2 (проживає в АДРЕСА_3) згідно ps 03578882 від 05.11.2009 року проплатив 49 500 грн. На дату сплати орендної плати вищевказані особи на обліку в Мукачівській об'єднаній державній податковій інспекції не значились /а.с.26/

Згідно ст. 25 Закону України «Про оренду землі» орендар земельної ділянки зобов'язаний у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному органу державної податкової служби.

 Таким чином  гр. ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вищезазначена  норма закону була грубо проігнорована та не була сприйнята ними за належне, що підтверджує їхнє зверхнє ставлення до виконання обов'язків, котрі покладені на них не тільки даним договором оренди, але і нормами чинного законодавства.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору.

Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, тобто неналежне виконання.

Згідно ст. 783 Цивільного кодексу України наймодавець має право вимагати розірвання договору найму (оренди), якщо наймач без дозволу наймодавця передав річ у користування іншій особі.

За таких обставин, вимоги позивача є підставними  і такими, що підлягають задоволенню.

           Керуючись ст.ст. 10, 60, 208, 209, 212-218  ЦПК України, ст. ст.526,610,783 ЦК України, Законом України «Про оренду землі», Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку державної реєстрації договорів оренди землі»   від 25 грудня 1998 року № 2073,ст.ст.20,93,96,116,124,210,211,212 ЗК України, суд ,-

                                     

                                                      р і ш и в :

Позов  Мукачівської міської ради до приватного підприємця ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідачів: товариство з обмеженою відповідальністю «Закарпаття-Брухт» про розірвання договору оренди земельної ділянки, повернення земельної ділянки та визнання недійсним договору оренди основних засобів (суборенди) – задоволити.

Розірвати Договір оренди земельної ділянки від 14 березня 2008 року, укладений між Мукачівською міською радою та приватним підприємцем ОСОБА_4 та ОСОБА_3.

Повернути земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: 89600,  АДРЕСА_1 орендодавцеві – Мукачівській міській раді.

Визнати недійсним Договір оренди основних засобів № 20.17/03 від 17 березня 2008 року, укладений між приватним підприємцем ОСОБА_4,   гр.   ОСОБА_3 та  Товариством з обмеженою відповідальністю «Закарпаття-Брухт».

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

    Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.                                               Заява про апеляційне оскарження додаткового рішення може бути подана на протязі 10 днів, а апеляційна скарга на скарга на протязі 20 днів в апеляційний суд Закарпатської області.

Головуючий                                                                      В.С.Заборовський

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація