ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ___________________________________________________________________________________________ |
У Х В А Л А ІМЕНЕМ УКРАЇНИ |
"08" серпня 2006 р. | Справа № 31/131-06-4042А |
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
судді-доповідача Пироговського В.Т.,
суддів Картере В.І., Жекова В.І.,
секретар судового засідання Павлова Н.Ю.,
за участю представників сторін:
від позивача Клименко З.П.,
від відповідача Петров О.Ф.
розглянула апеляційну скаргу
СЗАТ „Струмок”
на постанову господарського суду Одеської області
від 08.06.2006р.
у справі № 31/131-06-4042А
за позовом Управління ПФУ в Татарбунарському районі Одеської області
до СЗАТ „Струмок”
про стягнення 16 057,32 грн.
Відповідно до вимог п.6 Прикінцевих положень та п.4 ч.1 ст.17 КАС України справа розглядається в порядку, встановленому цим Кодексом.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 07.07.2006р. відкрито апеляційне провадження зі справи № 31/131-06-4042А за апеляційною скаргою СЗАТ „Струмок”.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 10.07.2006р. розгляд даної справи в апеляційному порядку призначено на 08.08.2006р.
Вказані ухвали надіслані сторонам 11.07.2006р., тобто сторони повідомлені про день, час і місце засідання суду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Згідно із приписами ст.160 КАС України в засіданні суду від 08.08.2006р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Управління ПФУ в Татарбунарському районі Одеської області звернулось до господарського суду Одеської області із позовною заявою про стягнення з СЗАТ „Струмок” заборгованості по пільговим пенсіям у розмірі 16 057,32 грн. за період з 01.08.2005р. по 31.12.2005р.
Постановою місцевого господарського суду від 08.06.2006р. (суддя Лєсогоров В.М.) позов задоволено, стягнуто з СЗАТ „Струмок” на користь Управління ПФУ в Татарбунарському районі Одеської області 16 057,32 грн.
Судове рішення, яке постановлене з посиланням на положення Законів України „Про пенсійне забезпечення”, „Про збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, оглядового листа ВГСУ „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних із застосуванням законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, вмотивоване тим, що органом ПФУ шляхом надання належних доказів, у т.ч. розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, доведено наявність заборгованості товариства перед позивачем у сумі 16 057,32 грн.
Не погоджуючись із постановою суду, СЗАТ „Струмок” звернулось до Одеського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить судове рішення скасувати, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Зокрема, скаржник вважає, що в порушення ст.ст.49,50 КАС України голову правління без законних підстав не допустили до участі в адміністративному процесі по даній справі, у зв’язку з чим спір незаконно розглянуто за відсутності представника відповідача. Окрім цього, СЗАТ „Струмок” звертає увагу колегії на ту обставину, що п’ятеро осіб, включених до переліку пенсіонерів, які отримують пільгову пенсію, взагалі ніколи не працювали на підприємстві, а шестеро осіб пропрацювали від 2,5 до 5,2 року, замість законодавчо передбаченого двадцятирічного терміну. Підсумовуючи доводи скарги, відповідач відзначає, що господарським судом першої інстанції також не прийнято до уваги пільги, встановлені для сільгосппідприємства українським законодавством.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні в них докази, вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, повноту, об’єктивність дослідження наданих до справи документів, судова колегія дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного:
Законом України „Про внесення змін до деяких законів України щодо оподаткування сільськогосподарських підприємств” від 23.12.2004р. № 2287-ІV встановлено, що з січня 2005 року платниками фіксованого сільськогосподарського податку відшкодовуються Пенсійному Фонду фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно зі ст.13 п. ”б”- „з” ЗУ„Про пенсійне забезпечення”.
З 01.01.2004р. набрав чинності Закон України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003р. №1058-ІV.
Пунктом 2 Перехідних положень зазначеного Закону України визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України „Про пенсійне забезпечення”. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст.27 та з урахуванням норм ст.28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Порядок відшкодування підприємствами витрат ПФУ на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах, викладений в „Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України”, затвердженою Постановою Правління ПФУ від 19.12.2003р. № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663.
Згідно із приписами п.6.1 цієї Інструкції підприємства відшкодовують витрати ПФУ на виплату та доставку пільгової пенсії, призначених на пільгових умовах, в таких розмірах:
- 100 відсотків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України;
- 20 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій застрахованим особам, які зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включно особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим КМУ, які призначені та /або виплачені у 2004 році;
- 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році.
Відповідно до вимог п. 6.4 вказаної Інструкції Пенсійний фонд щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, які надсилає підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій, визначає розмір сум до відшкодування на поточний рік.
Підприємства відповідно до вимог п. 6.8 Інструкції щомісяця до 25-го числа повинні вносити до ПФУ зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
З матеріалів справи вбачається, що УПФУ в Татарбунарському районі Одеської області направило товариству розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій пенсіонерам за період з 01.08.2005р. по 31.12.2005р., а саме Драгульському, Мельникову, Должненко, Путькало, Сукманському, Савченко, Іщенко, Загороднюк, Кірієнко, Саченко. При цьому, пільгові пенсії виплачено на суму 16 057,32 грн., що підтверджується наданими позивачем документами.
Враховуючи викладене та факт несплати СЗАТ „Струмок” заборгованості перед органом ПФУ за доставку та виплату пільгових пенсій, позовні вимоги про стягнення 16 057,32 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню, про що обґрунтовано зроблено висновок в оскаржуваному судовому рішенні.
Апеляційним господарським судом не приймаються до уваги твердження скаржника на порушення місцевим господарським судом норм процесуального права, адже протоколом судового засідання не підтверджено доводи про недопущення голови правління до участі в адміністративному процесі по даній справі, а відповідач, в свою чергу, не скористався наданим йому ст.43 КАС України правом на надання зауважень до протоколу.
Щодо посилань СЗАТ „Струмок” на включення до переліку осіб, які працювали на роботах із шкідливими умовами праці, та осіб, які ніколи не працювали на підприємстві або працювали від 2,5 до 5,2 року, апеляційний господарський суд (з урахуванням пояснень скаржника в цій частині стосовно того, що названі особи були працівниками КСП „Струмок” та Колгоспу „Правда”) дійшов висновку про неспроможність наведеної обставини стати підставою для відмови в задоволенні позову, оскільки статутом СЗАТ „Струмок”, зареєстрованим Татарбунарською районною державною адміністрацією 14.03.2000р., передбачено, що назване товариство створене у процесі реорганізації, у формі перетворення, та є правонаступником усіх прав та обов’язків КСП „Струмок”. До того ж, з тексту довідки Татарбунарської районної державної адміністрації від 11.08.2000р. № 01/10-895 випливає факт здійсненого шляхом реорганізації Колгоспу „Правда” в КСП „Струмок” правонаступництва юридичних осіб.
Відтак, висновки, зроблені в оскаржуваній постанові господарського суду Одеської області по даній справі, відповідають фактичним обставинам справи та нормам чинного законодавства, у зв’язку з чим підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст.160,162,195,196,200,205,206 КАС України, колегія суддів
Ухвалила:
Постанову господарського суду Одеської області від 08.06.2006р. зі справи № 31/131-06-4042А залишити без змін, апеляційну скаргу –без задоволення.
Ухвала в порядку ст.254 КАС України набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Суддя-доповідач | В.Т. Пироговський |
Судді | В.І. Картере |
В.І. Жеков |