527/1189/13-а
провадження № 2-а/527/32/13
ПОСТАНОВА
іменем України
23.10.2013 року Глобинський районний суд Полтавської області в складі :
головуючої - судді Марущак Р.М.
при секретарі - Проценко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Глобине адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Глобинської міської ради, управління Державної казначейської служби України у Глобинському районі про визнання бездіяльності неправомірною, визнання незаконним і скасування рішення, стягнення моральної шкоди та зобов`язання вчинити дії, третя особа без самостійних вимог - Глобинська райдержадміністрація -
ВСТАНОВИВ :
13.05.2013 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Глобинської міської ради, Управління Державної казначейської служби України у Глобинському районі про визнання бездіяльності неправомірною, визнання незаконним і скасування рішення, стягнення моральної шкоди та зобов`язання вчинити дії.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що 08.05.2012 року вона звернулася до Глобинської міської ради з заявою (клопотанням) про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 (за пожежною частиною) орієнтовним розміром 1000 кв.м. Зазначила, що при розгляді її заяви (клопотання) Глобинською міською радою було допущено незаконну бездіяльність та прийнято незаконне рішення, в зв`язку з чим вона змушена була звернутися до суду з позовом в якому оскаржила дії та рішення Глобинської міської ради.
20.12.2012 року постановою Глобинського районного суду адміністративний позов було задоволено (постанова набрала законної сили 22.01.2013 року). Надалі, 15.03.2013 року Глобинською міською радою було прийнято рішення № 81, яким їй відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_2 Козацькій АДРЕСА_3 у зв`язку з тим, що вказана земельна ділянка, розміщена за межами міста Глобине у зоні перспективної межі першої черги, яка визначена містобудівною документацією коригування генерального плану міста Глобине. Вважає, що вказане рішення всупереч вимог ч.7 ст.118 ЗКУ прийняте з порушенням місячного строку для розгляду заяви, чим було допущено незаконну бездіяльність.
На підставі вищевикладеного, прохала визнати незаконною бездіяльність Глобинської міської ради, що полягає в не розгляді, після набрання чинності 22.01.2013 року постанови Глобинського районного суду від 20.12.2012 року, в місячний термін її заяви (клопотання) про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 (за пожежною частиною) орієнтовним розміром 1000 кв.м. та не прийняття в цей термін рішення міської ради; визнати незаконним та скасувати рішення Глобинської міської ради від 15.03.2013 року № 81; зобов`язати Глобинську міську раду повторно розглянути заяву (клопотання) від 08.05.2012 року про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 (за пожежною частиною) орієнтовним розміром 1000 кв.м. на пленарному засіданні сесії міської ради та надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_2 Козацькій АДРЕСА_1 (за пожежною частиною) орієнтованим розміром 1000 кв.м.; встановити місячний строк для подання Глобинською міською радою до суду звіту про виконання постанови; стягнути з управління Державної казначейської служби України у Глобинському районі Полтавської області на її користь завдану Глобинською міською радою моральну шкоду в сумі 10000 грн.; стягнути з Глобинської міської ради понесені витрати по сплаті судового збору в сумі 34 грн. 41 коп.
В процесі судового розгляду справи, позивачка ОСОБА_1 надала заяву про зменшення розміру позовних вимог, а саме відмовилася від позовних вимог в частині стягнення моральної шкоди в сумі 10000 грн., тому в цій частині провадження у справі закрито.
В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з`явилася. Належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи. В заяві, адресованій суду, прохала розглянути справу у її відсутності, вказала, що позов підтримує.
Представники відповідача Сусід О.М. та Яценко С.В. позовні вимоги не визнали в повному обсязі, в задоволенні позову просили відмовити, направили до суду заперечення проти позову. Додатково пояснили, що строк розгляду заяви ОСОБА_2 не пропущений, оскільки постанова суду надійшла на адресу Глобинської міської ради 22.02.2013 року, а сесія розглянула вказане питання 15.03.2013 року, тобто у місячний строк з дня отримання постанови. Позиваці було відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по вулиці Козацькій у зв`язку з тим, що вказана земельна ділянка, розміщена за межами міста Глобине у зоні перспективної межі першої черги, яка визначена містобудівною документацією коригування генерального плану міста Глобине. Рішення сесії мотивоване, з посиланням на норми чинного законодавства, прийняте з дотриманням вимог діючого законодавства та в межах повноважень.
Представник відповідача - Управління Державної казначейської служби у Глобинському районі Полтавської області, в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд без його участі, вказав, що у винесенні рішення покладаються на розсуд суду, та зазначив, що у повному обсязі підтримує надані заперечення на позовну заяву.
Представник третьої особи - прокуратури Глобинського району Чернов В.О. проти задоволення позову заперечував.
Представник третьої особи – Глобинської РДА в судове засідання не з`явився, був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, про поважність причин своєї неявки суд не повідомив, направили до суду заперечення проти позову.
Суд, заслухавши пояснення представників відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно постанови Глобинського районного суду Полтавської області від 20.12.2012 року по справі № 1604/2632/2012 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Глобинської міської ради про визнання дій (бездіяльності) неправомірними, визнання незаконними і скасування рішень та зобов`язанні вчинити певні дії, з мотивувальної частини якого вбачається, що відмова відповідача у видачі ОСОБА_1 дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 в м. Глобине АДРЕСА_4 є необґрунтованою. Вказана постанова суду 22.01.2013 року набрала законної сили та 22.02.2013 року була направлена на адресу Глобинської міської ради та отримана ними цього ж дня, що підтверджується матеріалами справи, а саме відміткою про отримання на супровідному листі.
15.03.2013 року на розгляд 26 сесії 6 скликання Глобинської міської ради Полтавської області було винесено питання “Про виконання постанови Глобинського районного суду Полтавської області від 20 грудня 2012 року по адміністративні справі за позовом ОСОБА_1 до Глобинської міської ради про визнання дій (бездіяльності) неправомірними, визнання незаконними і скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії”. Згідно п.1 рішення 26 сесії 6 скликання відмовлено ОСОБА_1 , жительці АДРЕСА_5 , у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 у зв`язку з тим, що вказана земельна ділянка, розміщена за межами міста Глобине у зоні перспективної межі першої черги, яка визначена містобудівною документацією коригування генерального плану міста Глобине.
Відповідно до ч.7 ст.118 ЗК України, Рада міністрів АРК, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Враховуючи, що постанова Глобинського районного суду Полтавської області від 20.12.2012 року, надійшла на адресу Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області 22.02.2013 року, а рішення сесії за результатами її розгляду було прийнято 15.03.2013 року, тобто через сім днів, то Глобинською міською радою дотримані вимоги ч.7 ст.118 ЗКУ в частині строків розгляду клопотання.
Враховуючи вказане, суд вважає, що позовна вимога ОСОБА_1 про визнання незаконною бездіяльності Глобинської міської ради, що полягає в не розгляді в місячний термін її заяви (клопотання) про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 (за пожежною частиною) орієнтовним розміром 1000 кв.м., - є безпідставною.
У відповідності до ч.1 ст.140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими для виконання на відповідній території.
На підставі п.34 ч.1 ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Згідно вимог ч.4 ст.116 Земельного кодексу України, передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Статтею 118 ЗКУ передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до п.1 рішення 15 сесії 6 скликання Глобинської міської ради від 21 лютого 2012 року № 50 “Про затвердження містобудівної документації “Коригування генерального плану міста Глобине” затверджено містобудівну документацію “Коригування генерального плану міста Глобине” розроблену ДП “Міськбудпроект”, у якому передбачено погодження надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою та, враховуючи значну вартість землевпорядних робіт, виконкому міської ради розробити і надати на затвердження етапи і черговість встановлення меж міста.
Передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішенням відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених ЗК України.
Таким чином, як вказано в наданих запереченнях, містобудівна документація є затвердженою відповідно до Генерального плану міста Глобине, земельна ділянка по вул. Козацькій, на яку позивач бажає отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність, перебуває за межами м. Глобине і за рішенням органу виконавчої влади має бути передана у комунальну власність. На сьогоднішній день роботи по виготовленню проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж м. Глобине не завершені.
Згідно з вимогами ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням вищевикладеного суд вважає, що приймаючи спірне рішення, відповідач - Глобинська міська рада, діяв у відповідності з положенням ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України.
У відповідності до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході судового розгляду відповідач, як суб`єкт владних повноважень, довів належним чином правомірність прийнятого рішення.
Керуючись ст.ст.2, 11, 17, 71, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Глобинської міської ради Полтавської області, Управління Державної казначейської служби України у Глобинському районі Полтавської області про визнання бездіяльності неправомірною, визнання незаконним і скасування рішення, стягнення моральної шкоди та зобов`язання вчинити дії, третя особа без самостійних вимог - Глобинська райдержадміністрація – відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Глобинський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення судом вступної та резолютивної частин постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СУДДЯ Р. М. Марущак