Справа № 2-а-78/2009р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2009 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
в складі: головуючої - судді: Гарасимків Л.І.
при секретарі : Петрів В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дрогобичі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 відділу соціальних виплат і допомог Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та стягнення невиплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення моральних збитків
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Дрогобицького міськрайонного суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та стягнення невиплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею тритрічного віку та стягнення моральних збитків. В підтвердження позовних вимог посилається на те, що є матір»ю дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідно до ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» їй щомісячно повинна виплачуватися допомога по догляду за дитиною до досягнення нею тритрічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Але всупереч вимог ст. 15 зазначеного закону щомісячна допомога виплачувалался не в повному обсязі. Коли звернулась до ОСОБА_2 відділу соціальних виплат і допомог Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради про перерахунок та виплату недоплаченого розміру допомоги, їй було відмовлено з посиланням на положення ЗУ « Про Державний бюджет на 2007 рік» , а тому проcить стягнути недоплачені суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік в розмірі 2545.00 грн., стягнути моральні збитки та судові витрати.
В судовому засіданні позивачка пзовні вимоги підпримала, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_2 відділу соціальних виплат і допомог Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ОСОБА_1 ОСОБА_4 позов не визнала та суду пояснила, що відповідно до ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми « позивачці щомісячно повинна надаватися грошова допомога в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, разом з тим зазначила, що відповідно до ст. 56 Закону України « Про державний бюджет України на 2007рік» виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею тритрічного віку здійснюється в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 .00 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб згідно з постановою КМУ від 11.01.2007 року № 13. А тому допомога виплачувалась у розмірах , передбачених Законом України « Про державний бюджет на 2007 рік».
Суд, вислухавши позивача, пердставника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши у сукупності докази надані сторонами як обгрунтування позовних вимог так і
-2-
заперечення проти них , вважає що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Як вбачається із матеріалів справи, позивачка відповідно до положень Закону
України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми « має право на отримання щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, поскільки є матір»ю ОСОБА_5 тасії Анатоліївни , 16.09.2004 року
Згідно довідки виданою Управлінням праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ОСОБА_1 позивачці у цій справі , починаючи з липня 2007 року щомісячно виплачувалался допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, передбаченому Законом України « Про державний бюджет на 2007 рік » .
Відповідно до Конституції України гарантований державою рівень грошової допомоги з урахуванням складу сім’ї, її доходів та віку дітей встановлений Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Ч. 1 ст. 1 цього Закону передбачено, що громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими Законами України.
Згідно ст. 3 зазначеного Закону – одним з видів державної допомоги сім’ям з дітьми є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений у ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 56 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» передбачена у розмірі , що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 .00 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень статтей Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік » визнано такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними), зокрема положення ст. 56 зазначеного закону, за якою щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною нею трирічного віку, виплачується у розмірі , що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 .00 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв»язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними . Положення статті 56 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» , які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення .
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» - рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.
-3-
Так як зігдно ст. 5 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» передбачено , що всі види державної допомоги сім»ям з дітьми, крім допомоги у
зв»язку з вагітністю та пологами жінкам, призначають і виплачують органи соціального захситу населення , відтак недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 09.07.2007 року слід стягнути з ОСОБА_2 відділу соціальних виплат і допомог управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ОСОБА_1.
Згідно ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування , їхніх посадових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема про визнання протиправним рішення суб»єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов»язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб»єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб»єктів владних повноважень.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне конкретніше сформулювати резолютивну частину постанови з метою можливості її виконання в подальшому, а тому, враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивача від порушень з боку суб’єкта владних повноважень, суд приходить до висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов’язання відповідача - ОСОБА_2 відділу соціальних виплат і допомог Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ОСОБА_1 перерахувати та виплатити позивачу недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 09.07.2007 року по 16.09.2007р., з урахуванням сум, що отримані позивачем згідно ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» та визнати дії відповідача в цій частині неправомірними.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне. Відповідно до частини 2 статті 23 Цивільного кодексу України моральна шкода полягає: у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи. Як вбачається з матеріалів справи, позивач як на підставу стягнення з відповідачів моральної шкоди посилається на те, щоїй було заівдано збитків у резльтаті порушення її цивільного права, пов’язане з протиправними діями відповідача. Відповідно до частини 1 статті 1167 моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши надані позивачем пояснення, суд не встановив вини та причинного зв’язку між бездіяльністю (діями) відповідачів та завданню збитків позивачу та в чому вони полягали. Крім того, позивач відповідних доказів на підтвердження своєї вимоги не надала, не довела настання негативних наслідків протиправної, на її думку бездіяльності відповідачів, а тому суд приходить до висновку, що у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Оскільки позов задоволено частково, а тому відповідно до ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору у розмірі 29.70 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 9, 11, 17, 94, 157, 159-164, 167 КАС України, Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» Закону України «
-4-
Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв»язку з порушеннм строків їх виплати» рішенням Конституційного Суду від 09.07.2007 року суд,
ПOC TAHО B И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 відділу соціальних виплат і допомог Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та стягнення невиплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення моральних збитків- задоволити частково.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 відділу соціальних виплат і допомог Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ОСОБА_1 щодо призначення ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною за період з 09 липня 2007 року по 16 вересня 2007 року.
Зобов»язати ОСОБА_2 відділ соціальних виплат і допомог Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради Львівської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею тритрічного віку за період з 09.07. 2007 року по 16.09.2007 року з урахуванням сум , що отримані нею згідно ст. 56 Закону України « Про державний бюджет на 2007 рік»
Решта позовних вимог відмовити.
Стягнути з місцевого бюджету м. Дрогобича на користь ОСОБА_1 судові витрати понесені нею при подачі адміністративного позову до суду в розмірі 29.70 грн.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного апеляційного суду Львівської області через Дрогобицький міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови суду та апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуюча суддя __________