Справа №2-68/2009р.
РІШЕННЯ
ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
16 лютого 2009 року Місцевий Корюківський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Чурупченка М.І.,
при секретарі - Макуха О.О.,
з участю позивача - ОСОБА_1,
та представника відповідача ОСОБА_2 міської ради - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Корюківці Чернігівської області у приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради Чернігівської області про визнання власником нерухомого майна, -
встановив:
23 січня 2009 року позивач звернувся до суду з цим позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що він для розміщення об'єкту торгівлі - торгівельного павільйону в м. Корюківці по вул. Франка, 71а, Корюківського району Чернігівської області, звернувся до відповідача із заявою дати йому дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки під встановлення павільйону і рішенням п'ятої сесії двадцять четвертого скликання ОСОБА_2 міської ради Чернігівської області від 08.10.2002 року йому був даний дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки, площею 56 кв.м. для комерційної діяльності по вул. Франка, 71а, в м. Корюківці Корюківського району Чернігівської області. Після отримання даного дозволу він замовив і виготовив технічний звіт по передачі земельної ділянки в оренду і 08.11.2002 року він підписав договір оренди земельної ділянки, згідно якого ОСОБА_2 міськрада Чернігівської області передала йому в оренду земельну ділянку, площею 56 кв.м., після чого він розмістив на цій земельній ділянці торгівельний павільйон і 20.04.2005 року був підписаний акт технічної комісії про прийняття стаціонарної малої архітектурної форми в експлуатацію. Але у зв'язку з тим, що павільйон мав малу площу та був незручним в експлуатації, він звернувся до відповідача із заявою дати йому дозвіл на реконструкцію торгівельного павільйону в магазин і рішенням виконкому ОСОБА_2 міськради Чернігівської області №260 від 29.09.2005 року йому був даний дозвіл на реконструкцію торгівельного павільйону, розташованого по вул. Франка, 71а, в м. Корюківці Корюківського району Чернігівської області. Після отримання даного дозволу він замовив проект реконструкції і розпочав реконструкцію, яка фактично була закінчена у 2007 році. 08.10.2007 року договір оренди земельної ділянки під магазином закінчився, тому він звернувся до відповідача із заявою про продаж йому земельної ділянки, на якій розташований магазин, та просив вирішити питання визнання за ним права власності на магазин, але виявилось, що згідно діючого на теперішній час законодавства, відповідач не має можливості надати дану земельну ділянку йому в оренду або у власність, за таких підстав не можливо визнати його право власності на реконструйований ним нерухомий об'єкт - магазин, тому позивач змушений звернутись до суду для вирішення даного питання.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав у повному обсязі і просить їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 міської ради Чернігівської області, ОСОБА_3, в судовому засіданні вимоги позивача визнав і не заперечує проти задоволення позову.
Як встановлено судом, позивач рішенням п'ятої сесії двадцять четвертого скликання ОСОБА_2 міської ради Чернігівської області від 08.10.2002 року отримав дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки, площею 56 кв.м. для встановлення торгівельного павільйону по вул. Франка, 71а, в м. Корюківці Корюківського району Чернігівської області. Після отримання даного дозволу та після оформлення всіх необхідних документів, позивач розмістив торгівельний павільйон на виділеній йому земельній ділянці, яка 08.11.2002 року була передана йому в оренду строком на чотири роки, що підтверджується договором оренди землі, укладеним між сторонами. У зв'язку з тим, що павільйон мав малу площу та був незручним в експлуатації, позивач рішенням виконкому ОСОБА_2 міської ради Чернігівської області №260 від 29.09.2005 року отримав дозвіл на реконструкцію торгівельного павільйону в магазин, розташованого по вул. Франка, 71а, в м. Корюківці Корюківського району Чернігівської області. Після отримання даного дозволу та після оформлення всіх необхідних документів, позивач розпочав реконструкцію, яка фактично була закінчена у 2007
році, але так як договір оренди земельної ділянки під магазином закінчився 08.10.2007 року, позивач звернувся до відповідача із заявою про продаж йому земельної ділянки, на якій розташований реконструйований ним магазин, та просив вирішити питання визнання за ним права власності на реконструйований ним нерухомий об'єкт - магазин, але відповідач не має можливості надати дану земельну ділянку йому в оренду або у власність, за таких підстав не можливо визнати його право власності на реконструйований ним нерухомий об'єкт - магазин.
Факт того, що позивач є власником незданого в експлуатацію магазину за №71а, по вул. Франка, в м. Корюківці Корюківського району Чернігівської області підтверджується документально: копією рішення п'ятої сесії двадцять четвертого скликання ОСОБА_2 міської ради Чернігівської області від 08.10.2002 року про дачу позивачу дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки; копією договору оренди землі від 08.11.2002 року, укладеного між сторонами; копією акту технічної комісії про прийняття стаціонарної малої архітектурної форми в експлуатацію від 20.04.2005 року; копією рішення ОСОБА_2 міської ради Чернігівської області про дачу позивачу дозволу на реконструкцію павільйону №260 від 29.09.2005 року; копією робочого проекту реконструкції торгівельного павільйону; технічним паспортом на нежитлову будівлю та іншими документами. Приблизна вартість незданого в експлуатацію магазину становить 100000, 00 гривень, він має 100% готовності.
Відповідно до вимог ЦК України, право власності на нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. До завершення будівництва особа вважається власником матеріалів, обладнання, тощо, які були використані в процесі цього будівництва. За заявою заінтересованої особи суд може визнати її власником недобудованого нерухомого майна, якщо буде встановлено, що частка робіт, яка не виконана відповідно до проекту є незначною.
Відповідно до ст. 120 Земельного Кодексу України, при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод.
Відповідно до цивільного законодавства України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
За таких умов суд вважає, що за даних обставин справи, вимоги позивача про визнання його власником нерухомого майна - нежитлової будівлі - магазину не суперечать вимогам діючого законодавства, є обґрунтованими, законними та підлягають задоволенню, а оскільки позивач звільнений від сплати держмита на користь держави, як постраждалий від аварії на ЧАЕС, то ці витрати слід віднести за рахунок держави, а сплачені позивачем на користь держави витрати з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу, пов'язаного з розглядом даної цивільної справи, слід залишити за ним.
Керуючись ст.ст. 331, 1261, 1268 ЦК України, ст. ст. 81, 88, 208-215, 218 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, власником нерухомого майна - нежитлової будівлі, а саме: магазину по вул. Франка, 71а, в м. Корюківка Чернігівської області, який реконструйований і збудований ним.
Судові витрати з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу, пов'язаного з розглядом даної цивільної справи, сплачені позивачем при зверненні з позовом до суду, залишити за ним.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати державного мита, як потерпілого від аварії на ЧАЕС.
Копію рішення направити сторонам для відома.
На рішення суду протягом 10 днів з часу його проголошення може бути подана заява про апеляційне оскарження, після надання якої за сторонами зберігається право на протязі 20 днів подати апеляційну скаргу.