Справа № 2а-120-2010
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 квітня 2010 року Дебальцевський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Попович Т.М.
при секретарі Костенко Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Дебальцеве адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради Донецької області про визнання неправомірною відмови у виплаті недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та зобов»язання провести нарахування та виплату зазначених сум,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради Донецької області про визнання неправомірною відмови у виплаті недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та зобов»язання провести нарахування та виплату зазначених сум.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначила, що має на утриманні малолітнього сина – ОСОБА_2, по догляду за яким до досягнення трирічного віку вона отримує з Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради виплати згідно ст..56 ч.2 абз.3 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік». Однак вважає, що сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку підлягає перерахуванню на підставі рішення Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007, тобто в розмірі, встановленому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Позивач просила визнати дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку протиправними та зобов»язати відповідача провести нарахування та виплату недоотриманої суми допомоги за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Відповідач надав до суду письмові заперечення, в яких просив в задоволені позовної заяви відмовити в зв’язку з тим, що виплати проводяться у розмірі визначеному ст.. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» відповідно до якої виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України встановлено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків, допомога позивачу виплачувалась правомірно, просив застосувати позовну давність.
У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час, день та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Про причину неявки не повідомив, до суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності .
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні було встановлено, що позивач має дитину – сина ОСОБА_3, 05 квітня 2007 народження, що підтверджується свідоцтвом про народження.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім’ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов’язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Частиною 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено наступне: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб. Відповідач проводив відповідні виплати до вищезазначеного порядку та розмірів.
Проте, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 положення абзацу третього частини другої статті 56, та п. 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність, як такі, що визнані неконституційним. Таким чином, при розрахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку слід керуватися ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Рішення Конституційного Суду України є обов’язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому встановлено, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Кабінету Міністрів України не делеговані.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-5, що набрав чинності з 1 січня 2007 року, був затверджений прожитковий мінімум на одну дитину віком до 6 років: з 1 січня -434 гривні, з 1 квітня – 463 гривні, з 1 жовтня – 470 гривень.
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради позивачу було оплачено за липень 2007 року – 95,73грн, серпень 2007 року – 132,64 грн, вересень 2007 року – 134,45 грн., жовтень 2007 року – 136,13 грн., листопад 2007 року – 140,05грн., грудень 2007 року - 144,10 грн., усього - 783,10 грн.
Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з детьми» від 21 листопада 1992 року № 2811 -XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у poзміpi встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Таким чином, позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в poзмipi прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Суд не приймає посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства, в незалежності від причин не надходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги, та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головням обов'язком держави.
Виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям - сиротам згідно постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256. При цьому, кошти субвенції надходять з державного бюджету України до обласного бюджету і розподіляються Головним фінансовим управлінням Донецької обласної державної адміністрації між бюджетами міст та районів області. Перерахування коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку безпосередньо на рахунки населення здійснюють територіальні Управління праці та соціального захисту населення у містах та районах області з реєстраційних рахунків за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога на догляд за дитиною віком до 3 років».
У судовому засіданні знайшов своє підтвердження той факт, що позивач виховує малолітню дитину, про своє порушене право дізналася лише у листопаді 2009 року, тому суд вважає нею пропущено строк звернення до суду з поважних причин. Отже, на думку суду, пропущений строк необхідно поновити, визнати дії посадових осіб Управління праці та соціального захисту населення неправомірними та зобов»язати відповідача здійснити нарахування та виплату недоплаченої суми допомоги позивачу відповідно до ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з урахуванням фактично здійснених виплат,
Керуючись ст. ст. 7, 10, 11, 69, 71, 159 -163 КАС України, Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» п.2 розділу 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами» № 1691 от 18.02.2010 р. суд,-
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 Володимирівні до Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради Донецької області про визнання неправомірною відмови у виплаті недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та зобов»язання провести нарахування та виплату зазначених сум задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради Донецької області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року- протиправними.
Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради Донецької області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 недоотриманої суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з урахуванням фактично здійснених виплат, за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога по догляду за дитиною віком до З років» з реєстраційного рахунку № 35414018001140, МФО 834016, код ЄДРПОУ 25954574 УДК в м. Дебальцеве ГУ ДКУ у Донецькій області.
Постанову ухвалено в нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 07 квітня 2010 року.
Повний текст постанови складений 12 квітня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного суду через Дебальцевський міський суд.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Дебальцевського
міського суду ОСОБА_5
Справа №2а-120-2010
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(р е з о л ю т и в н а ч а с т и н а)
07 квітня 2010 року Дебальцевський міський суд Донецької області у складі
головуючого - судді Попович Т.М.
при секретарі Костенко Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Дебальцеве адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради Донецької області про визнання неправомірною відмови у виплаті недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та забов»язання провести нарахування та виплату зазначених сум,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради Донецької області про визнання неправомірною відмови у виплаті недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та забов»язання провести нарахування та виплату зазначених сум.
Керуючись ст. ст. 7, 10, 11, 69, 71, 159, 161, 162 КАС України, Законом України Про державну допомогу сім’ям з дітьми, Законом України Про державний бюджет України на 2007 рік, п.2 розділу 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами» № 1691 от 18.02.2010 р. суд,-
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 Володимирівні до Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради Донецької області про визнання неправомірною відмови у виплаті недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та забов»язання провести нарахування та виплату зазначених сум задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради Донецької області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року- протиправними.
Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради Донецької області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 недоотриманої суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з урахуванням фактично здійснених виплат, за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога по догляду за дитиною віком до З років» з реєстраційного рахунку № 35414018001140, МФО 834016, код ЄДРПОУ 25954574 УДК в м. Дебальцеве ГУ ДКУ у Донецькій області.
Постанову ухвалено в нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 07 квітня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного суду через Дебальцевський міський суд.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Дебальцевського
міського суду ОСОБА_5