Справа № 2а-5981/09
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 березня 2010 року Київський районний суд м. Донецька в складі:
головуючого - судді Брежнєва О.А.,
при секретарі – Приставка Е.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної в м. Донецьку ради про визнання дій відповідача щодо відмови в виплаті разової допомоги неправомірною та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради про визнання дій відповідача щодо відмови в виплаті разової допомоги неправомірною та зобов’язання вчинити певні дії , а саме : зобов’язати УПСЗН Київської районної у м. Донецьку ради в порядку ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» провести перерахунок розміру щорічної допомоги до 9 травня, яка виплачується йому до 5 травня щорічно як інваліду 3-ї групи внаслідок захворювання, пов'язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС , у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком – прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, встановлених на момент виплати за 2009 рік з проведенням на його користь доплати недоотриманої ним у 2009 році суми в розмірі 3106 грн., мотивуючи тим, що відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», він набув статус інваліда війни 3-ї групи, тому за цим же Законом має право на отримання щорічної грошової допомоги до 5 травня в розмірі 7 мінімальних пенсій за віком, які здійснює Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради. Однак, в 2009 році відповідач порушує його права і здійснює йому виплати, які значно нижче передбачених законом. Таким чином, з врахуванням отриманих ним сум він має отримати доплату за 2009 рік в сумі 3106 грн., однак відповідач відмовляє йому у здійсненні такої доплати, тому він звернувся до суду, просив дії відповідача щодо відмови у перерахунку грошової допомоги визнати протиправними та зобов’язати його здійснити перерахунок суми разової грошової допомоги до 5 травня за 2009 рік та провести доплату недоотриманої ним суми за вказаний рік в розмірі 3106 грн.
Позивач в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, направив заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, в зв’язку з чим суд вважає можливим розглянути справу без участі позивача на підставі наявних даних.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, направив до суду заяву та просив розглянути справу без його участі, в зв’язку з чим суд вважає можливим розглянути справу без участі представника відповідача на підставі наявних даних.
Судом встановлено, що позивач дійсно перебуває на обліку відповідача, має статус інваліда війни третьої групи, у зв’язку з чим йому була виплачена щорічна грошова допомога до 5 травня відповідно за 2009 рік у відповідності до ч.7 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» , абзацу 5 ч. 1 ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», п.20 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.07 р. № 107-VI та постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2008 р. № 183 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачуються в 2008 році відповідно до Законів України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань». Фінансування витрат, пов’язаних з реалізацією Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту здійснюється за рахунок державного бюджету, ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, « мінімальний розмір пенсії за віком» застосовується виключно до визначення розмірів самих пенсій, а не до визначення надбавок до пенсій та розмірів грошової допомоги. В частині 2 ст. 95 Конституції України передбачено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Розпорядники коштів отримують бюджетні асигнування, затверджують кошторис і несуть відповідальність за управління бюджетними асигнуваннями, а також здійснюють видатки лише в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом видатків. Таким чином, відповідач під час здійснення виплат позивачу керувався виключно законом, тому його дії не є неправомірними.
Дослідив матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню за наступними підставами.
Як встановлено судом і таке підтверджується матеріалами справи, позивач є інвалідом 3-ї групи, перебуває на обліку відповідача та у відповідності до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на щорічну грошову допомогу до 9 травня , яка виплачується до 5 травня. Фактично позивач отримав від відповідача одноразову грошову допомогу до 5 травня у 2009 році. Під час здійснення виплат і встановлення їх розміру за 2008 рік - ч.7 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», п.20 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.07 р. № 107-VI та постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2008 р. № 183.
Ці обставини визнані сторонами у справі, тобто між ними немає розбіжностей щодо встановлених судом обставин, а у суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання, сторони не наполягають на їх доказуванні, тому у відповідності до положень ч.3 ст. 72 КАС України наведені вище обставини доказуванню не підлягають, визнаються судом достовірними та приймаються до уваги.
Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, якщо не встановлено інше, який обчислюється з дня коли особа дізналася про порушення своїх прав чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією так і Законами України.
Правовий статус інвалідів (ветеранів) війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Далі- Закон № 3551-ХІІ)
Статтею 13 Закону № 3551-ХІІ передбачено, що інвалідам війни 3-ї групи виплачується разова грошова допомога до 9 травня (яка повинна виплачуватись до 5 травня) в розмірі 7 мінімальних пенсій за віком.
Статтями 17, 17-1 Закону України № 3551-ХІІ передбачено, що щорічна виплата разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених ст.ст. 12 – 16 цього Закону, здійснюється органами праці та соціального захисту населення через відділення зв’язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам – за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, – за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання. Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Рішення Конституційного Суду України про визнання змін, внесених законами України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” до законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”, щодо визначення розмірів щорічної разової грошової допомоги до 5 травня такими, що не відповідають Конституції України, було прийнято 22.05.2008.
Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно- правові акти не мають зворотної дії в часі. Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно в період з 01.01.2008 до 21.05.2008 закон України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” був чинним та підлягав виконанню, а органи, уповноважені на здійснення цих виплат, у цей час діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Із дати прийняття рішень Конституційним Судом України особи мають право на виплату допомоги до 5 травня у розмірах, визначених законами “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”.
Також судом враховується, що відповідно до ст..171 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” передбачено право осіб, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Право на отримання щорічної одноразової допомоги до 5 травня у розмірах, установлених законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”, мають особи, які взагалі не отримали її з різних причин до 5 травня, у разі їх звернення за отриманням такої допомоги після поновлення дії норм цих законів у зв’язку з визнанням неконституційними змін до них, у строк до 30 вересня відповідного року.
Проаналізувавши виниклі правовідносини, встановлені обставини і надані суду докази у їх сукупності, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови позивачу в виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, в розмірах, встановлених ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» є правомірними, тому суд приходить до висновку, що вимоги позивача про зобов’язання відповідача вчинити певні дії щодо перерахунку належної йому до сплати суми щорічної грошової допомоги до 9 травня за 2009 рік в розмірі 7 мінімальних пенсій за віком та проведення доплати недоотриманих сум за вказаний рік не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,4,8,11,17,71,158-163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано до Донецького апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Донецького апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Донецька протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційну скаргу може бути подано без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови
Суддя:
Копія вірна