ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №2-А-830/10
08 квітня 2010 року Першотравенський міський суд Дніпропетровської області в складі: головуючої судді Бондарьової Г. М.
при секретарі Кобкі Т.В.
з участю позивача ОСОБА_1представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Першотравенську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у місті Першотравенськ Дніпропетровської області про оскарження рішення уповноважених осіб та зобов»язання проведення перерахунку призначеної пенсії по втраті годувальника,
Встановив :
01 лютого 2010 року ОСОБА_1.Я.звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у місті Першотравенськ Дніпропетровської області про оскарження рішення уповноважених осіб та зобов»язання проведення перерахунку призначеної пенсії по втраті годувальника,посилаючись на те,що 10 липня 2009 року помер її син ОСОБА_4,у якого вона знаходилася на утриманні на момент його смерті,що встановлено рішенням Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 20 серпня 2009 року.
Після смерті сина починаючи з липня 2009 року вона неодноразово зверталася до відповідача з приводу призначення їй пенсії у зв»язку з втратою годувальника,але посадові особи відповідача скориставшись її безпорадним станом за віком та перенесеними хворобами-трьома інсультами,із-за яких вона погано бачить та погано чує а також погано пересувається,її безграмотністю, навмисно затягли строк нарахування їй пенсії у зв»язку з втратою годувальника,не роз»яснили їй необхідності заповнити заяву встановленої форми,якої у неї немає,і яка наявна у відповідача,про призначення вказаної пенсії у зв»язку з втратою годувальника,що вони зробили лише 02 листопада 2009 року,безпідставно затягли призначення пенсії у зв»язку з втратою годувальника до 02 листопада 2009 року,тоді як вона належним чином звернулася до відповідача в липні 2009 року,рішення суду надала 01 вересня 2009 року.
Позивачка просить суд визнати дії уповноважених осіб ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у місті Першотравенську щодо нарахування їй пенсії по втраті годувальника незаконними,зобов»язати відповідача провести перерахунок призначеної пенсії по втраті годувальника з врахуванням змінених нею позовних вимог у судовому засіданні 08 квітня 2010 року з липня 2009 року,з моменту звернення до відповідача.
Відповідач у справі ОСОБА_3 Пенсійного фонду Украї в м.Першотравенську позов не визнав,надавши суду заперечення зі змісту яких вбачається,що ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Першотравенську Дніпропетровської області розглянуло адміністративний позов ОСОБА_1 та не визнає його з наступних підстав.
Згідно з ч.1 ст.36 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім»ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу необхідного йому для призначення пенсії.
Згідно з п.1.ч.2 ст.36 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” непрацездатними членами сім’ї вважаються - чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Статтею 10 зазначеного Закону передбачено, що особа, яка має одночасно право на різні види пенсій (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсій за її вибором.
ОСОБА_1 з 05.07.1994 р. було призначено пенсію за віком.
02.11.2009 року ОСОБА_1 звернулась з особистою заявою про переведення її з пенсії за віком на пенсію у зв’язку з втратою годувальника за померлого сина ОСОБА_5.
Відповідно до п.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1. (далі по тексту –Порядок), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації).
Пунктом 5 зазначеного Порядку передбачено, що днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
Днем звернення за переведенням з одного виду пенсії на інший вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Відповідно до пункту 37 Порядку, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Так, Позивач надала 02.11.2009 року відповідну заяву з повним пакетом документів відповідно до пункту 10 Порядку, про що свідчить заява про перерахунок пенсії від 02.11.2009 р. та запис в Журналі прийому громадян за № 6375.
З ствердженнями Позивача про те, що вона надавала заяву на переведення з пенсії за віком на пенсію у зв’язку з втратою годувальника з необхідними документами у серпні 2009 року, управління також не погоджується.
21.07.2009 р. ОСОБА_1 звернулась до Громадської приймальні управління Пенсійного фонду з питання переведення пенсії з одного виду на інший. Спеціалістами управління були надані роз’яснення з цього питання та перелік документів, необхідних для призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника, про що свідчить запис в Журналі прийому громадян за № 4350 (додається).
01.09.2009, 10.09.2009, 28.10.2009 ОСОБА_1 повторно зверталась до Громадської приймальні управління Пенсійного фонду з даного питання, але заяви про призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника не надала. Спеціалістом повторно було надано перелік документів, про що свідчать записи в Журналі прийому громадян за № № 4976,5166,6281 (додається).
30.10.2009 ОСОБА_1 надала документи. В ході перевірки документів було відсутнє свідоцтво про народження померлого ОСОБА_5, яке необхідно для засвідчення родинних стосунків членів сім’ї з померлим годувальником, відповідно до п.п. “в” п.10 Порядку (запис в Журіналі прийому громадян за № 6364)
02.11.2009 року Позивач надала повний пакет документів для призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника.
Тому, з 02.11.2009 року ОСОБА_1 переведено з пенсії за віком на пенсію у зв’язку з втратою годувальника за особистою заявою, тобто з дня надання заяви.
Отже, управління Пенсійного фонду України в м.Першотравенську, діяло відповідно до чинного законодавства в межах своїх повноважень.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.49,50,51,69,70,71,158,159 Кодексу адміністративного судочинства України просять суд ухвалити судове рішення у формі постанови, яким у задоволенені позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
В судовому засіданні представник відповідача повністю підтримала вказані заперечення,просить відмовити ОСОБА_1Я.у задоволенні позову.
Вислухавши пояснення стороні,дослідивши матеріали справи суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно з ч.1 ст.36 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім»ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу необхідного йому для призначення пенсії.
Згідно з п.1.ч.2 ст.36 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” непрацездатними членами сім’ї вважаються - чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Статтею 10 зазначеного Закону передбачено, що особа, яка має одночасно право на різні види пенсій (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсій за її вибором.
Згідно ст.45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією,крім випадків,коли пенсія призначається з більш раннього строку:
пп.3-пенсія у зв»язку з втратою годувальника призначається з дня,що настає за днем смерті годувальника,якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
п.3 Переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами.
Відповідно до вступного абзацу Порядку подання та оформлення документів для призначення/перерахунку/пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 ,зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 в редакції змін на момент спірних правовідносин /до змін внесених постановами правління Пенсійного фонду України від 15 жовтня 2009 року № 23-1,та від 07 грудня 2009 року № 27-7/–цей Порядок регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення/перерахунку/пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»/далі Закон/.
До вказаного Порядку затверджено форму спеціальної Заяви про призначення/перерахунок пенсії,бланки яких повинні бути в наявності у відповідних органів Пенсійного фонду України,в тому числі у відповідача/додаток 4 до Порядку/.
Згідно п.3 Порядку заява про переведення з одного виду пенсії на інший,про перерахунок пенсії подається до органу,що призначає пенсію,заявником за місцем проживання/реєстрації/.
Згідно п.5 вказаного Порядку днем звернення за пенсією вважається день приймання органом,що призначає пенсію,заяви про призначення,перерахунок,відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
У разі,якщо до заяви про призначення,відновлення пенсії додані не всі необхідні документи,орган,що призначає пенсію,письмово повідомляє заявника про те,які документи необхідно подати додатково,про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів,то днем звернення за пенсією вважається день приймання заяви про призначення пенсії .
Якщо документи,які необхідно подати додатково,протягом трьох місяців не подані,пенсія за згодою особи призначається,відновлюється за наявними документами.У подальшому при надходженні додаткових документів пенсія перераховується зі строків,передбачених четвертим статті 45 Закону.
Днем звернення за перерахунком пенсії,переведенням з одного виду пенсії на інший вважається день приймання органом,що призначає пенсію,заяви з усіма необхідними документами.
Згідно п.36 вказаного Порядку орган,що призначає пенсію,надає:
-роз»яснення підприємствам,установам,організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій;
-у разі необхідності-бланки документів;
-допомогу особам,зазначеним у пункті 2 цього Порядку,щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.
Відповідно до п.37 вказаного Порядку орган ,призначає пенсію,розглядає питання про призначення пенсії,відстрочку часу її призначення,перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії,а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою/додаток 4/.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший,про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом,що призначає пенсію,при наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення,перерахунок,поновлення,переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу,що призначає пенсію.Особі або посадовій особі органом,що призначає пенсію,видається розписка із зазначенням дати приймання заяви,а також переліку одержаних і відсутніх документів,які необхідно подати в трохмісячний термін з дня прийняття заяви.
Згідно п.38 вказаного Порядку при прийманні документів орган,що призначає пенсію:
а/перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсіїї,відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
б/здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів;
в/перевіряє правильність копій відповідних документів,фіксує й засвідчує виявлені розходження;
г/видає пам»ятку пенсіонеру/додаток 6/,копія якої зберігається у пенсійній справі.
Орган,що призначає пенсію,має право вимагати від підприємств,установ та організацій,фізичних осіб до оформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів,а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Згідно ст..19 Закону України «Про звернення громадян» орган державної влади і місцевого самоврядування,підприємства,установи,організації незалежно від форм власності,їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов»язані об»ективно,всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги,забезпечувати поновлення порушених прав,реальне виконання прийнятих у зв»язку з заявою чи скаргою рішень.
Згідно ч.1 ст.107 Закону Украіни «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд,його органи та посадові особи за шкоду,заподіяну особам внаслідок несвоєчасного або неповного надання соціальних послуг,призначення /перерахунку/ та виплати пенсій,передбачених цим Законом несуть відповідальність згідно із законом.
Як вбачається з пояснень сторін та матеріалів справи ОСОБА_1 з 05.07.1994 р. було призначено пенсію за віком.
10 липня 2009 року помер син ОСОБА_1-ОСОБА_5,рішенням Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 20 серпня 2009 року встановлено факт знаходження ОСОБА_1 на утриманні сина ОСОБА_4,рішення суду набрало чинності 31 серпня 2009 року.
Як вбачається з доданої відповідачем до заперечень ксерокопії журналу прийому громадян ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у місті Першотравенську ОСОБА_1 починаючи з 21 липня 2009 року неодноразово зверталася до уповноважених посадових осіб відповідача з приводу призначення їй пенсії у зв»язку з втратою годувальника,зокрема вона зверталася з цього приводу 21 липня 2009 року,01 вересня 2009 року на слідуючий день після набрання рішення суду чинності,10 вересня 2009 року, 28 жовтня 2009 року,30 жовтня 2009 року, та 02 листопада 2009 року.
Незважаючи на це,та на очевидний безпорадний стан позивачки за віком та перенесеними хворобами/в тому числі інсультами/,що явно видно з зовнішнього стану позивачки,яка погано бачить,погано чує,та погано пересувається,відповідач незважаючи на неодноразові звернення позивачки починаючи з 21 липня 2009 року про перерахунок їй пенсії з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника не надав їй бланку такої заяви для її заповнення,та не надав допомоги в наданні всі необхідних документів та не надав належної допомоги в заповненні заяви про перерарахунок пенсії з пенсії за віком на пенсію у зв»язку з втратою годувальника,не надав письмової пам»ятки пенсіонера,інших письмових розписок та документів про причини неприйняття від ОСОБА_1 починаючи з 21 липня 2009 року заяви про переведення її на пенсію у зв»язку з втратою годувальника,чим безпідставно порушив право позивачки на призначення такої пенсії з моменту першого звернення за її призначенням 21 липня 2009 року,а призначив їй таку пенсію лише з 02 листопада 2009 року,коли ними їй було надано бланк такої заяви для заповнення,що нею і було зроблено.
З врахуванням викладеного суд вважає,що позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, ст. ст. 2,4,6,8,9,11,18,19,69,94,104,159,160,163 КАС України, ст.ст.36,45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» суд,-
Постановив :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в місті Першотравенськ Дніпропетровської області про оскарження рішення уповноважених осіб та зобов»язання проведення перерахунку призначеної пенсії по втраті годувальника задовольнити .
Зобов»язати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в місті Першотравенськ, Дніпропетровської області провести ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії по втраті годувальника з 21 липня 2009 року.
Стягнути з ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в місті Першотравенськ Дніпропетровської області судовий збір в розмірі 8/вісім/гривень 50 коп .
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду в апеляційний суд Дніпропетровської області може бути подано через Першотравенський міський суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до апеляційного суду Дніпропетровської області через Першотравенський міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: /ОСОБА_6/
- Номер: 2-а-830/10
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-830/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Бондарьова Ганна Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.10.2015
- Дата етапу: 06.10.2015
- Номер: 2-аво/157/3/17
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2-а-830/10
- Суд: Камінь-Каширський районний суд Волинської області
- Суддя: Бондарьова Ганна Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.05.2017
- Дата етапу: 15.05.2017
- Номер:
- Опис: перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-830/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Бондарьова Ганна Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.10.2010
- Дата етапу: 12.10.2010
- Номер:
- Опис: перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-830/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Бондарьова Ганна Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.11.2010
- Дата етапу: 11.12.2010