Справа № 2-а-248/2009р.
ПОСТАНОВА
ім"ям УКРАЇНИ
23 березня 2009 року Корюківський районний суд Чернігівської області
у складі:
головуючого - судді Крапивного В.І.,
при секретарі - Лашко Л.І.,
з участю позивачів - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Корюківці у приміщенні суду справу за позовами в порядку адміністративного судочинства ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в Корюківському районі Чернігівської області про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, -
встановив:
У березні 2009 року до Корюківського райсуду надійшли ці позови, в яких позивачі просять визнати бездіяльність відповідача щодо виплати їм щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за 2008 рік і зобов'язати відповідача здійснити нарахування на їх користь недоплачену їм, як «дітям війни», щомісячну державну соціальну допомогу за 2008 рік у розмірі по 1737, 9 грн. кожному.
В судовому засіданні позивачі свої позовні вимоги підтримали в повному обсязі, оскільки рішенням окружного адміністративного суду в кінці 2008 року їх вимоги за попередні роки вже задоволені.
Представник відповідача УПФУ в Корюківському районі в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без участі представника та заперечення проти позову, обґрунтовуючи їх тим, що відповідач діяв в межах наданих йому законами та підзаконними нормативно-правовими актами повноважень.
Вислухавши доводи позивачів, дослідивши матеріали справи та заперечення відповідача, суд приходить до наступного.
Як встановлено судом, позивачі відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004р. є дітьми війни, які на час закінчення (02.09.1945р.) Другої світової війни не досягай 18 років. Дана обставина не заперечується відповідачем та підтверджується наданими суду копіями посвідчень позивачів, у яких зазначено, що всі вони є дітьми війни. Згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», редакція якої діяла до 01.01.2008р., дітям війни повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Ст. 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, і також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто щомісячна доплата до пенсії для дітей війни є формою реалізації конституційного права на соціальний захист громадян, які відповідно до спеціального закону є дітьми війни.
Згідно чинному законодавству розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав або встановлював цей розмір, немає. Мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік...» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становив поетапно відповідно від - 470 грн. (з 1.01.2008р.) до - 498 грн. (по 31.12.2008р.).
Пунктом 41 розділу II ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. положення ст. 6 Закону було викладено в новій редакції (яка набрала чинності 01.01.2008 року): «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або до щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів».
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-пр/2008 не визнані такими, що не відповідають Конституції України положення п. 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів».
Таким чином, враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивачів про недоплату їм щомісячної державної соціальної допомоги, як дітям війни, підлягають частковому задоволенню, оскільки право позивачів на отримання щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, передбаченої Законом України «Про соціальний захист дітей війни», не залежить від розміру доходів одержувача чи наявності фінансування з бюджету і має безумовний характер, тому відповідача слід зобов'язати провести нарахування та виплату недоплаченої пенсії позивачам як «дітям війни» за період з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Доводи відповідача про те, що позивачам не підлягає нарахуванню, як дітям війни, соціальна державна допомога в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком за 2008 рік та її виплата не передбачені законодавством, суд не може прийняти до уваги з урахуванням вищевикладеного.
Оскільки позовні вимоги задовольняються частково, а позивачі є постраждалими від аварії на ЧАЕС, тому витрати зі сплати судового збору слід віднести за рахунок держави, бо відповідач є державним органом.
Керуючись ст.ст. 21, 24, 46, 152 Конституції України, ст. 1, 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік...», Рішенням Конституційного Суду України від 25.05.2008р. № 6-рп/2008, ст.ст. 7-14, 71, 99, 100, 122, 158-163, 167, 186 КАС України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Корюківському районі Чернігівської області провести перерахунок пенсії щодо: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 - та здійснити їм нарахування щомісячної соціальної допомоги як дітям війни з урахуванням підвищення її розміру на 30% (тридцять відсотків) мінімальної пенсії за віком, що встановлено Законом України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з урахуванням вже виплаченого їм підвищення до пенсії за вищевказаний період.
Решта позовних вимог задоволенню не підлягає - у зв'язку з їх безпідставністю.
Судові витрати по розгляду справи віднести за рахунок держави.
На постанову суду протягом 10 днів після її складення у повному обсязі може бути подана заява про її апеляційне оскарження, а протягом 20 днів після подання заяви може бути подана апеляційна скарга до Київського Апеляційного адміністративного суду (м. Київ, вул. Поліська, 3-Б) через суд першої інстанції.