АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №22-ц- 434 - 2010 р. Головуючий у суді першої
інстанції: Зємцов В.В.
Доповідач: Чернов С.І .
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2010 року березня місяця 11 дня Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого : судді Макарчука М.А.
Суддів: Чернова С.І., Прядкіної О.В.
при секретарі - Ткаченко Т.І.
з участю адвокатів -
позивача –
представника позивача -
відповідачів -
представника відповідача -
третьої особи -
представника третьої особи -
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою прокурора міста Кременчука Павлійчука Віктора Анатолійовича на рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 18 червня 2007 року по справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання угоди купівлі-продажу дійсною та визнання права власності на квартиру,-
В С Т А Н О В И Л А :
В травні 2007 року ОСОБА_3 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_4 про визнання угоди купівлі-продажу дійсною та визнання права власності на квартиру, обґрунтовуючи вимоги тим, що відповідач ОСОБА_4 28 квітня 2007 року отримав у неї гроші в сумі 176 000 гривень за придбану нею
2
квартиру АДРЕСА_1. Оскільки відповідач ухилявся від нотаріального оформлення квартири вона змушена була звернутися до суду за захистом свого права( а. с. 3).
Ухвалою Автозаводського районного суду Полтавської області від 23 травня 2009 року до участі у справі в якості співвідповідача залучено ОСОБА_5( а. с. 14).
Рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 18 червня 2007 року позов задоволено.
Постановлено визнати дійсною угоду купівлі-продажу квартири, яка відбулася 28 квітня 2007 року. Визнано за ОСОБА_3 право власності на квартиру АДРЕСА_1( а. с. 22).
В апеляційній скарзі прокурор міста Кременчука Павлійчук В.А. просить рішення скасувати з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, а провадження у справі закрити.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів судової палати у цивільних справах приходить до висновку, що скаргу слід задовольнити частково.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 307 ЦПК У країни за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове рішення по суті позовних вимог.
Відповідно до п. п.3, 4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
Постановляючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції зазначив, що 28 квітня 2007 року між ОСОБА_3 і ОСОБА_5, від імені якого за дорученням діяв ОСОБА_4, укладено договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1. При цьому ОСОБА_4 отримав від ОСОБА_3 176 000 гривень та власноручно написав розписку, яку передав ОСОБА_3, пообіцявши оформити квартиру в тижневий строк.
3
Після закінчення свят ОСОБА_3 зустрілася з ОСОБА_4, однак він ухилявся від нотаріального оформлення квартири
Посилаючись на вимоги ст. 220 ЦК України суд першої інстанції ухвалив рішення про задоволення позову.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів погодитися не може за таких підстав.
Згідно ч. 1 ст. 210 ЦК України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Вирішуючи спір про визнання правочину, який підлягає нотаріальному посвідченню, дійсним, суд першої інстанції не врахував, що норма ч. 2 ст. 220 ЦК України не застосовується щодо правочинів, які підлягають і нотаріальному посвідченню, і державній реєстрації, оскільки момент вчинення таких правочинів відповідно до ст. ст. 210 та 640 ЦК України пов’язується з державною реєстрацією, тому вони не є укладеними і не створюють прав та обов’язків.
З’ясувавши в судовому засіданні, що правочин підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню і, що відсутні докази, які б вказували на ухилення відповідача від нотаріального посвідчення, суду слід було відмовити в задоволенні позову з підстав нікчемності правочину.
Таким чином, в судовому засіданні з достовірністю встановлено, що позовні вимоги ОСОБА_3 не ґрунтуються на законі і задоволенню не підлягають.
З огляду на викладене апеляційну скаргу прокурора міста Кременчука Павлійчука В.А. слід задовольнити частково, рішення суду першої інстанції від 18 червня 2007 року скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
В апеляційній скарзі прокурор міста Кременчука порушив питання про скасування рішення суду першої інстанції та закриття провадження у справі.
Прохання прокурора про закриття провадження у справі не ґрунтується на чинному цивільно-процесуальному законодавстві, а тому не підлягає задоволенню в цій частині.
4
Перелік підстав, за яких суд закриває провадження у справі, передбачений ст. 205 ЦПК України і є вичерпним.
В матеріалах справи відсутні підстави для закриття провадження у справі, а тому в цій частині апеляційну скаргу слід відхилити.
З огляду на викладене апеляційну скаргу прокурора міста Кременчука Павлійчука В.А. слід задовольнити частково, рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 18 червня 2007 року скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволені позову.
Керуючись ст.ст. 307, 309, 316, 317, 319 ЦПК України колегія суддів судової палати у цивільних справах,-
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу прокурора міста Кременчука Полтавської області Павлійчука Віктора Анатолійовича - задовольнити частково.
Рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 18 червня 2007 року - скасувати та ухвалити нове рішення.
В задоволенні позову ОСОБА_3 - відмовити.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.
ГОЛОВУЮЧИЙ - суддя -
СУДДІ -