КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. Макіївки
ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №2-201/200
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2009 р. м. Макіївка
Кіровський районний суд міста Макіївки Донецької області у складі
головуючого судді Ситенко А.І.
при секретарі Жемерової Є.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні місцевого суду в м. Макіївка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради про встановлення факту власності та визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
12 січня 2009 р. ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2 міської ради про встановлення факту належності нерухомого майна померлому спадкодавцю та визнання права власності в порядку спадкування на самочинно збудоване нерухоме майно, мотивуючи свої вимоги тим, що спадкодавець не виконав частину нормативних вимог для порядку введення в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, у зв'язку з чим не набув права власності на нерухоме майно, що створює для неї перешкоди для прийняття спадщини за законом.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 підтримала уточнені позовні вимоги, на обґрунтування яких послалася на обставини викладені у позовній заяві та зазначила, що на підставі договору забудови від 16 вересня 1955 року її батько ОСОБА_3 є власником домоволодіння № 32, розташованого по вул. Цусімській в місті Макіївки. Під час експлуатації домоволодіння ОСОБА_3 самочинно збудував житловий будинок загальною площею 57, 8 кв.м., у тому числі житловою площею 30, 10 кв.м. та господарські споруди -літню кухню і тамбур до неї, сарай, гараж, вбиральню, однак правовстанолюючи документи на домоволодіння не оформив. 10 січня 2008 року ОСОБА_3 помер. Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді вказаного домоволодіння, спадкоємцем якого на підставі закону є вона, однак прийняти спадщину у встановленому законом порядку вона позбавлена можливості оскільки правовстановлюючи документи на нерухоме майно відсутні. Набути права власності будь - яким іншим способом ніж за рішенням суду вона також позбавлена можливості.
Посилаючись на вказані обставини, позивачка просить суд визнати належність ОСОБА_3 домоволодіння, розташованого за вказаною адресою з урахуванням самочинно збудованого нерухомого майна, а також визнати за нею право власності на зазначене нерухоме майно в порядку спадкування за законом.
Представник відповідача - архітектор адміністративного району Головного управління містобудівництва та архітектури ОСОБА_2 міської ради ОСОБА_4, що діє за довіреністю, до судового засідання не з'явився, надавши суду заяву про розгляд справи у його відсутність. При винесенні рішення покладається на розсуд суду.
Вислухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи і дослідивши надані докази, в межах заявлених позовних вимог ( ст. 11 ЦПК України) суд установив наступне.
Згідно договору про надання у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку від 5 жовтня 1960 року ОСОБА_5 є власником домоволодіння розташованого за адресою: місто Макіївка, вул. Челюскінців, будинок № 14 (на теперішній час - вул. Цусімська, будинок № 32).
Згідно відомостей домової книги, яка розпочата у 1958 році, нумерацію будинку та вулицю перейменовано на будинок № 32 по вул. Цусімській.
З довідки комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації м. Макіївки» вбачається, що за вказаною адресою збудовано житловий будинок (літ. - А-1) загальною площею 57, 8 кв.м., у тому числі житловою площею 30, 10 кв.м., літню кухню (літ. Б - 1) та тамбур до неї (літ. 6-1), сарай (літ. В-1), гараж (літ. Д-1), вбиральню (літ. Г-1).
Відповідно до ст. 376 Цивільного кодексу України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній
ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
Враховуючи викладене, на підставі положень ст. 376 ЦК України у суду є підстави вважати зазначене нерухоме майно самочинним.
Згідно висновку комунального підприємства містобудівництва, архітектури та проектування № 1301 від 28 липня 2008 року, результати обстеження будинку та господарських споруд, розташованих за адресою: місто Макіївка - 36, вул. Цусімська, б. 32 показали задовільний стан конструкцій будівель. Будівлі допускають нормальну експлуатацію за умови діючих норм і правил проведення постійного текучого ремонту.
Житловим будинком, як визначено положеннями ст. 380 ЦК України, є будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно - правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання.
Проаналізувавши встановлені конкретні обставини по справі, суд дійшов висновку, що самочинна забудова об’є.ктів нерухомого майна - житлового будинку та господарських споруд, розташованих за адресою: місто Макіївка, вул. Цусімська, будинок № 32 здійснена ОСОБА_3 в межах належним чином відведеної компетентним органом виконавчої влади для мети будівництва земельної ділянки. Істотних порушень будівельних норм і правил, а також порушення законних прав інших осіб та суспільних інтересів при спорудженні об’є.ктів нерухомого майна допущено не було.
За таких обставин суд визнає, що вимоги ОСОБА_1 про визнання належності за ОСОБА_3 об’є.ктів самочинного будівництва є обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
10 січня 2008 року ОСОБА_3 помер, що підтверджено актовим записом про його смерть № 116 від 11 січня 2008 року в Книзі реєстрації смертей ОСОБА_2 відділу реєстрації актів цивільного стану ОСОБА_2 міського управління юстиції Донецької області, не набувши права власності на самовільно збудоване нерухоме майно.
Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді спірного домоволодіння, єдиним спадкоємцем якого є дочка померлого - позивачка по справі ОСОБА_1
Відомості про інших спадкоємців після смерті ОСОБА_3 в матеріалах справи відсутні.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши представлені сторонами в силу ст. 60 ЦПК України докази в їхні сукупності, суд вважає, що є підстави для визнання за позивачкою права власності в порядку спадкування на майно, що залишилось після смерті ОСОБА_3 За таких обставин позов є обгрунтованим і визнається таким, що підлягає задоволенню.
Позивачка не вимагає компенсації за понесені судові витрати, пов'язані із зверненням до суду і розглядом справи.
На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 60, 212, 213, 214, 215, ЦПК України, ст.ст. 376, 380 Цивільного кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати належність ОСОБА_3 домоволодіння розташованого за адресою: місто Макіївка - 36, вулиця Цусімська, будинок № 32, яке складається з житлового будинку (літ. А-1) загальною площею 57, 8 кв.м., у тому числі житловою площею 30, 10 кв.м., літньої кухні (літ. Б - 1) та тамбуру до неї (літ. 6-1), сараю (літ. В-І), гаражу (літ. Д-1), вбиральні (літ. Г-1), огорожі.
Визнати за ОСОБА_1, право власності на домоволодіння розташоване за адресою: місто Макіївка - 36, вулиця Цусімська, будинок № 32, яке складається з житлового будинку (літ. А-1) загальною площею 57, 8 кв.м., у тому числі житловою площею 30, 10 кв.м., літньої кухні (літ. Б - 1) та тамбуру до неї (літ. 6-1), сараю (літ. В-1), гаражу (літ. Д-1), вбиральні (літ. Г-1), огорожі, в порядку спадкування за законом, що залишилось після смерті ОСОБА_3, померлого 10 січня 2008 року.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду подається Апеляційному суду Донецької області через Кіровський районний суд міста Макіївки протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішенн суду подається Апеляційному суду Донецької області через Кіровський районний суд міста Макіївки протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або протягом десяти днів з дня проголошення рішення без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.