ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м.Київ - 32, вул.Комінтерну, 16. | тел. 230-31-77 |
І м е н е м України
ПОСТАНОВА
"13" липня 2007 р. м. Київ Справа № А15/237-07
13 год. 20 хв.
Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О. розглянув
позов Заступника прокурора Київської області, м. Київ в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, м. Київ та Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго”, м. Київ
до приватно-орендного сільськогосподарського підприємства “Нива”, Київська обл., Таращанський р-н, с. Велика Вовнянка
про стягнення 5100 грн.
Секретар судового засідання Михайленко Р.С.
за участю представників:
від позивача: 1) Міністерства палива та енергетики України-не з’явився:
2) ДП “Національна енергетична компанія “Укренерго” –Дроботун О.О. (дов. № 43 від 15.02.2007 р.);
від відповідача Дробина З.Г. (дов. № 140 від 12.07.2007 р.);
від прокуратури Бондаренко І.В. –посвідчення № 62 від 26.05.2006р.;
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Заступником прокурора Київської області заявлений позов в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України та Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго” до приватно-орендного сільськогосподарського підприємства “Нива” (Відповідач) про стягнення 5100 грн. штрафу за порушення законодавства у сфері електроенергетики та невиконання відповідачем приписів Державної інспекції з енергонагляду.
Звертаючись до суду з позовною заявою в інтересах держави прокурор зазначає, що підставою для звернення до суду є порушення відповідачем інтересів держави у сфері теплопостачання та енергетичної безпеки держави, а саме прокурор зазначає, що енергетика є провідною, стратегічно важливою галуззю народного господарства країни, від сталого функціонування якої залежить національна безпека України, і правопорушення у сфері електроенергетики є порушенням загальнодержавних інтересів. Також прокурор зазначає, що несплата відповідачем штрафу причиняє шкоду матеріальним інтересам держави, оскільки згідно зі ст. 2 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” до доходів державного бюджету зараховуються, в тому числі, надходження від штрафних санкцій.
Ухвалою господарського суду Київської області від 18.06.2007 року було відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено на 13.07.2007 р.
Позивач 1 у судове засідання 13.07.2007 р. не з’явився.
При цьому господарський суд Київської області відзначає, що судом було направлено учасникам судового процесу ухвалу від 18.06.2007р. та повістки від 18.06.2007 р., про що, зокрема, свідчать відмітки канцелярії суду на зворотних сторонах оригіналів згаданих документів, яка отримана позивачем-1 03.07.2007 р. згідно з повідомленням № 5809205 від 26.06.2007р.
Таким чином, суд повідомив позивача-1 належним чином про час і місце засідання суду.
В судовому засіданні 13.07.2007 р. представник позивача-2 позовні вимоги підтримав, вважає їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з підстав викладених в позовній заяві.
Відповідач відзив на позов не надав, проте в судовому засіданні 13.07.2007 р. представник відповідача адміністративний позов визнав.
Згідно з ч. 1 ст. 136 КАС України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву.
Відповідно до вимог ст. 128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Проаналізувавши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про достатність матеріалів справи для її розгляду.
Дослідивши матеріали справи, оглянувши в судовому засіданні оригінали документів, та заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, суд –
ВСТАНОВИВ:
Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Київській області, яка діє у складі Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго” було проведено перевірку додержання вимог законодавства про електроенергетику відповідачем. Під час перевірки встановлено, що приватно-орендне сільськогосподарське підприємство “Нива” порушило нормативи „Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів”, „Правил користування електричною енергією” та „Правил улаштування електроустановок”.
За результатами перевірки позивачем-2 складено акт обстеження № П-408 від 22.11.2006 р., на підставі якого Державною інспекцією з енергетичного нагляду у Київській області видано припис № П-408 від 28.12.2006р. з вимогою надати до 20.01.2007 р. план заходів щодо виконання припису.
28.02.2007 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Київській області була проведена повторна перевірка дотримання відповідачем законодавства у сфері електроенергетики.
За результатами зазначеної перевірки був складений акт перевірки № 16 від 28.02.2007 р., в якому було встановлено, що відповідачем в порушення ст. 26, 27 Закону України „Про електроенергетику” припис № П-408 від 28.12.2006 р. виконано частково.
На підставі акта перевірки № 16 від 28.02.2007 р. на відповідача за ухилення від виконання припису № П-408 від 28.12.2006 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду у Київській області прийнята постанова № 30 від 12.04.2007 р. про накладання штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5100 грн. Вказана постанова не скасована та підлягає обов’язковому виконанню.
В зв’язку з несплатою відповідачем зазначеної вище суми в добровільному порядку, прокурор звернувся за її стягненням до суду.
Відповідно до п. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Згідно з ч. 4 ст. 26 Закону України „Про електроенергетику” (далі –Закон) споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України „Про електроенергетику” встановлено, що за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій –штраф у розмірі до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Зазначена норма, також міститься в п. 2 Положення „Про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику”, (далі –Положення) затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. за № 1312, згідно якої штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб’єктів господарської діяльності, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Відповідно до п. 7 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб’єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Пунктом 8 Положення зазначено, що рішення про накладення штрафу оформляється постановою відповідно Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Згідно ст. 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно з Указом президента України „Про міністерство палива та енергетики України” від 14.04.2000р. за № 598/2000 Міністерство палива та енергетики України є центральним органом виконавчої влади та головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому та нафтогазовому комплексах.
Відповідно до ст. 5 Закону України „Про електроенергетику” одним із принципів державної політики в електроенергетиці є створення умов безпечної експлуатації об’єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
Згідно ст. 9 Закону України „Про електроенергетику”, державний нагляд в електроенергетиці здійснюють, зокрема, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку (далі –Держенергонагляд), встановленому Кабінетом Міністрів України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб’єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Відповідно до Положення „Про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області”, затвердженого в.о. начальника ВП „Держенергонагляд у Центральному регіоні” –заступником Головного державного інспектора України з енергетичного нагляду, Держенергонагляд створений у відповідності до Положення „Про Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929, наказу НЕК „Укренерго” від 20.02.2006р. № 63 „Про створення відокремлених підрозділів НЕК „Укренерго” та здійснює свою діяльність у складі відокремленого підрозділу „Держенергонагляд у Центральному регіоні” „Головдерженергонагляду” державного підприємства НЕК „Укренерго” і є її структурним підрозділом.
Таким чином, проаналізувавши вищенаведені норми законодавства, суд дійшов до висновку, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду у Київській області було правомірно застосовано до відповідача штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5100 грн.
За таких обставин позовні вимоги прокурора та позивачів є обґрунтованими, правомірними та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст. 2, 7, 17, 158, 161, 162, 163 та п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд Київської області, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з приватно-орендного сільськогосподарського підприємства “Нива” (09532, Київська обл., Таращанський р-н, с. Велика Вовнянка, код 04529513) в доход Державного бюджету України (р/р 31119106700591 в ГУ ДКУ Київської області, одержувач –ВДК у Таращанському районі Київській області, МФО 821018, код платежу 21081100; код ЄДРПОУ 23569748) 5 100 грн. (П’ять тисяч сто грн. 00 коп.) штрафу.
Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України. Дана постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Рябцева О.О.
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі – 20 липня 2007р.
Суддя