Справа 2-а-495/10рік
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2010 року Ямпільський райсуд
Сумської області
Суддя Ямпільського райсуду, Сумської області-Воловик Г.М. розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Ямпільського райсуду в сел. Ямпіль справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі про визнання протиправною бездіяльності управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі щодо несплати в 2009 році доплати « дитині війни» в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком та про стягнення недоплаченої державної соціальної допомоги «дитині війни» за 2009 рік в сумі 1240, 20 грн.,
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Сумської області, в якому просить суд зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити їй , як дитині війни , недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу ( або доплату до пенсії) за 2009 рік в сумі 1240,20 грив.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим , що він є дитиною війни та відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 1 січня 2009 року повинна виплачуватись щомісячна державна соціальна допомога в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком , з урахуванням положень ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Просить розглядати справу у його відсутність.
Відповідач в судове засідання не з’явився ,надав до суду заперечення в якому позов не визнає, та зазначив, що позивач дійсно є дитиною війни і має право на отримання щомісячної державної соціальної допомоги , як дитина війни, відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».В той же час зазначеним законом передбачено, що фінансування виплат по даному Закону проводить ся із Державного бюджету України. Органи Пенсійного фонду України , відповідно до ст. 6,19 Конституції України , повинні діяти на підставі своїх повноважень та відповідно до Законів України , ніхто не може бути вимушений робити те , що не передбачено законодавством. Після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08 № 10-рп/2008рік, постановою КМ України від 28.05.08 р. №530(п.8) встановлено ,що дітям війни до пенсії проводиться підвищення в такому розмірі : з 01.01.2009 р. -49грн.80коп. Вказане і було проведене. Вважає , що управління ПФУ в Ямпільському районі діяло на підставі діючого законодавства та не допускало порушення прав людини.
Просить розглядати справу у його відсутність.
Суд вирішив розглядати справу у відсутність сторін, на підставі наявних у справі доказів в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного:
Встановлено, що позивач має статус «Дитини війни», що підтверджується пенсійним посвідченням (а.с.4 ).
Відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідач не заперечує , що розрахунок та виплата щомісячної держаної соціальної допомоги дітям війни відповідно до Закону України «Про статус дітей війни» покладені на Управління пенсійного фонду України в Ямпільському районі , яке і має бути відповідачем по справі .
Ст.124 Конституції України передбачено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов’язковим до виконання на всій території України. Крім того , відповідно до сти.61 та ст.69 Закону України «Про Конституційний Суд України» Конституційний Суд України може визнати неконституційним правовий акт повністю або в окремій його частині.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Рішення Конституційного Суду України є обов’язковими для виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи , зобов’язані діяти на підставі, в межах та у спосіб, передбачені законодавством України.
Суд вважає, що з дати ухвалення рішення Конституційним Судом України , тобто з 9 липня 2007 року, Управління ПФУ в Ямпільському мало проводити підвищення пенсії дітям війни відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Статтею 64 Конституції України передбачено , що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені , крім випадків , передбачених Конституцією України.
У листі Міністерства юстиції України №21-46-561 від 31.08.2007 року на звернення Пенсійного фонду України від 06.08.2007 року зазначено, що питання , пов’язані з підвищенням пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги , яка виплачується замість пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» слід вирішувати шляхом внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Згідно довідки УПФ України в Ямпільському районі, позивачу у 2009 році здійснювалася виплата державної соціальної допомоги як дитині війни у розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність(а.с.10).
Однак , рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 рік у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу І , п.п. 61.62.63.66 розділу П , п.3 розділу Ш Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів до і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст.67 розділу І ,п.п. 1-4,6-22,24-100 розділу П Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України ) визнані неконституційними положення п.36-100 розділу П «Про внесення змін до деяких законодавчих актів».
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України з дати ухвалення рішення Конституційного Суду України , тобто з 22.05.2008 року управління ПФ України в Ямпільському районі мало проводити підвищення пенсії дітям війни відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 30 %мінімальної пенсії за віком.
Законом України «Про Державний бюджет на 2009 рік» , дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не зупинено. Відповідно до ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (у редакції від 18.11.2004, чинній у 2009 році)дітям війни пенсія або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30%мінімальної пенсії за віком.
Стаття 71 Закону України « Про Державний бюджет України на 2009 рік Кабінету Міністрів України» надало право у 2009 році встановити розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбаченими за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно з Законом України « Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни»
Суд критично оцінює посилання відповідача про те, що після прийняття рішення Конституційного Суду України від 22травня 2008 року управлінням Пенсійного фонду України в Ямпільському районі підвищення пенсій дітям війни здійснювалося відповідно до п.8 постанови КМ України від 28.05.2008 року №530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та проводилося в таких розмірах : з 22 травня -48грн.10коп, з 1 липня-48грн.20коп, з 1 жовтня-49грн.80коп, оскільки рішення Конституційного Суду України є обов’язковим для виконання на території України , а інші нормативні акти мають прийматися у точній відповідності з Конституцією України та законами України. При наявності розбіжностей між законами і підзаконними нормативними актами , має застосовуватися закон.
Крім того, ч.2-4 ст.9 КАС України визначено , що суд вирішує справи на підставі Конституції та Законів України , а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативні акти, прийняті на підставі Конституції , у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України та Законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України , Закону України або іншому правовому акту , суд застосовує правовий акт , який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, суд вважає, що за 2009 рік відповідачем було допущено порушення прав щодо підвищення пенсії як дитині війни на 30 %мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , тобто права на отримання підвищення до пенсії, як дитині війни.»
Управління Пенсійного фонду в Ямпільському районі протягом 2009 року не визнавало право позивача на отримання підвищення пенсії відповідно до ст.6 закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування « та п.15 Положення «Про Пенсійний фонд України» , Пенсійний фонд України реалізує свої повноваження через створені у встановленому порядку територіальні управління ; рішення про призначення та перерахунок пенсії приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Таким чином, рішення про призначення та перерахунок пенсії , відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» покладено на Управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі за місцем проживання позивача.
За таких обставин , суд вважає , що Управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі слід зобов’язати провести перерахунок державної соціальної допомоги відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 1.01.01 2009 року по 31.12.2009 року.
На підставі викладеного, керуючисьст.19,22,64,124,152 Конституції України, ст.61,69,73 Закону України «Про Конституційний Суд України», ст.3.67 закону України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік», ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» , Рішенням Конституційного суду України від 09.07.07 року №6-рп/2007 рік , Рішенням Конституційного суду України від 22.05.08 р. №10-рп/2008 рік ,п.15 Положення «Про Пенсійний фонд України» , ст.6-14.69-71,158-163 КАС України , суд , -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити .
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Сумської області .
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести виплати несплачених сум за період з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з урахуванням виплачених сум.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Сумської області через Ямпільський районний суд Сумської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя
- Номер:
- Опис: підвищення пенсії "Дітям війни"
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-495/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Воловик Валентина Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.04.2010
- Дата етапу: 02.04.2010
- Номер:
- Опис: про перерахунок доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру що проживає в зоні посиленого р/к
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-495/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Воловик Валентина Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.11.2010
- Дата етапу: 16.11.2010
- Номер: 2-а-495/10
- Опис: Про визнання протиправною бездіяльності УПФУ та зобов’язання здійснити нарахування та виплату доплати до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-495/10
- Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Воловик Валентина Іванівна
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.10.2010
- Дата етапу: 03.11.2010