А П Е Л Я Ц І Й Н И Й С У Д П О Л Т А В С Ь К О Ї О Б Л А С Т І
Справа № 22ц-42 Головуючий по першій
2010 рік інстанції Гвоздик А.Є.
Суддя-доповідач Лобов О.А.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 лютого 2010 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Полтавської області в складі:
головуючої судді Акопян В.І.
суддів Лобова О.А., Новохатньої В.А.
при секретарі Зеленській О.І.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м.Полтава цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Диканського районного суду Полтавської області від 14 жовтня 2009 року в справі за позовом ОСОБА_3 до Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк «Надра» про повернення депозитного вкладу.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача,
В С Т А Н О В И Л А:
У липні 2009 року ОСОБА_3 звернувся до суду із вказаним позовом, просив ухвалити рішення, яким стягнути з відповідача 10 000 євро депозитного вкладу та нараховані відсотки за станом на час ухвалення рішення по справі.
Заявлені вимоги мотивовані тим, що відповідач після закінчення терміну дії депозитного договору безпідставно відмовляється повернути належні позивачу грошові кошти та нараховані за договором проценти.
Рішенням Диканського районного суду Полтавської області від 14 жовтня 2009 року позов задоволений частково: стягнуто з ЗАТ КБ «Надра» на користь ОСОБА_3 внесені ним кошти у сумі 107 000 грн., що у перерахунку за курсом НБУ станом на 26 червня 2009 року становить 10 000 євро, а також 6 577 грн. 18 коп., що у перерахунку за курсом НБУ станом на 26 червня 2009 року становить 614 євро 69 центів. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено, вирішене питання про судові витрати.
ОСОБА_3 в апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати, ухвалити нове рішення про задоволення позову у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що суд безпідставно стягнув з банку суму вкладу у гривневому еквіваленті, а також не взяв до уваги довідку про курс євро до гривні, яку надав позивач.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з наступних підстав:
Відповідно до п.3 ч.1 ст.307, п.4 ч.1 ст.309 ЦПК України за результатами розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд вправі змінити рішення в разі порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що 08 грудня 2008 року між ОСОБА_3 і ВАТ КБ «Надра» укладений договір №716690 строкового банківського вкладу (депозиту), згідно якого вкладник передав, а Банк прийняв грошові кошти у сумі 10 000 євро строком на шість місяців зі сплатою 12,4%.
09 червня 2009 року після закінчення строку дії депозитного договору ОСОБА_3 звернувся до ВАТ КБ «Надра» з письмовою вимогою про повернення вкладу і нарахованих процентів.
Сума нарахованих процентів за станом на 09 червня 2009 року склала 614 євро 69 центів.
Листом №2089/09 від 16 червня 2009 року ВАТ КБ «Надра» фактично відмовило ОСОБА_3 у поверненні вкладу і нарахованих процентів.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції правомірно виходив з того, що відмова ВАТ КБ «Надра» повернути ОСОБА_3 вклад (депозит) і нараховані проценти є порушенням вимог ст.1060, ст.1061 ЦК України.
Разом з тим, колегія суддів не може погодитися з рішенням суду першої інстанції про стягнення з ВАТ КБ «Надра» на користь ОСОБА_3 суми вкладу (депозиту) і нарахованих процентів у гривнях.
Згідно ст.526 ЦК України зобов’язання повинно виконуватися належним чином відповідно до договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Договором №716690 від 08 грудня 2008 року (а.с.8-9) встановлено, що ОСОБА_3 вносить на депозитний ВАТ КБ «Надра» грошові кошти у виді іноземної валюти – євро.
Умови вказаного Договору не містять будь-яких застережень щодо виду валюти, яка повертається вкладнику після закінчення строку його дії.
Главою 2 Положення про порядок здійснення банками України вкладних (депозитних) операцій з юридичними і фізичними особами, затвердженого Постановою Національного банку України № 516 від 03 грудня 2003 року, передбачена можливість здійснення банками вкладних (депозитних) операцій у іноземній валюті з фізичними особами, які не є суб’єктами підприємницької діяльності.
Пунктом 1.6 цього Положення встановлено, що банк сплачує вкладнику суму вкладу (депозиту) і нараховані проценти у валюті вкладу, якщо грошові кошти надійшли на вкладний (депозитний) рахунок у іноземній валюті.
Посилання суду першої інстанції на положення ст.192 ЦК України є помилковим, оскільки стягнення судовим рішенням суми депозиту та нарахованих процентів у зв’язку з невиконанням банком своїх договірних зобов’язань не є платежем або розрахунком у розумінні положень Декрету КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю».
У даному випадку стягнення грошових коштів у іноземній валюті узгоджується (не суперечить) положенням ч.3 ст.533 ЦК України.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне змінити рішення суду першої інстанції у частині визначення виду грошових коштів, які підлягають стягненню з ВАТ КБ «Надра».
В іншій частині рішення суду першої інстанції є законним і обгрунтованим.
Керуючись ст.303, п.3 ч.1 ст.307, п.4 ч.1 ст.309, ст.316 ЦПК України, колегія суддів
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Рішення Диканського районного суду Полтавської області від 14 жовтня 2009 року змінити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк «Надра» на користь ОСОБА_3 10 000 (десять тисяч) євро депозитних коштів і 614 євро 69 центів нарахованих процентів за депозитним договором.
В іншій частині рішення Диканського районного суду Полтавської області від 14 жовтня 2009 року залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене протягом двох місяців до Верховного Суду України шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуюча В.І. Акопян
Судді О.А. Лобов
В.А.Новохатня