Справа № 2-4016/10
РІШЕНН
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2010 року смт. Покотилівка
Харківський районний суд Харківської області у складі: головуючого - Юдіна Є.О.,
за участю секретаря - Ємець О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області про визнання права власності в порядку спадкування,-
встановив:
25.02.2010 року до суду звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області про визнання права власності в порядку спадкування.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що вона знаходячись в шлюбі з ОСОБА_2 був придбаний недобудований житловий будинок АДРЕСА_1 , та земельна ділянка площею 0,1500 га, надана для обслуговування зазначеного будинку. Договір купівлі-продажу будинку був оформлений на ОСОБА_2 . Сумісними зусиллями ОСОБА_1 та ОСОБА_2 добудували зазначений будинок. 25.12.2010р. ОСОБА_2 склав заповіт, яким заповів житловий будинок АДРЕСА_2 , та земельну ділянку площею 0,1500 га, надана для обслуговування зазначеного будинку своєму сину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . Позивач в своїх інтересах та інтересах свого неповнолітнього сина ОСОБА_3 звернулась до другої державної нотаріальної контори у м.Харкові з заявою про прийняття спадщини, але їй було відмовлено у зв`язку з тим що успадкований добудований будинок не був ведений в експлуатацію і зареєстрований в БТІ.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просить позов задовольнити.
В судове засідання відповідач не з`явився, просить слухати справу за його відсутності.
Суд, заслухавши пояснення сторін та дослідивши письмові докази, встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.
07 серпня 1998р. між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (дів.Калініченко) був зареєстрований шлюб у Ленінському відділі реєстрації актів громадського стану м.Харкова (а.с.15).
ІНФОРМАЦІЯ_2 у них народився син - ОСОБА_3 (а.с.15) .
20 грудня 2005р ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 придбав житловий будинок АДРЕСА_1 , та земельна ділянка площею 0,1500 га, надана для обслуговування зазначеного будинку (а.с.24-25).
Після придбання зазначеного недобудованого житлового будинку ОСОБА_2 та ОСОБА_1 добудували його до 100 % готовності, що підтверджується :
-довідкою з КП «ХБТІ», в якій зазначено, що будинок завершений (а.с.27);
-технічним паспортом, виданого КП «ХБТІ» на житловий будинок літ. „А-2" загальною площею 263,40 м.кв, с полу підвалом, верандою літ. „а1", тамбуром літ. „а" та літ. „а2", ганкою літ. „а4 " та ,,as", фундаментом під терасу літ. „а3", гаражем літ. „Б" та місцевою очисною спорудою літ. „В" за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.16-22);
-технічним висновком Товариства «АЬкона» про стан будівельних конструкцій зазначеного будинку. У висновках Товариства зазначено, що конструкції будинку відповідають вимогам будівельних, протипожежних і санітарно- гігієнічних норм і правил, діючим на території України, загрозу для життя і здоров`я людей не представляють (а.с.6-13).
25 грудня 2007р. ОСОБА_2 склав заповіт, яким належний йому житловий будинок АДРЕСА_2 та земельну ділянку площею 0,1500 га, надана для обслуговування зазначеного будинку заповів своєму синові - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.23).
ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 помер (а.с.14).
Відповідно до ст.60 СК України майно, придбане подружжям під час шлюбу, належить чоловіку та дружині на праві сумісної власності, не залежно від того, що один з них не мав з поважної причини самостійного заробітку.
Згідно з ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків(спадщини) від фізичної особи до іншої особи. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припиняється внаслідок його смерті, про це нам говорить ст.1218 ЦК України.
Право на спадкування, відповідно до ст.1223 ЦК України, мають особи, визначені у заповіті.
Право власності на земельну ділянку, відповідно до ст.1225 ЦК України, переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч.5 ст. 376 ЦК України, суд на вимогу власника (користувача) земельної ділянки може визнати за ним право на нерухоме майно, яке самочинно забудовано на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
А також ч.З ст.376 ЦК України право власності на самовільно забудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнано за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, не відведеній їй для цієї мети, за умови надання земельної ділянки в передбаченому порядку особі під вже збудоване нерухоме майно.
Вимога позивача про визнання права власності на самочинно збудований житловий будинок АДРЕСА_2 , та земельну ділянку площею 0,1500 га, надана для обслуговування зазначеного будинку підлягає задоволенню.
На підставі ст.З ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Коднксом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається із матеріалів справи, право позивача з приводу подальшої експлуатації і введенням в експлуатацію - житлового будинку АДРЕСА_2 не було порушено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 16, 331, 376, 1216, 1218, 1223, 1225 ЦК України, ст.60 СК України, ст. ст. 209, 212-215 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на Ч частину житлового будинку літ. „А-2" загальною площею 263,40 м.кв, с полу підвалом, верандою літ. „а1", тамбуром літ. „а" та літ. „а2", ганком літ. „а4 " та „а5", фундаментом під терасу літ. „а3", гаражем літ. „Б" та місцевою очисною спорудою літ. „В" за адресою: АДРЕСА_2 , та земельну ділянку площею 0,07500 га, надану для обслуговування зазначеного будинку, господарських будівель і споруд, як майно що
є сумісною власністю подружжя, та в порядку забудови.
Визнати за ОСОБА_3 право власності на Ч частина
житлового будинку літ. „А-2" загальною площею 263,40 м.кв, с полу підвалом,
верандою літ. „а1", тамбуром літ. „а" та літ. „а2", ганком літ. „а4 " та „а5",
фундаментом під терасу літ. „а3", гаражем літ. „Б" та місцевою очисною спорудою
літ. „В" за адресою: АДРЕСА_2 , та земельну ділянку площею 0,07500 га, надану для обслуговування зазначеного будинку, господарських будівель і споруд, в порядку
спадкування за заповітом після смерті батька, ОСОБА_2 ,
померлого ІНФОРМАЦІЯ_6 .
В інший частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Харківської області через Харківський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк із дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги; або поданням апеляційної скарги протягом 10 днів в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя: