Судове рішення #8576179

УХВАЛА

 ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

09 лютого 2009 року     м. Вінниця

Колегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду Вінницької області в складі:

головуючого: Нагорняка В.А.

суддів: Матківської М.В., Мартьянової Л.І.

при секретарі: Липач Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1

на рішення Вінницького районного суду Вінницької області від 26 листопада 2008 року у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ОСОБА_4, ОСОБА_1 про визнання заповіту та відмов від прийняття спадщини нікчемними, визнання права власності в порядку спадкування за заповітом та зустрічним позовом ОСОБА_1 з участю третьої особи на стороні позивача ОСОБА_4, ОСОБА_5 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 з участю третьої особи ОСОБА_5 про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом, -

встановила:

Позивачі звернулись до суду з даним позовом в якому зазначили, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачів - ОСОБА_6, а ІНФОРМАЦІЯ_2 померла їх мати ОСОБА_7. Після смерті батьків відкрилася спадщина на належний їм житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами заАДРЕСА_1 та на земельну частку (пай), яка розташована на території Лаврівської сільської ради Вінницького району Вінницької області, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай)НОМЕР_1, виданого на ім'я матері ОСОБА_7

Справа № 22-365  категорія: 37 доповідач - Нагорняк В.А.   рішення ухвалено під

головуванням судді Войтко Ю.Б.

При житті спадкодавці ОСОБА_6 і ОСОБА_7 залишили заповіт, посвідчений 09.11.1993 року секретарем виконавчого комітету Лаврівської сільської ради народних депутатів Вінницького району Вінницької області на ім'я своїх трьох дочок: ОСОБА_8, ОСОБА_2, ОСОБА_9

Після смерті батьків ОСОБА_6 і ОСОБА_7 в нотаріальну контору із заявами про прийняття спадщини ніхто із вказаних вище спадкоємців за заповітом не звертався, однак спадщину прийняли всі три дочки на підставі ст. 563 ЦК України 1963 року, оскільки ОСОБА_2, ОСОБА_8, ОСОБА_9 фактично вступили в оперативне управління спадковим майном, а саме в шестимісячний строк з дня відкриття спадщини після смерті обох батьків зробили в спадковому будинку поточні ремонти, обробляли земельну ділянку, користувалися речами домашнього вжитку.

Оскільки позивачі проживали за межами Вінницької області, то дозволили своїй сестрі ОСОБА_9, після смерті батьків, користуватися і проживати в належних їм 2/3 частках спадкового будинковолодіння.

Сестра позивачів - ОСОБА_9 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 так і не оформивши на своє ім'я спадщину. її дочки ОСОБА_4 і ОСОБА_1 претендують на весь будинок з господарськими будівлями і спорудами, в зв'язку з чим між ними виник спір. З наведених причин позивачі звернулись до суду за захистом порушених прав.

ОСОБА_1 подала до суду зустрічну позовну заяву до ОСОБА_2, ОСОБА_8 про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом та про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами за набувальною давністю. В заяві зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_6, а ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_7, які доводились їй рідними дідусем та бабусею, після смерті яких відкрилася спадщина на належний їм житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами за АДРЕСА_1 та на земельну частку (пай), яка розташована на території Лаврівської сільської ради Вінницького району Вінницької області згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) НОМЕР_1, виданого на ім'я ОСОБА_7

При житті спадкодавці залишили заповіт на ім'я своїх трьох дочок. Після смерті ОСОБА_6 і ОСОБА_7 в нотаріальну контору із заявами про прийняття спадщини ніхто із дочок за заповітом не звертався. Проте, ОСОБА_7 склала новий заповіт, посвідчений 10.08.1995 року секретарем ВК Лаврівської сільської ради Вінницького району Вінницької області на ім'я своєї дочки ОСОБА_9, в якому заповідала лише їй все майно, що буде належати заповідачу на день смерті.

Дочка - ОСОБА_9 в нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини не зверталася, однак вступила в володіння спадковим майном без юридичного оформлення права власності.

Оскільки ОСОБА_10, ОСОБА_8 постійно проживають поза межами Вінницької області, вони написали заяви, що не претендують на належну їм частку спадщини.

ОСОБА_9 проживала і користувалася будинком з господарськими спорудами АДРЕСА_1 і ІНФОРМАЦІЯ_3 померла так і не оформивши на своє ім'я спадщину після смерті батьків, то правонаступниками на спадкове майно стали ОСОБА_1 і ОСОБА_4 Однак в зв'язку з тим, що ОСОБА_2, ОСОБА_8 претендують на 2/3 частки будинку з господарськими будівлями спорудами АДРЕСА_1 та на 2/3 частки земельного паю, то між ними виник спір. З наведених причин ОСОБА_1 звертається до суду за захистом порушених прав, так як її сестра - ОСОБА_4 не виявляє зацікавлення з приводу даного спору.

Під час судового розгляду ОСОБА_1 подала суду уточнену позовну заяву, в якій просила ухвалити рішення, відповідно до якого визнати за ОСОБА_1 право власності на будинок з господарськими будівлями і спорудами АДРЕСА_1 та право на земельну частку (пай) розташовану на території Лаврівської сільської ради Вінницького району Вінницької області, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) НОМЕР_1, виданого на ім'я ОСОБА_7 в порядку спадкування за заповітом.

Також під час судового розгляду ОСОБА_2, ОСОБА_8 подали до суду заяву про збільшення позовних вимог, в якій просили ухвалити рішення, відповідно до якого визнати нікчемним заповіт їх матері ОСОБА_7, складений 10.08.1995 року на ім'я ОСОБА_9, як такий, що складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення. Просили визнати нікчемною відмову ОСОБА_8 від прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_6, яка написана ОСОБА_8 13.05.2002 року. Визнати нікчемною відмову ОСОБА_2 від прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_6 та після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 матері ОСОБА_7, яка написала ОСОБА_2 10.05.2000 року так як вище зазначені відмови ОСОБА_8, ОСОБА_2 від прийняття спадщини після смерті їх батьків не були подані ними в шестимісячний строк з дня смерті спадкодавців ОСОБА_6 і ОСОБА_7 до Вінницької районної державної нотаріальної контори і не зареєстровані в цій нотконторі, тому вказані вище відмови від прийняття спадщини ОСОБА_8 і ОСОБА_2 підлягають визнанню судом нікчемними.

Просили визнати за ОСОБА_8 і ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування за заповітом по 1/3 частці за кожною на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами за АДРЕСА_1 та право по 1/3 частці за кожною на земельну частку (пай), яка розташована на території Лавріської сільської ради Вінницького району Вінницької області, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) НОМЕР_1, виданого на ім'я ОСОБА_7

Рішенням Вінницького районного суду Вінницької області від 26 листопада 2008 року позовні вимоги ОСОБА_2 та ОСОБА_8 задоволено. В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

У апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить вказане рішення скасувати. Вважає, що судом порушено норми процесуального та матеріального права, що привело до прийняття необгрунтованого рішення.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду без змін з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачів - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2 померла їх мати - ОСОБА_7, після смерті яких відкрилася спадщина на належний їм житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами за АДРЕСА_1 та на земельну частку (пай), яка розташована на території Лаврівської сільської ради Вінницького району Вінницької області, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) НОМЕР_1, виданого на ім'я матері ОСОБА_7

При житті спадкодавці ОСОБА_6 і ОСОБА_7 залишили заповіт, посвідчений 09.11.1993 року секретарем виконавчого комітету Лаврівської сільської ради народних депутатів Вінницького району Вінницької області на ім'я своїх трьох дочок: ОСОБА_8, ОСОБА_2, ОСОБА_9

Після смерті батьків - ОСОБА_6 і ОСОБА_7, в нотаріальну контору із заявами про прийняття спадщини ніхто із вказаних вище спадкоємців за заповітом не звертався і спадщину не оформив.

Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням вимог матеріального і процесуального права.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2 і ОСОБА_8 та відмовляючи в позові ОСОБА_1, суд першої інстанції оцінив зібрані у справі докази відповідно до положень ст. 212 ЦПК України та мотивував у рішенні чому прийняв до уваги одні з них і відхилив інші.

Рішення суду першої інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для скасування чи зміни оскаржуваного рішення не вбачається.

Доводи апеляційної скарги безпідставні, необгрунтовані і висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів, -

ухвалила:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.

Рішення Вінницького районного суду Вінницької області від 26 листопада 2008 року залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двох місяців з дня його проголошення до Верховного Суду України.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація