Справа № 22-ц 4002/2008 Головуючий 1 інстанції Волчко А.Я.
Категорія 54 Доповідач Даценко Л.М.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2008 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області в складі: головуючого судді Хопти С.Ф.,
суддів Даценко Л.М., Суханової Є.М.,
при секретарі Кахно І.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 04 вересня 2007 року у справі за заявою ОСОБА_2, зацікавлена особа державна нотаріальна контора Києво-Святошинського району Київської області про встановлення факту, що має юридичне значення, -
встановила:
У липні 2007 року ОСОБА_2 звернулася в суд із зазначеною заявою в порядку окремого провадження, в якій просила встановити факт родинних відносин між нею та ОСОБА_3, померлою в січні 2007 p., a саме: що вони є двоюрідними сестрами, з підстав, передбачених ст. ст. 256-258 ЦПК України.
Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 04 вересня 2007 року заяву задоволено. Встановлено факт родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_3, а саме: що вони є двоюрідними сестрами.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення суду, заяву залишити без розгляду, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з законом.
Перелік фактів, які можуть бути встановлені у судовому порядку, наведений у ст. 256 ЦПК України, якою також передбачено встановлення інших фактів, від яких залежить виникнення, зміна, а також припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У пункті 1 постанови № 5 від 31.01.1995 року з відповідними змінами „Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" Пленум Верховного Суду України звернув увагу судів на те, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, які не пов'язані з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ч. 6 ст. 235 ЦПК України, якщо під час розгляду справи в порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Згідно ч. 1 ст. 258 ЦПК України у заяві про встановлення фактів, що мають юридичне значення, повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт.
Однак, суд всупереч вимогам вказаного закону при вирішенні питання про відкриття провадження у справі не звернув уваги на те, що у заяві не зазначено з якою метою заявниця просить встановити факт родинних відносин, не з"ясував ці обставини суд і в судовому засіданні та не встановив їх в судовому рішенні.
Як вбачається з апеляційної скарги, між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 виник спір про одержання права на спадкування після померлої ОСОБА_3.
За таких обставин справи, постановлене з порушенням норм процесуального права рішення суду підлягає скасуванню, а подана ОСОБА_2 заява про встановлення факту родинних відносин в порядку окремого провадження - залишенню без розгляду.
Керуючись ст. ст. 235, 256, 307, 310 ЦПК України, колегія суддів,
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 04 вересня 2007 року скасувати.
Заяву ОСОБА_2, зацікавлена особа державна нотаріальна контора Києво-Святошинського району Київської області про встановлення факту, що має юридичне значення, залишити без розгляду.
Роз'яснити заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах в порядку позовного провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.