Судове рішення #8668026

У к р а ї н а

ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

  ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

06.04.10                                                                                               Справа №12/137/09-12/25/10

Колегія суддів Запорізького апеляційного господарського суду у складі:

   , Кагітіна Л.П.

при секретарі Савченко Ю.В.

За участю представників сторін: від позивача – Сахарова О.О., довіреність №1 від 4.01.10 р., Акт, довіреність №2 від 04.01.2010 р.; від відповідача – ОСОБА_4, довіреність ВКК №840542 від 24.04.2008 р.;

Розглянувши матеріали апеляційної скарги Концерну «Міські теплові мережі» в особі Філії Концерну «Міські теплові мережі» Жовтневого району на ухвалу господарського суду Запорізької області від 09.02.2010 р. по справі №12/137/09-12/25/10

за позовом: Концерну «Міські теплові мережі» в особі Філії Концерну «Міські теплові мережі» Жовтневого району, м. Запоріжжя, (скорочено Концерн «МТМ»;

до відповідача: Приватного підприємця ОСОБА_5, м. Запоріжжя (скорочено ПП ОСОБА_5.);

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – ПАТ «Перший Український Міжнародний Банк» в особі Запорізької філії ПУМБ, м. Запоріжжя

про стягнення безпідставно набутої теплової енергії у розмірі 3703,43 грн.

За заявою Концерну «Міські теплові мережі» в особі філії Концерну «МТМ» Жовтневого району м. Запоріжжя про перегляд рішення господарського суду Запорізької області від 04.12.2009 р. по справі №12/137/09 за нововиявленими обставинами

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням голови Запорізького апеляційного господарського суду № 875 від 06.04.2010 р. справу №12/137/09-12/25/10 передано для розгляду колегії суддів у складі: Хуторной В.М. (головуючий, доповідач), Кагітіна Л.П., Кричмаржевський В.А., якою справа прийнята до свого провадження.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 09.02.2010 р. по справі №12/137/09 -12/25/10 (суддя Владимиренко І.В.) заяву Концерну «МТМ» залишено без задоволення, а рішення господарського суду Запорізької області від 04.12.2009 р. по справі №12/137/09, яким відмовлено у задоволенні позову про стягнення вартості безпідставно набутої теплової енергії, - без змін.

Ухвала суду мотивована тим, що вимоги заявника про перегляд рішення від 04.12.2009 р. по справі №12/137/09 за нововиявленими обставинами та його скасування є необґрунтованими.

Не погоджуючись з судовим рішенням господарського суду, Концерн «МТМ», позивач у справі, звернувся з апеляційною скаргою до Запорізького апеляційного господарського суду в якій зазначає, що судом залишено поза увагою, акт обстеження приміщення від 17.12.2009 р., яким зафіксовано наявність в приміщенні приладів опалювання.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали доводи апеляційної скарги, просять скасувати ухвалу та рішення господарського суду, та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача по справі в судовому засіданні просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а ухвалу господарського суду – без змін.

За клопотанням представників сторін, судовий процес здійснювався без фіксації технічними засобами, за їх згодою в судовому засіданні 06.04.2010 р. оголошено лише вступну та резолютивну частину постанови.

Відповідно до ст. 99 ГПК України, апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами наданими суду першої інстанції.

Згідно ст. 101 ГПК України, апеляційний господарський суд не зв’язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Сутність спору:

Концерном «МТМ» заявлено позовні вимоги про стягнення з ПП ОСОБА_5 безпідставно набутої теплової енергії у розмірі 3703,43 грн. за період січень-квітень, жовтень-грудень 2007 р., січень-березень 2008 р., серпень-грудень 2008 р., січень-липень 2009 р. за опалювання нежитлового приміщення, розташованого в м. Запоріжжі пр. Леніна, 44 приміщення, що належить відповідачу на праві власності.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 04.12.2009 р. Концерну «МТМ» в задоволені позовних вимог відмовлено. Рішення суду мотивовано тим, що між сторонами договір на постачання теплової енергії між сторонами не укладався, двостороннім актом обстеження приміщення від 10.11.09 р. встановлено відсутність в приміщенні приладів опалювання.

12.01.2010 р. до господарського суду Запорізької області від Концерну «МТМ»  подано заяву про перегляд рішення господарського суду від 04.12.2009 р. за нововиявленими  обставинами.

В заяві №5787/27-11 від 22.12.2009 р. йдеться мова про те, що 17.12.2009 р. представниками Концерну «МТМ» та представником КП «ВРЕЖО 2» було складено Акт обстеження приміщення № 62, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна, 44, за результатами огляду було встановлено наступне:

- у операційному залі встановлені стальні панельні радіатора 22 VК (1200 Ч 500 Ч 100);

- у кабінеті встановлені стальні панельні радіатори 22 VК (600 Ч 500 Ч 100);

- неізольовані стояки опалення метало - пластикові Д = 27 мм, які зашиті гіпсокартоном;

- підводки до опалювальних приладів метало - пластикові, зашиті гіпсокартоном Д = 27 мм  загальною довжиною 3,6 м;

- висота приміщення 2,90 м;

- система опалювання єдина з житловим будинком, однотрубна з верхньою розводкою.

Концерн «МТМ» вважає,  що  на момент складання Акт обстеження приміщення №62 по вул. Леніна, 44 від 10.11.2009 р., ПП ОСОБА_5, з метою введення суд в оману, зняв опалювальні прилади (панельні радіатора 22 УЮ, а потім встановив їх знову, а орендар приміщення  по вул. Леніна, 44 ПАТ «Перший Український Міжнародний Банк» в особі Запорізької філії ПУМБ з метою несплати за спожиту теплову енергію підтвердив факт нібито відсутності теплової енергії у приміщенні, що привело до неправильного висновку стосовно відсутності опалювальних приладів у приміщенні та відповідно факту споживання ПП ОСОБА_5 теплової енергії.

Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування оскаржуваного рішення, знаходить апеляційну скаргу такою, що  підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст.112 ГПК України господарський суд може переглянути прийняте ним судове рішення, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами, що мають істотне значення для справи і не могли бути відомі заявникові.

Згідно з п.1 Роз’яснення Президії Вищого господарського суду України № 04-5/563 від 21.05.2002р. перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами є окремою процесуальною формою судового процесу, яка визначається юридичною природою цих обставин. До нововиявлених обставин відносяться матеріально-правові факти, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші факти, які мають значення для правильного вирішення спору.

Необхідними ознаками нововиявлених обставин є, по-перше, їх наявність на час розгляду справи, по друге, те, що ці обставини не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи.

На підставі ст. 112 ГПК України судове рішення може бути переглянуто за двох умов: істотність нововиявлених обставин для вирішення спору і виявлення їх після прийняття судового рішення зі справи. Нововиявлені обставини за своєю юридичною суттю є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які було покладено в основу судового рішення.

Згідно з ст. 32 ГПК  України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Господарський суд дійшов правильного висновку, що складання Акт обстеження приміщення № 62, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна, 44 від 17.12.2009 р. є підставою для перегляду рішення суду за ново виявленими обставинами. Разом з тим, господарським судом не прийнято до уваги наступні обставини.

Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 року було затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання. (надалі - Порядок). Пунктом 1.2. Порядку встановлено: Для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів  від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.

Пунктом 2.1. Порядку визначено: Для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.

У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення.

Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП. (п. 2.2.1 Порядку).

Відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи (п. 2.5 Порядку).

По закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження (п. 2.6 Порядку).

Дія цього Наказу розповсюджується і на власників нежитлових приміщень розташованих у житловому будинку.

ПП ОСОБА_5 зазначений порядок відключення дотримано не було.

Актом обстеження від 24.01.2007 р. Концерном «МТМ» встановлено, що при огляді приміщення, розташованого по пр. Леніна, 44, яке належить ПП ОСОБА_5 та яке орендує банк ПУМБ, знаходяться опалювальні прилади у кількості 2 шт. та підводки, радіатори стальні панельні КЕRМІ 500x600; радіатори стальні панельні КЕRМІ 500x1200; Dу20 загальною протяжністю 3,00 м (підводки до опалювальних приладів). Зазначене підтверджується і актом від 19.02.07 р.

Актом від 10.11.09 р. встановлено, що в приміщенні, розташованому по пр. Леніна, 44, яке належить ПП ОСОБА_5, відсутні прилади опалювання, але ж маються 4 підводки до опалюваних приладів, які відокремлені запірними вентилями.

З викладеного слідує, що у спірному періоді як ОСОБА_5, так і ПАТ «Перший Український Міжнародний Банк» в особі Запорізької філії ПУМБ могли без обліку користуватись тепловою енергією, знімати радіатори опалення та знов їх підключати.

Акти огляду прихованих робіт від 07.12.2006р. в яких зазначено, що трубопроводи будинкової системи опалення за ізольовані матеріалом «Ізовер» не спростовують вищевказаного висновку.

За таких обставин ухвала від 9.02.2010 р. та рішення від 4.12.2009 р. підлягають скасуванню на підставі п. 3 ст. 104 ГПК України, через невідповідність висновків, викладених в рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи.

Позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Статтею 19 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що Споживач повинен здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно) зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Статтею 1213 ЦК України встановлено, що набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі, а у разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Договірне теплове навантаження приміщення ПП ОСОБА_5 становить 3036 ккал/годину.

Розподіл теплової енергії позивачем зроблено згідно формули:

Qміс = Qоп Ч К Ч 106

Q - максимальне погодинне теплове навантаження на опалення, ккал/год

К - коефіцієнт на опалення

Січень 2007р. Q = 3036 ккал/год Ч 302,04 Ч 106 = 0,917 Гкал рот= 2197 Усього до сплати за січень 2007р. 174,76 грн.

Лютий 2007р.: Q = 1,102 Гкал

Усього до сплати за лютий 2007р. 262,45 грн.

Березень 2007р.: Q = 0,928 Гкал

Усього до сплати за березень 2007р. 221,23 грн.

Квітень 2007р.: Q = 0,107 Гкал

Усього до сплати за квітень 2007р. 25,55 грн.

Жовтень 2007р.: Q = 0,391 Гкал

Усього до сплати за жовтень 2007р. 96,14 грн.

Листопад 2007р.: Q = 0,98 Гкал

Усього до сплати за листопад 2007р. 241,02 грн.

Грудень 2007р.: Q = 1,038 Гкал

Усього до сплати за грудень 2007р. 255,1 грн.

Січень 2008р.:

10.01.2008 р на житловий будинок по пр. Леніна, 44,. встановлений тепловий лічильник і прийнятий на комерційний облік. У зв'язку з цим, з 10.01.2008 р. нарахування за теплову енергію проводяться за показниками приладу обліку в процентному співвідношенні, відповідно до договірного теплового навантаження. 10.01.2008 р. Q = 0,437 Гкал сума без ПДВ опалення: 0,437 Гкал Ч 204,85 грн./Гкал = 89,52 грн. Загальні показання приладу обліку в січні Q = 54,61 Гкал Процентне співвідношення, відповідно до теплового навантаження =0,55%

Q = 0,55/100 = 54,61 Ч 0,55/100 = 0,295 Гкал

З урахуванням тарифу за теплову енергію сума нарахувань за опалення (без ПДВ): 0,295 Гкал х 204,85 грн. = 60,43 грн.

Усього до сплати за січень 2008р. - 179,94 грн.

Лютий 2008р.: Загальні показання приладу обліку в лютому = 85,98 Гкал

Q = 0,55/100 = 85,98 Ч 0,55/100 = 0,473 Гкал

Усього до сплати за лютий 2008р. - 138,53 грн.

Березень 2008р. Загальні показання приладу обліку в березні = 89,75 Гкал

Q = 0,9/100=89,75 Ч 0,89/100 = 0,754 Гкал

Усього до сплати за березень 2008р. - 220,81 грн.

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 327 від 28.07.2008 року було введено з 01.08.2008 р. у м. Запоріжжя двоставковий тариф на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії, на послуги з централізованого опалення і підігріву води для населення. Нарахування за приєднане теплове навантаження проводиться з урахуванням договірного навантаження згідно цього тарифу.

Серпень 2008р.: Плата за одиницю приєднаного теплового навантаження опалення (без ПДВ): 0,003036 Ч 8520,86 = 25,87 грн.

Усього до сплати за серпень 2008 р. – 31, 04 грн.

Вересень 2008р.: Плата за одиницю приєднаного теплового навантаження опалення (без ПДВ): 0,003036 Ч 8520,86 = 25,87 грн.

Усього до сплати за вересень 2008р. - 31,04 грн.

Жовтень 2008р.: Плата за одиницю приєднаного теплового навантаження опалення (без ПДВ): 0,003036 Ч 8520,86 = 25,87 грн.

Усього до сплати за жовтень 2008р. - 31,04 грн.

Листопад 2008р.: Плата за одиницю приєднаного теплового навантаження опалення (без ПДВ): 0,003036 Ч 8520,86 = 25,87 грн.

Загальні показання приладу обліку в листопаді = 71,35 Гкал

Q  = 0,9/100 = 71,35 Ч 0,9/100 = 0,642 Гкал

З урахуванням тарифу за теплову енергію сума нарахувань за опалення (без ПДВ): 642 Гкал Ч 258,67 грн. = 165,99 грн.

Усього до сплати за листопад 2008 р. - 230,23 грн.

Грудень 2008р.: Плата за одиницю приєднаного теплового навантаження опалення (без ПДВ): 0,003036 Ч 8520,86 = 25,87 грн.

Загальні показання приладу обліку в грудні =105,89 Гкал

Q = 0,9/100 = 105,89 Ч 0,9/100 = 0,952 Гкал

З урахуванням тарифу за теплову енергію сума нарахувань за опалення (без ПДВ): 0,952 Гкал Ч 259,34 грн. = 247 грн.

Усього до сплати за грудень 2008 р. - 327 грн.

Січень 2009р.: Плата за одиницю приєднаного теплового навантаження опалення (без ПДВ): 0,003036 Ч 8520,86 = 25,87 грн.

Загальні показання приладу обліку в січні = 102,285 Гкал

Q = 0,9/100 = 102,285 Ч 0,9/100 = 0,92 Гкал

З урахуванням тарифу за теплову енергію сума нарахувань за опалення (без ПДВ): 0,952 Гкал Ч 303,29 грн. = 279,03 грн.

Усього до сплати за січень 2009р. - 365,88 грн.

Лютий 2009р.: Плата за одиницю приєднаного теплового навантаження опалення (без ПДВ): 0,003036 Ч 8520,86 = 25,87 грн.

Загальні показання приладу обліку в лютому = 74,50 Гкал

Q = 0,9/100 = 74,50 Ч 0,9/100 = 0,67 Гкал

З урахуванням тарифу за теплову енергію сума нарахувань за опалення (без ПДВ): 167 Гкал Ч 303,29 грн. = 203,2 грн.

Усього до сплати за лютий 2009р. - 274,88 грн.

Березень 2009р.: Плата за одиницю приєднаного теплового навантаження опалення (без ПДВ): 0,003036 Ч 9303,33 = 28,25 грн.

Загальні показання приладу обліку в березні = 80,237 Гкал

Q = 0,9/100 = 80,237 Ч 0,9/100 = 0,722 Гкал

З урахуванням тарифу за теплову енергію сума нарахувань за опалення (без ПДВ): 0,722 Гкал Ч 396,11 = 285,99 грн.

Усього до сплати за березень 2009р. - 377,09 грн.

Квітень 2009р.: Плата за одиницю приєднаного теплового навантаження опалення (без ПДВ): 0,003036 Ч 9303,33 = 28,25 грн.

Загальні показання приладу обліку в квітні = 19,56 Гкал

Q = 0,9/100=19,56 Ч 0,9/100 = 0,176 Гкал

З урахуванням тарифу за теплову енергію сума нарахувань за опалення (без ПДВ): 0,176 Гкал Ч 396,11 = 69,72 грн.

Усього до сплати за квітень 2009р. - 117,56 грн.

Травень 2009р.: Плата за одиницю приєднаного теплового навантаження опалення (без ПДВ): 0,003036 Ч 9303,33 = 28,25 грн.

Усього до сплати за травень 2009р. - 33,9 грн.

Червень 2009р.: Плата за одиницю приєднаного теплового навантаження опалення (без ПДВ): 0,003036 Ч 9303,33 = 28,25 грн.

Усього до сплати за червень 2009р. - 33,9 грн.

Липень 2009р.: Плата за одиницю приєднаного теплового навантаження опалення (без ПДВ): 0,003036 Ч 9303,33 = 28,25 грн.

Усього до сплати за липень 2009 р. - 33,9 грн.

Розподіл теплової енергії по місяцям виконано згідно з Нормами і вказівками по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житла та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні,  які затверджені Державним комітетом України по житлово-комунальному господарству та наказу Державного комітету України по житлово-комунальному господарству № 91 від 25.10.99 р. зареєстрований в Міністерстві юстиції України 17.03.00 р. за № 175/4396 «Про затвердження Міжгалузевих норм споживання електричної та теплової енергії для установ і організацій бюджетної сфери України.

Згідно правил користування тепловою енергією п. 12.4.1., кількість відпущеної енергопостачальною організацією споживачу теплової енергії на опалення, за відсутності приладів обліку, встановлюється за максимальним тепловим навантаженням з урахуванням фактичного часу споживання теплової енергії та фактичної середньомісячної температури зовнішнього повітря, який надає Запорізький обласний центр гідрометеорології.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 101 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд -          

          ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Концерну «Міські теплові мережі» в особі Філії Концерну «Міські теплові мережі» Жовтневого району м. Запоріжжя задовольнити. Ухвалу господарського суду Запорізької області від 09.02.2010 р. по справі №12/137/09-12/25/10 та рішення господарського суду Запорізької області від 04.12.2009 р. по справі №12/137/09-12/25/10 скасувати.

Позов задовольнити. Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_5 (69035, АДРЕСА_1, рахунок НОМЕР_2 в АБ «ТАС-Бізнесбанк», МФО 313537, індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) на користь Концерну «Міські теплові мережі» в особі Філії Концерну «Міські теплові мережі» Жовтневого району м. Запоріжжя (69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, 137, рахунок 260040453200001 в АКБ «Індустріалбанк», МФО 313849, ЄДР 32121458) вартості безпідставно набутої теплової енергії в сумі 3703 (три тисячі сімсот три) грн. 42 коп., 153 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Зобов’язати господарський суд Запорізької області видати відповідний наказ.

  

 

 Кагітіна Л.П.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація