Судове рішення #8686487

№ 2-2539/2009 р.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2009 р. Малиновський райсуд м. Одеси в складі:

головуючого судді - Савинської І.О.

при секретарі - Мартинюк Г.І.

з участю адвоката ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовом Малиновської районної адміністрації Одеської міської Ради до ОСОБА_2 про зобов’язання особи привести самовільно реконструйовану квартиру до попереднього стану,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов’язати ОСОБА_2 за свій рахунок привести АДРЕСА_1 до попереднього стану, згідно із технічною документацією на квартиру, посилаючись на те, що технічний стан спірної квартири не відповідає технічним документам, зареєстрованим в компетентних органах.

Відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги не визнав, пояснивши, що спірна квартира була придбана в реконструйованому стані на підставі договору купівлі-продажу, особисто він реконструкцію не проводив, однак відповідач не заперечував проти того, що технічний стан спірної квартири не відповідає технічним документам, зареєстрованим в компетентних органах.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Як встановлено в судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 є власником АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу №804 від 03.03.2007 р.

В договорі зазначено, що квартира складається із 2-х житлових кімнат та підсобних приміщень, а саме: коридор - 1, кухня - 2, туалет - 3, жила - 4, жила - 5, загальною площею 31,9 кв.м., житловою площею 23,4 кв.м.

Як вбачається із технічного паспорту на спірну квартиру, виготовленого 22.12.2006 р., не передбачено утворення вхідних дверей в приміщені жилої кімнати - 5. Вхід в квартиру передбачений лише з приміщення коридору - 1.

Зазначена квартира самовільно реконструйована, без дозвільних документів. В результаті реконструкції квартири було пророблено фасадний дверний проріз на місці віконного прорізу.

Згідно п.п. 7 п. 3.2.7. положення про районну адміністрацію, затвердженого рішенням Одеської міської ради № 20-У від 27.06.2006 року, райадміністрація уповноважена звертатися до суду з позовами про знесення жилих будинків разом з господарськими спорудами, зведеними громадянами самочинно.

З метою усунення зазначеного правопорушення КП ЖКС «Хмельницький» був складений припис б/н від 02.09.2008 р. про те, що адміністрація дільниці №5 зобов’язує відповідача терміново надати правовстановлюючі документи на влаштування фасадного входу та існуючого дверного прорізу.

02.09.2008 р. комісією у складі співробітників дільниці № 5 КП ЖКС «Хмельницький» був складений акт про те, що ними було проведення дослідження АДРЕСА_2, власником якої є ОСОБА_2 В результаті дослідження встановлено, що спірна квартира розташована на 1-му поверсі трьохповерхового фасадного флігелю та складається з двох кімнат, жилою площею 23,4 кв.м., загальною площею - 31,9 кв.м. В процесі експлуатації квартири власником було здійснено влаштування фасадного входу із реконструйованої віконної прорізі. Правовстановлюючих документів на виконання робіт не надано.

02.09.2008 р. комісією у складі співробітників дільниці № 5 КП ЖКС «Хмельницький» був складений акт дослідження житлових умов заявника ОСОБА_2, який є власником та на якого відкритий особистий рахунок АДРЕСА_2. Досліджена квартира складається з двох кімнат, жилою площею 23,4 кв.м., розташована на 1-му поверсі трьохповерхового флігелю, знаходиться в задовільному стані. Здійснені роботи по влаштуванню фасадного входу.

Згідно ст. 5 Закону України „Про основи містобудування", при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: розробка містобудівної документації, проектів конкретних об’єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови; розміщення і будівництво об’єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об’єктів; раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення рівня ефективності та іншого використання земельних ділянок; урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій; урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; захист прав громадян та громадських організацій згідно законодавства.

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000 року № 273 затверджено Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт (далі Положення). Це положення встановлює порядок та умови надання дозволу на виконання будівельних робіт з нового будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення, реставрації та капітального ремонту. Положення обов’язкове для застосування усіма суб’єктами будівництва незалежно від форм власності, відомчої належності та джерел фінансування.

Згідно п. 1.1. Положення дозвіл на виконання будівельних робіт є документом, що посвідчує право забудовника (замовника) на виконання будівельних робіт, у відповідності до затвердженої проектної документації, підключення до інженерних мереж та споруд. Виконання будівельних робіт без вищезазначеного дозволу забороняється.

В п.5.1 Положення зазначено, що виконання будівельних робіт на об’єктах без одержання дозволу або його завчасної перереєстрації, а також виконання не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самочинним і тягне за собою відповідальність згідно чинного законодавства.

Розділом 4 Положення, визначений вичерпний перелік будівельних робіт, на які не потрібно отримання відповідного дозволу. Будівництво прибудов не входить до вказаного переліку.

Будівельні роботи були проведені ОСОБА_2 без дозволу компетентних органів і належно затвердженого проекту.

Ст. .12 Закону України „Про основи містобудування" передбачено, що до компетенції органів місцевого самоврядування у сфері містобудівельної діяльності на їх території належить право затвердження місцевих правил забудови, внесення змін у зазначені документи за поданням спеціально уповноважених органів містобудування та архітектури відповідно до законодавства.

Рішенням Одеської міської ради № 2153-ХХІІІ від 17.04.2001р. про затвердження нової редакції «Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудинкових приміщень у м. Одесі», було затверджено «Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень у м. Одесі» у новій редакції (далі - «Положення»). Завданням даного Положення є спрощення погодження питань реконструкції вбудовано-прибудованих приміщень у м. Одесі.

Положення регламентує порядок отримання згоди на збір первинних даних для проектування, проведення проектних робіт, узгодження, експертизи та затвердження проектів реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень із зміною та без зміни функціонального призначення, виконання будівельних робіт та прийняття об’єктів у експлуатацію, рішення питань землекористування при реконструкції та розширенні об’єктів цієї категорії.

Проектна документація, відповідно до п.4.6 Положення, погоджується Управлінням архітектури та містобудування, управлінням інженерного захисту території міста, усіма службами, які надали технічні умови та із власниками суміжних приміщень, інтереси яких зачіпляються при реконструкції об’єкта та перелік яких затверджено архітектурно-планувальним завданням.

Здійснення будівництва і реконструкції повинно відбуватися відповідно до вимог розділу 5 Положення, де визначений порядок одержання дозволу на здійснення будівельних робіт і порядок прийому до експлуатації реконструйованого об’єкту. Так, виконання будівельних робіт повинно здійснюватися після одержання дозволу на здійснення будівельних (реконструкційних) робіт, що надається інспекцією архітектурно-будівельного контролю на підставі узгодженої у встановленому порядку проектно-кошторисної документації.

П. 5.5 Положення визначає, що реконструкція приміщень, котра розпочата та проводиться без реєстрації в інспекції ДАБК і без дозволу на виконання будівельних робіт, вважається самочинним і не допускається усіма суб’єктами містобудування, органами державного управління, а також організаціями та підприємствами, які забезпечують фінансування. Крім цього, в п. 1.10 Положення зазначено, що учасники містобудівної діяльності несуть відповідальність за правопорушення, які були допущені при реконструкції вбудовано-прибудованих приміщень у відповідності із діючим законодавством України.

Згідно з п.п. 1,2 ст. 37 6 ЦК України встановлено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

Крім того, відповідно до п.7 ст. 376 ЦК України у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов’язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила(здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво.

Ст. ст. 10,60 ЦПК України передбачають, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Доводи відповідача про те, що спірна квартира була придбана в реконструйованому стані і тому він не може нести відповідальності за реконструкцію, не доведені у судовому засідання.

В п.5 договору купівлі-продажу зазначалось, що квартира оглянута покупцем, недоліків, які перешкоджають її використанню за цільовим призначенням на момент огляду не виявлено. Претензій до продавця щодо якісних характеристик відчужуваної квартири покупець не має.

Тобто ні в договорі, а ні в інших документах відповідач не зазначав, що купляє спірну квартиру в технічному стані, який не відповідає технічній документації.

Надані суду ОСОБА_2 висновки про ринкову вартість спірної квартири, від 09.09.2005 р. здійснені суб’єктом оціночної діяльності ОСОБА_3 не є узгодженою документацією на реконструкцію квартири, згідно чинного законодавства та не можуть бути прийняті судом як доказ.

У зв’язку з відсутністю у ОСОБА_4 узгодженої проектної документації на реконструкцію спірної квартири та необхідного дозволу, збереження перебудови є неможливим.

Суд зобов’язує відповідача за власний рахунок привести самовільно реконструйовану квартиру до попереднього стану, згідно із технічною документацією на квартиру.

Керуючись ст. ст. 10,11,57,208-209,212,218 ЦПК України, ст. ст. 376 ЦК України, Законом України «Про планування і забудову територій», Законом України «Про архітектурну діяльність», Законом України «Про основи містобудування», Положенням про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень у м. Одесі, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Малиновської районної адміністрації Одеської міської Ради задовольнити.

Зобов’язати ОСОБА_2 за свій рахунок привести самовільно реконструйовану квартиру АДРЕСА_3 до попереднього стану, згідно із технічною документацією на квартиру від 22.12.2006 р.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подачі протягом 10 днів заяви про апеляційне оскарження, та подальшою подачею протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.

  • Номер: 6/367/215/2019
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-2539/2009
  • Суд: Ірпінський міський суд Київської області
  • Суддя: Савинська І.О.
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.09.2019
  • Дата етапу: 27.12.2019
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація