Справа № 22- 10989 Головуючий у І інстанції: Соколова О.М.
Доповідач: Лесько А.О.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2010 року січня місяця 27 дня Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду міста Києва в складі:
головуючого: Лесько А.О.,
суддів: Мараєвої Н.Є., Закропивного О.В.,
при секретарі: Шаховніній М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві цивільну справу за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства Страхового товариства «Гарантія» (далі – ВАТ СТ «Гарантія») на рішення Печерського районного суду м. Києва від 08 жовтня 2009 року в справі за позовом ОСОБА_1 до ВАТ СТ «Гарантія» про стягнення страхового відшкодування,
В С Т А Н О В И Л А :
Рішенням Печерського районного суду м. Києва від 08 жовтня 2009 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Стягнуто з Відкритого акціонерного товариства Страхове товариство «Гарантія»» (м. Київ Печерський узвіз, 3, код ЄДРПОУ 14229456, МФО 322313) на користь ОСОБА_1 9137 (дев’ять тисяч сто тридцять сім) грн. 90 коп. страхового відшкодування.
Стягнуто з Відкритого акціонерного товариства Страхове товариство «Гарантія»» (м. Київ, Печерський узвіз, 3, код ЄДРПОУ 14229456, МФО 322313) на користь ОСОБА_1 92 (дев’яносто дві) грн. 00 коп. витрат, понесених відповідачем по сплаті судового збору.
Стягнуто з Відкритого акціонерного товариства Страхове товариство «Гарантія» (м. Київ, Печерський узвіз, 3, код ЄДРПОУ 14229456, МФО 322313) на користь ОСОБА_1 З0 (тридцять ) грн. 00 коп. витрат по сплаті послуг за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
В задоволенні іншої частини заявлених вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі ВАТ СТ «Гарантія» просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким в позові відмовити. Вказує на те, що відповідно до п.8.3 Договору страхування при пошкодженні ТЗ внаслідок страхового випадку розмір збитків визначається на підставі автотоварознавчої експертизи або безпосередньо Страховиком за погодженням зі Страхувальником чи уповноваженою ним особою (аварійним комісаром) шляхом складання кошторису вартості його відновлення ( кошторису збитків), в який включається вартість запасних частин , деталей, обладнання та матеріалів, що підлягають заміні, а також вартість ремонтних робіт. Кошторис збитків складається згідно з технологією ремонту, передбаченою заводом-виробником по відповідним каталогам цін і трудомісткості. Страховик провів виплату страхового відшкодування на підставі звіту авто товарознавчого дослідження суб’єкта оціночної діяльності , тобто відповідно до першого варіанту визначення розміру збитків, передбаченого договором. Висновок суду про те, що розмір збитків був визначений Страховиком за погодженням зі Страхувальником чи уповноваженою ним особою (аварійним комісаром) , обґрунтований листом ТОВ «Світ-Авто» від 24 квітня 2009 року, є помилковим.
Заслухавши пояснення осіб, які приймали участь у справі, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до умов договору № 5-624-306/08 від 21 липня 2008 року добровільного страхування транспортного засобу–автомобіля КІА д.н. НОМЕР_1, укладеного між ОСОБА_1 та ВАТ СТ «Гарантія», останнє взяло на себе зобов’язання виплатити страхувальнику страхове відшкодування в межах страхової суми у разі настання страхового випадку.
12 та 28 січня 2009 року із застрахованим автомобілем сталися страхові випадки.
Ту обставину, що зазначені випадки є страховими та тягнуть за собою виплату страхового відшкодування, сторони не оспорюють. Між сторонами виник спір щодо розміру страхового відшкодування, яке підлягає виплаті.
Відповідно до п. 8.1 вищезгаданого договору страхування для отримання страхового відшкодування страхувальник повинен надати документи, що підтверджують розмір збитку (акт експертизи про величину збитків або детальний розрахунок /акт виконаних робіт сервісного центру (станції технічного обслуговування) про величину необхідних затрат на відновлення і т.п. Страховик має право відмовити у виплаті страхового відшкодування на підставі рахунків СТО, якщо вказані в них ціни на запасні частини та відновлювальні роботи значно перевищують середні ринкові з врахуванням спеціалізації та сертифікації закладу . В разі мотивованої відмови виплата страхового відшкодування проводиться за результатами експертного дослідження).
Згідно п.8.3 договору при пошкодженні ТЗ внаслідок страхового випадку розмір збитків визначається на підставі автотоварознавчої експертизи або безпосередньо страховиком за погодженням зі Страхувальником , чи уповноваженою ним особою ( аварійним комісаром) шляхом складання кошторису вартості його відновлення ( Кошторису збитків), в який включається вартість запасних частин, деталей, обладнання та матеріалів, які підлягають заміні, а також вартість ремонтних робіт. Кошторис збитків складається згідно з технологією ремонту, передбаченою заводом-виробником по відповідним каталогам цін і трудомісткості ( «Євротакс-шваке», «НАМИ», «УкрАВТО», «Аудатекс» та інші).
24 квітня 2009 року ТОВ «Світ-Авто» звернулося до ВАТ СК «Гарантія» з листом, в якому просило сплатити залишок сум у відповідності з рахунками, наданими ТОВ «Світ- Авто» і виконаними в програмі «Аудатекс». Зазначало, що за зверненням ОСОБА_1 з приводу ремонту автомобіля НОМЕР_1 було проведено детальний огляд автомобіля та складені два рахунки № СА 000000995 на суму 18 932,99 грн. та № СА-000001005 на суму 8 313, 87 грн. Після узгодження обсягів та суми виконуваних робіт з аварійним комісаром та незалежним експертом 11 березня 2009 року від страхової компанії надійшли кошти в сумі 8 612, 88 грн. та 2 118, 80 грн. за зазначеними рахунками для замовлення запасних частин та початку виконання робіт. Станом на 24 квітня 2009 року роботи по відновленню автомобіля після ДТП виконані в повному обсязі по заказ-нарядам № СА-000035122 та № СА- 000035124 на остаточні суми 17 475,35 грн. та 7436,26 грн. відповідно (а.с.20).
Згідно висновку від 28 квітня 2009 року по дослідженню спеціаліста-автотоварознавця в частині визначення розміру матеріальної шкоди у зв’язку з аварійними пошкодженнями автомобіля матеріальна шкода, спричинена володільцю автомобіля внаслідок його пошкодження в ДТП складає 12 734,12 грн. (а.с.48-53).
Однак та обставина, що ЗАТ СТ «Гарантія» погоджувала вартість і обсяг робіт із СТО «Світ-Авто» до виконання висновку спеціаліста-автотоварознавця від 28 квітня 2009 року, підтверджується тією обставиною, що кошти для замовлення запасних частин та початку робіт на СТО «Світ-Авто» були перераховані ще 11 березня 2009 року.
Згідно п.10.1 Правил добровільного страхування наземного транспорту від 01 липня 2005 року , затверджених ЗАТ СТ «Гарантія», страхове відшкодування виплачується після того, як повністю будуть встановлені причини та розміри збитку.
Оскільки страхове товариство почало виплату страхового відшкодування 11 березня 2009 року, відповідно причини і розміри збитку нею були повністю встановлені до 28 квітня 2009 року, тобто до одержання висновку спеціаліста про розмір збитків 12 734, 12 грн.
Порядок встановлення розміру збитків в сумі 17 475,35 грн. та 7436,26 грн. відповідав п. 8.3 укладеного між сторонами договору страхування. Тому вірним є висновок суду першої інстанції про те, що правових підстав для проведення автотоварознавчого дослідження від 28 квітня 2009 року не було.
За таких обставин суд першої інстанції обґрунтовано стягнув на користь позивача недоплачені 9137 грн. 90 коп. страхового відшкодування.
Рішення суду першої інстанції законне і обґрунтоване, доводами апеляційної скарги не спростовується, тому підстав для його зміни чи скасування не має.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 314 ЦПК України, судова колегія
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства Страхове товариство «Гарантія» відхилити.
Рішення Печерського районного суду м. Києва від 08 жовтня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили.
Головуючий:
Судді: