АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
3 березня 2010 р. м. Чернівці
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Чернівецької області у складі:
Головуючого Сулятицької М.М.
суддів: Перепелюк Л.М., Ружило О.А.
секретар Скрипник С.В.
за участю: ОСОБА_1, представника управління Пенсійного фонду України в Глибоцькому районі Чернівецької області Федорюк Р.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту безпосередньої зайнятості у виробництві сільськогосподарської продукції, заінтересована особа управління Пенсійного фонду України в Глибоцькому районі Чернівецької області за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Глибоцькому районі Чернівецької області на рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області від 14 грудня 2009 року,
в с т а н о в и л а :
Рішенням Глибоцького районного суду Чернівецької області від 14 грудня 2009 року заяву ОСОБА_1 задоволено частково.
Встановлено факт безпосередньої зайнятості ОСОБА_1 в період роботи в колгоспі «Радянська Буковина», а потім перейменованому в ТзОВ «Буковина» Глибоцького району Чернівецької області з 1969 по 1978 рік включно, з 1981 року по 1996 рік включно у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспі «Радянська Буковина» та ТзОВ «Буковина» Глибоцького району Чернівецької області.
В інших вимогах ОСОБА_1 відмовлено.
Ухвалюючи рішення про часткове задоволення заявлених вимог, суд виходив з їх обгрунтованості.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Глибоцькому районі Чернівецької області просить скасувати рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області від 14 грудня 2009 року, закрити провадження у справі.
Колегія суддів, заслухавши доповідача про зміст оскаржуваного рішення, мотиви апеляційної скарги, осіб, які беруть участь у справі, перевіривши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 і встановлюючи факт його безпосередньої зайнятості суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 працював у колгоспі «Радянська Буковина», а потім перейменованому в ТзОВ «Буковина» Глибоцького району Чернівецької області з 1969 по 1978 рік включно, з 1981 року по 1996 рік включно у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспі «Радянська Буковина» та ТзОВ «Буковина» Глибоцького району Чернівецької області. Проте погодитися з такими висновками суду не можна.
Як вбачається із заяви ОСОБА_1, поданої до суду першої інстанції, заявник просив встановити факт своєї зайнятості в період роботи з 1968 року по 1999 рік у колгоспі «Буковина» та з 1.04.2000 року по 30.05.2004 року в ТзОВ «Буковина», у виробництві сільськогосподарської продукції.
Копією трудової книжки заявника підтверджується, що з 1968 по 1969 роки останній працював різноробочим, з 1970 року по 1972 рік – прицепщиком, у 1973 році – не працював, з 1974 року по 1975 рік почав працювати трактористом, у 1976 та 1977 роках – взагалі не працював, з 1978 по 1999 рік знову працював трактористом. У ТзОВ «Буковина» з 2000 по 2004 роки прийнятий та працював сторожем.
Суд першої інстанції, встановлюючи факт безпосередньої зайнятості ОСОБА_1 в період роботи в колгоспі «Радянська Буковина», а потім перейменованому в ТзОВ «Буковина» Глибоцького району Чернівецької області з 1969 по 1978 рік та з 2000 по 2004 рік фактично встановив позивачу наявність стажу, необхідного для призначення пільгової пенсії, за його відсутності.
Відповідно до ч.2 ст. 256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Відповідно до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ №637 від 12 серпня 1993р., у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
В судовому порядку встановлюється лише факт належності документа про трудовий стаж, якщо ім’я, по батькові або прізвище в ньому не збігаються з тими, що зазначені в паспорті або свідоцтві про народження.
Отже, для підтвердження наявного трудового стажу законодавством передбачений не судовий порядок встановлення такого факту, а інший порядок.
Відповідно до п.1 ст.310 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню в апеляційному порядку із закриттям провадження у справі або залишенням заяви без розгляду з підстав, визначених статтями 205 і 207 цього Кодексу.
Згідно п.1 ст.205 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню із закриттям провадження у справі, оскільки заява ОСОБА_1 не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст. 209, 218, 307, 310 ЦПК України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Глибоцькому районі Чернівецької області задовольнити.
Рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області від 14 грудня 2009 року скасувати, провадження у справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту безпосередньої зайнятості у виробництві сільськогосподарської продукції, заінтересована особа управління Пенсійного фонду України в Глибоцькому районі Чернівецької області закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
На ухвалу може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з моменту її вступу в законну силу.
Головуючий
Судді: