Судове рішення #856666
Справа №2-3345/06р

Справа №2-3345/06р. Справа №2-355/07р.

РІШЕННЯ

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2007 року Київський районний суд м.Полтави в складі:

Головуючого судці - Турченко Т.В.

При секретарі          - Барило О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на частину квартири, -

ВСТАНОВИВ:

17 липня 2006 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача ОСОБА_2 про визнання права власності на частину квартири. Свій позов обґрунтовував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер син ОСОБА_3 - ОСОБА_4. Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді однокімнатної квартири, яка знаходиться на балансі житлово-будівельного кооперативу «Салют» за адресою: АДРЕСА_1. Спадкоємцями в рівних частках є: ОСОБА_3 - мати померлого та його син ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, який мешкає за іншою адресою з матір»ю ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2. 20 лютого 2003 року ОСОБА_2, що діє як законний представник неповнолітнього сина ОСОБА_5 до Другої Полтавської державної нотаріальної контори подала заяву про прийняття спадщини після померлого ОСОБА_4. Мати померлого ОСОБА_4 - ОСОБА_3 після смерті сина фактично вступила в управління та володіння спадковим майном, а саме постійно проживала у вказаній квартирі, сплачувала комунальні послуги за квартиру та телефон, провела частковий ремонт в квартирі, здійснила похорони сина. Таким чином, виконала вимоги діючого на той час законодавства і фактично прийняла вказане спадкове майно. В установлений законом шестимісячний строк ОСОБА_3 не звернулась до нотаріальної контори в зв»язку з розглядом кримінальної справи, так як вона була визнана потерпілою по цій справі і тяжким станом здоров»я (перенесла інсульт), лікувалася в неврологічному відділенні Першої міської лікарні, моральними стражданнями, спричиненими передчасною смертю сина. ОСОБА_3 звернулась до нотаріальної контори лише в травні 2003 року і працівник нотаріальної контори повідомив їй проте, що вона не може прийняти спадщину після померлого сина в зв»язку з тим, що пропустила шестимісячний строк, установлений законом для прийняття спадщини, а в зв»язку з тим, що вона не була зареєстрована в спадковій квартирі на момент смерті спадкодавця, то вона теж не може одержати свідоцтво на право спадщини на 1\2 частину квартири в нотаріальній конторі, що їй необхідно звернутись до суду. В червні 2003 року ОСОБА_3 звернулась з заявою про продовження строку для прийняття спадщини. Але остаточне рішення по справи не було постановлено. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 померла. Після померлої ОСОБА_3 спадкоємцем є її син ОСОБА_1, інших спадкоємців не має. Позивач в своєму позові зазначає, що він був позбавлений можливості своєчасно подати заяву про прийняття спадщини після померлої матері до нотаріальної контори, оскільки перебуває в місцях позбавлення волі. Просив суд постановити рішення, яким визнати право власності за ОСОБА_1 в порядку спадкової трансмісії на ½  частину квартири АДРЕСА_1.

В судовому засіданні представники ОСОБА_1 ОСОБА_6, ОСОБА_7 позов підтримали, просили його

 

задовольнити в повному обсязі. Не заперечували проти визнання права власності на гА частину квартири АДРЕСА_1 за ОСОБА_5.

Відповідачка ОСОБА_2, її представник ОСОБА_8 не заперечували проти позову, але просили суд визнати право власності на 1\2 частину квартири АДРЕСА_1 за ОСОБА_5.

Представник ЖБК «Салют» не з»явився, хоча був належним чином повідомлений про час, день та місце слухання справи.

Представник Відділу опіки та піклування виконавчого комітету Київської районної в м.Полтаві ради не з»явився, але надав суду клопотання, в якому просить слухати справу у його відсутності.

Представник Другої Полтавської нотаріальної контори в судове засідання не заявилась, хоча була належним чином повідомлена про час, день та місце слухання справи.

Суд вважає можливим слухати справу у відсутності представника ЖБК «Салют», представника Відділу опіки та піклування виконавчого комітету Київської районної в м.Полтаві ради, представника Другої Полтавської державної нотаріальної контори.

Суд, заслухавши представників позивача ОСОБА_6, ОСОБА_7, представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_8, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Так, судом встановлено, що згідно ордеру НОМЕР_1 від 10.06.1981 року (а.с.16) ОСОБА_3 на склад сім»ї чотири особи: ОСОБА_9- чоловік, ОСОБА_1- син, ОСОБА_4- син було надано однокімнатну квартиру загальною жилою площею 17 кв.м в квартирі АДРЕСА_1. Ордер виданий на підставі рішення виконавчого комітету Київської районної в місті Полтаві ради від 19 травня 1981 року НОМЕР_2. Відповідно даних реєстрових книг КП ПБТІ «Інвентаризатор» від 25.02.2004 року за НОМЕР_3 (а.с.20) власником квартири АДРЕСА_1 на підставі договору дарування від 29.11.1991 року був ОСОБА_4. Згідно довідки ЖБК «Салют» від 23.06.2003 року за НОМЕР_4 (а.с.9) ОСОБА_4 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 з 5 січня 2000 року по ІНФОРМАЦІЯ_1. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер (а.с.18). 20 лютого 2003 року надійшла заява про прийняття спадщини на майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 від ОСОБА_2, що діє як законний представник неповнолітнього сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.23). Після його смерті в спірній квартирі проживала мати ОСОБА_4 - ОСОБА_3 відповідно до довідок ЖБК «Салют» (а.с.21, 30, 31), вона сплатила заборгованість за комунальні послуги кооперативу в сумі 969 грн. 21 коп., сплачувала за комунальні послуги та квартплату, але проживала в даній квартирі без реєстрації. Також ОСОБА_3 сплатила повну вартість кооперативної квартири в 1981 році. 25 квітня 2004 року ОСОБА_3 померла (а.с.17). Після її смерті від ОСОБА_1 28.05.2004 року надійшла заява про прийняття спадщини на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 (а.с.26).

Статтею 1216 ЦК України встановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов»язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб. Отже, після померлої ОСОБА_3 залишилось два спадкоємця її син ОСОБА_1 та її онук ОСОБА_5.

Частиною 1 статті 1222 ЦК України передбачено, що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також

 

особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Статтею 1276 ЦК України визначено, що якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов»язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія). Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжується до трьох місяців.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 та неповнолітнього ОСОБА_5 підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 1216, 1222, 1276 ЦК України, ст.ст.4-14,213-215 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на Уг частину квартири АДРЕСА_1.

Визнати за ОСОБА_5 право власності на М> частину квартири АДРЕСА_1.

Протягом двох місяців з дати набрання законної сили рішення суду, позивач та відповідач через своїх представників оформляють право власності на свої частини квартири АДРЕСА_1, які складають відповідно по 1Л частини вказаної квартири та реєструють його в КП ПБТІ «Інвентаризатор».

До 31.12.2007 року позивач та відповідач через своїх представників продають квартиру за ринковими цінами діючими на момент продажу.

Договір купівлі-продажу квартири укладається представниками обох співвласників. Кожна із сторін отримує по 50% коштів отриманих від продажу квартири.

Кожна із сторін оплачує 50% витрат пов»язаних з підготовкою до продажу квартири, сплатою необхідних при цьому обов»язкових податків та зборів, оплатою послуг нотаріуса, інших необхідних для продажу затрат. Одна із сторін, за погодженням з іншою стороною, може оплатити вказані витрати повністю чи частково з наступним відшкодуванням цих витрат при остаточному розрахунку.

З метою визначення кола потенційних покупців, представник позивача передає представникові відповідача ключі від квартири протягом десяти календарних днів з дня набрання законної сили рішення суду. Продаж квартири здійснюється за посередництвом агентства «Полтавська нерухомість» або за погодженням сторін через іншу установу. Кожна зі сторін може запропонувати іншій стороні варіант продажу квартири, який інша сторона повинна розглянути протягом семи днів. Кожна зі сторін може запропонувати іншій стороні викупити належну іншій стороні частину квартири, за ціною визначеною домовленістю сторін на рівні ринкових цін.

Сторони погодили, що до дати продажу квартира може використовуватись за погодженням сторін, для здачі в оренду чи іншим чином з подальшим розподілом отриманих коштів в рівних частках.

Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація