Судове рішення #8679314

                       

Справа № 2-а-866/2010/2023  

П О С Т А Н О В А  

                         ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

      12     квітня   2010р.  Суддя Куп’янського міськрайонного суду  Харківської області  Волчек  О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Куп’янську в порядку письмового провадження  цивільну справу за адміністративним позовом  ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України в Куп’янському районі Харківської області про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та зобов’язання  здійснити  перерахунок, нарахування   та  виплату  недоплаченого щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, -          

                        В С Т А Н О В И В:  

       Позивач   ОСОБА_1  звернулася до суду із вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що вона  має статус «дитини війни» і має право на пільги та гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни». На підставі ст. 6 вищевказаного Закону їй повинна виплачуватись відповідачем щомісячна соціальна допомога в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Виходячи із рішення Конституційного Суду від 27.11.2008р., та зважаючи на положення ст.ст. 19,22 Конституції України, позивач  просить зобов’язати відповідача нарахувати недоплачену державну соціальну допомогу як дитині війни за період з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року .

     Відповідач надав заперечення на позов, в яких просить суд в задоволенні позову відмовити.

            Під час підготовчого провадження позивач та представник відповідача надали до суду заяви про розгляд справи без їх участі в порядку письмового провадження.

      Суд вирішив можливим розглянути справу у відсутність сторін, на підставі наявних  у справі доказів в порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:  

Судом встановлено, що позивач   ОСОБА_1  народилася  12  березня  1942 року, а тому є дитиною війни  в розумінні Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Статус  як дитини війни підтверджується відповідним посвідченням (а.с.5).  

Позивач отримує пенсію за віком і перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в  Куп’янському районі Харківської області ( а.с.6).  

Дане управління є органом Пенсійного фонду, воно має статус юридичної особи, яка призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії відповідним категоріям громадян.              

Згідно із ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами  України.                    

Відповідно до ст.22 Конституції України однією з конституційних гарантій прав та свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх обсягу при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних.                          

Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, яка виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.  

В 2009 році позивач отримує підвищення до пенсії як дитина війни, але у меншому розмірі, ніж встановлено законом (а саме: не 30%, а 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність): по 49 грн. 80 коп. кожного місяця з січня по грудень 2009 року (а.с.6).  

Законом «Про Державний бюджет України на 2009 рік» не вносились зміни до Закону України  «Про соціальний захист дітей війни», даний Закон продовжує діяти у редакції від 22 травня 2008 року, коли рішенням Конституційного Суду України були визнані неконституційними положення п. 41 розділу Закону «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», а тому ст. 6 даного Закону чинна в тій редакції, яка передбачає виплату підвищення до пенсії дітям війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.        

За вказаних обставин, вимоги позивача  про нарахування йому  підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30%, а не 10% прожиткового мінімуму - є обґрунтованими.  

Стосовно  визначення розміру підвищення, яке встановлено в п.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року, то в даному випадку норми підзаконного нормативного акту суперечать ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а тому не можуть бути застосовані, виходячи із положень  ч.4 ст.9 КАС України.              

Суд також не приймає до уваги невизначеність джерел фінансування, оскільки сама по собі відсутність фінансового забезпечення державних соціальних гарантій і відсутність бюджетних асигнувань не може бути підставою для порушення права громадянина на отримання соціальної допомоги.        

Відсутність механізму реалізації ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» також не може бути підставою для відмови в задоволенні позову, зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої держава не може посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов’язання взяті державою, навіть якщо такі зобов’язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії.  

Так само суд не може прийняти до уваги  законодавчу невизначеність самого поняття мінімальної пенсії за віком та законодавчої невизначеності порядку обчислення мінімальної пенсії за віком, з метою реалізації положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», оскільки відповідно до ч. 4 ст. 8 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини. Відповідно до ч. 7 ст. 9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).Тому, з урахуванням зазначеного, при такому обчисленні необхідно застосовувати загальні норми, які в даному випадку міститься у ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", в яких зазначено, що мінімальний розмір пенсії встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  

З урахуванням вищезазначених положень ч. 4 ст. 8 та ч. 7 ст. 9 КАС України, посилання  на те, що не визначено орган, який повинен здійснювати призначення і виплати підвищення до пенсії, суд не може прийняти до уваги, так як відповідно до діючого законодавства на виконання положень ст. 6 Закону «Про соціальний захист дітей війни» саме управління Пенсійного фонду України в Куп’янському районі проводило з 01.01.2008 р. нарахування та виплати дітям війни у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни (що складало 10% від прожиткового мінімуму осіб, що втратили працездатність). Крім того, Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення „Про пенсійний фонд України” і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов’язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” покладено на управління ПФУ за місцем проживання позивача.  

Зі змісту позовних вимог вбачається, що позивачем фактично оскаржується бездіяльність територіального управління ПФУ в Куп’янському районі Харківської області щодо ненарахування і невиплати зазначеного підвищення до пенсії.  

Тому виходячи з вимог ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність управління ПФУ в Куп’янському районі щодо невиконання приписів статті 6 Закону України  «Про соціальний захист дітей війни», яка призвела до  порушення прав позивача на  своєчасне нарахування та отримання  підвищення до пенсії.  

Також, з урахуванням того, що позивач  просить зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити підвищення до пенсії як дитині війни за період з січня по грудень 2009 року, то суд вважає необхідним зобов’язати відповідача нарахувати і виплатити позивачу  підвищення за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року включно.  

Розраховуючи розмір виплат, які необхідно нарахувати та виплатити позивачу, суд виходить з вимог ст. 6 Закону України  «Про соціальний захист дітей війни», ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» - в частині визначення розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.  

За 2009 рік позивачу  підлягало виплаті (за період з 01.01.2009р. по 31.12.2009р.):  

За кожен місяць з січня по жовтень 2009 року: (498х30%) = по 149, 4 грн., всього за 10 місяців: 149,4 х 10 міс. = 1494 грн.  

За листопад та грудень 2009 року (з урахуванням підвищення розміру прожиткового мінімуму Законом України від 06.11.2009 року): (573х30%)= по 171,9 грн., всього за 2 місяці: 171,9 х 2 = 343,80 грн.  

Всього за 12 місяців 2009 року: 1494 + 343,80 = 1837,6 грн.  

Однак з урахуванням того, що за 12 місяців 2009 року позивачу  частково було виплачено підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 10% прожиткового мінімуму (по 49,8 грн. кожного місяця (49,8 х 12 = 597,6 грн.), так як Пенсійним Фондом в листопаді та грудні 2009 року брався прожитковий мінімум без врахування змін, внесених ЗУ від 06.11.2009 року), то   з урахуванням фактично виплачених сум   , за період з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року позивачці підлягає виплаті сума недоплаченого підвищення до пенсії: 1837,6 грн. - 597,6 грн. =   1240,20 грн.  

      За таких обставин, зважаючи на те, що нарахування і виплату пенсії здійснюють органи пенсійного фонду, суд вважає необхідним задовольнити вимоги позивачу  в частині зобов’язання відповідача нарахувати недоплачене підвищення до пенсії як дитині війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, яка визначена в ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за період з 01 січня 2009 року по 30 вересня 2009 року, з урахуванням вже отриманих позивачем сум підвищення до пенсії 10% у 2009 році за період з 01.01.2009р. по 31.12.2009р., та виплатити позивачу суму 1240,20 грн.  

Щодо строку звернення до адміністративного суду необхідно зазначити наступне.

Ч. 2 ст. 99 КАС України, встановлено, що   для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Порушення прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду триває з  01.01.2009р .

Крім того, у відповідності до ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, що не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Таким чином, суд не вбачає пропущення позивачем строку звернення до суду за захистом свого права щодо отримання доплати до пенсії передбаченої ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч.3 ст. 94 КАС України.  

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 19, 22, 75, 92, 152 Конституції України, ст. 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», Законом України "Про державний бюджет на 2009 рік» зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 06.11.2009 року, ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. 8, 11, 94, 122, 160-163 КАС України, -  

                      П О С Т А Н О В И В :  

      Адміністративний позов  ОСОБА_1   до Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду  та   зобов’язання  здійснити  перерахунок , нарахувати   та  виплатити  недоплачене щомісячне підвищення до пенсії як дитині війни за період з 01.01.2009р. до 31.12.2009р.  - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області нарахувати   ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, підвищення до пенсії, в розмірі  30 %,  передбачене ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виходячи із мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, та вчинити дії щодо сплати вказаної доплати до пенсії.

Стягнути з Державного бюджету України на користь    ОСОБА_1  витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.  

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Куп'янський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення  постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги,  або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Суддя  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація