Справа №2а-8270/09/1170
Рядок звіту №7
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 грудня 2009 року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів Черниш О.А. (головуючий у судовому засіданні), Притули К.М., Флоренка О.Ю., при секретарі судового засідання –Оводенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні о 18.30 справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 - довіреної особи кандидата на пост Президента України ОСОБА_4 - до окружної виборчої комісії територіального виборчого округу №100 з виборів Президента України 17 січня 2010 року про визнання дій неправомірними та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В :
29 грудня 2009 року ОСОБА_3 - довірена особа кандидата на пост Президента України ОСОБА_4 - звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до окружної виборчої комісії територіального виборчого округу №100 з виборів Президента України 17 січня 2010 року (надалі –ОВК ТВО №100), в якому просить визнати неправомірними дії ОВК ТВО №100 при розгляді питання про передачу повноважень по видачі попередніх списків виборців дільничним виборчим комісіям виборчих дільниць №№ 49, 59, 67, 81, 75, 90, 94, 109, 111 –голові, заступнику та секретарю окружної виборчої комісії, скасувати постанову ОВК ТВО №100 від 24.12.09 про передачу повноважень по видачі попередніх списків виборців дільничним виборчим комісіям виборчих дільниць №№ 49, 59, 67, 81, 75, 90, 94, 109, 111 – голові, заступнику та секретарю окружної виборчої комісії.
Вимоги позивача мотивовано тим, що на засіданні ОВК ТВО №100 24.12.09 розглянуто питання порядку денного «Про передачу попередніх списків виборців дільничним виборчим комісіям звичайним виборчих дільниць ТВО №100 з виборів Президента України 17 січня 2010 року». Оскільки представниками дільничних виборчих комісій виборчих дільниць №№ 49, 59, 67, 81, 75, 90, 94, 109, 111 не було отримано вказані списки, ОВК ТВО №100 прийнято протокольну постанову про передачу повноважень голові, заступнику голови та секретарю комісії по видачі цих документів членам вищевказаних дільничних виборчих комісій. Вважаючи, що вказане питання розглянуто з порушенням вимог ст. ст. 26, 28, ч.8 ст.31 Закону України «Про вибори Президента України», позивач просить визнати дії відповідача при розгляді питання про передачу повноважень по видачі попередніх списків виборців дільничним виборчим комісіям виборчих дільниць №№ 49, 59, 67, 81, 75, 90, 94, 109, 111 –голові, заступнику та секретарю ОВК ТВО №100 неправомірними та скасувати постанову, якою оформлено це рішення.
Позивач та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю та просили суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
У судовому засіданні 31.12.09 позивачем подано заяву про доповнення позовних вимог, мотивовану тим, що у процесі розгляду справи представник відповідача надав суду акти від 24.12.09 про передачу попередніх списків виборців дільничним виборчим комісіям виборчих дільниць №№ 49, 59, 67, 81, 75, 90, 94, 109, 111. Стверджуючи, що вказані списки передані не на засіданні ОВК ТВО №100, яке відбулося 24.12.09, а 25.12.09, просив суд визнати неправомірними дії ОВК ТВО №100 при складанні актів передачі цих попередніх списків виборців та при їх видачі зазначеним дільничним виборчим комісіям.
Крім того, у судовому засіданні позивачем подано заяву з клопотанням про визнання також неправомірними дій ОВК ТВО №100 щодо невідображення в протоколі засідання комісії 24.12.09 постанови про передачу повноважень по видачі попередніх списків виборців дільничним виборчим комісіям виборчих дільниць №№ 49, 59, 67, 81, 75, 90, 94, 109, 111 –голові, заступнику та секретарю ОВК ТВО №100.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позову, пославшись на те, що ОВК ТВО №100 передача попередніх списків виборців дільничним виборчим комісіям №№ 49, 59, 67, 81, 75, 90, 94, 109, 111 була здійснена у відповідності з вимогами Закону України «Про вибори Президента України». Разом з тим, підтвердив факт прийняття на засіданні окружної виборчої комісії 24.12.09 постанови про передачу повноважень по видачі попередніх списків виборців дільничним виборчим комісіям виборчих дільниць №№ 49, 59, 67, 81, 75, 90, 94, 109, 111 –голові, заступнику та секретарю ОВК ТВО №100, а також факт невідображення її у протоколу №9 від 24.12.09.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши у судовому засіданні надані письмові докази, показання свідків, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до п.8 ч.1 ст. 26 Закону України «Про вибори Президента України»(надалі - Закон) до повноважень окружної виборчої комісії щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України відноситься, зокрема, контроль за складанням списків виборців і поданням їх для загального ознайомлення; передача списків виборців дільничним виборчим комісіям.
Так, згідно з ч. 8 ст. 31 Закону окружна виборча комісія не пізніш як за 20 днів до дня виборів передає один примірник попереднього списку виборців відповідній дільничній виборчій комісії звичайної виборчої дільниці. Другий примірник зберігається в окружній виборчій комісії. Від імені дільничної виборчої комісії списки виборців отримують не менше трьох членів цієї комісії, одним з яких повинен бути голова комісії, а у разі неможливості - заступник голови або секретар комісії. Про передачу дільничній виборчій комісії списку виборців складається акт за формою і в порядку, встановленими ч.22 ст. 28 цього Закону, в двох примірниках.
Основною формою роботи виборчої комісії є засідання (ч.1 ст.28 Закону). На засіданні виборчої комісії ведеться протокол, що підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи виконуючим обов'язки секретаря, який визначається на засіданні). Протокол засідання комісії надається для ознайомлення членам комісії не пізніше наступного засідання комісії. (ч.12 ст. 28 Закону).
Відповідно до ч.14 ст. 28 Закону рішення виборчої комісії з розглянутого питання письмово оформляється у формі постанови, яка повинна містити: найменування комісії; найменування постанови; дату та місце її прийняття і порядковий номер; мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії; посилання на конкретні положення нормативно-правових актів або постанову виборчої комісії вищого рівня чи судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті постанови; резолютивну частину. Постанова підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (засідання). З питань поточної діяльності комісія може приймати протокольні рішення. Постанови, прийняті виборчою комісією, не пізніше ранку наступного дня після засідання комісії вивішуються на стенді офіційних матеріалів комісії, який обладнується в приміщенні комісії у місці, вільно доступному для відвідувачів, а також доводяться до відома заінтересованих осіб (ч.16 ст. 28 Закону). Рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання. (ч.17 ст.28 Закону).
Згідно з ч. 22 ст. 28 Закону акти і протоколи виборчої комісії складаються у випадках, передбачених цим Законом, за формами, затвердженими Центральною виборчою комісією, та у кількості примірників, встановленій цим Законом. Акт або протокол комісії підписується всіма присутніми на засіданні членами виборчої комісії, підписи яких скріплюються печаткою виборчої комісії. Перший примірник акта чи протоколу мають право підписати присутні на засіданні кандидати на пост Президента України, їх довірені особи, уповноважені представники кандидатів на пост Президента України у Центральній виборчій комісії, офіційні спостерігачі.
Відповідно до п.3.1 Порядку ведення діловодства виборчих комісій та комісій з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 25.01.06 №284, обговорення питання і рішення, що розглядається та приймається на засіданні комісії, фіксуються у протоколі засідання комісії, який оформляється на підставі записів, зроблених під час засідання секретарем комісії чи секретарем засідання комісії за дорученням комісії. До протоколу долучаються у вигляді додатків оригінали документів, прийнятих на засіданні, а також викладені в письмовій формі окремі думки членів комісії, які брали участь у її засіданні, але не згодні з прийнятим на засіданні комісії рішенням.(п.3.4 Порядку). Протокол засідання комісії надається для ознайомлення членам комісії не пізніше наступного засідання комісії, при цьому член комісії має право його підписати (п.3.6. Порядку).
Комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або подію, виявлені і визнані комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією. (п.4.3 Порядку). Акти і протоколи комісії складаються на її засіданні у кількості примірників та у випадках, передбачених законом, і підписуються всіма присутніми на засіданні членами комісії, підписи яких скріплюються печаткою комісії. Перший примірник акта чи протоколу мають право підписати присутні на засіданні кандидати, уповноважені та довірені особи, офіційні спостерігачі, інші суб'єкти відповідного виборчого процесу, процесу референдуму (п.4.4.).
Форма акту про передачу дільничній виборчій комісії попереднього списку виборців на звичайній виборчій дільниці (додаток № 9) затверджена Постановою ЦВК від 26.10.09 №198 «Про форми списків виборців на виборчих дільницях та інших виборчих документів для підготовки та проведення голосування в день виборів Президента України 17 січня 2010 року».
Постановою ЦВК від 12.12.09 №475 затверджено Роз’яснення щодо складання та уточнення списків виборців для підготовки і проведення голосування з виборів Президента України 17 січня 2010 року, з пунктів 2.16, 2.17 якого вбачається, що окружна виборча комісія не пізніш як за двадцять днів до дня виборів (до 27 грудня 2009 року включно) передає на своєму засіданні один примірник попереднього списку виборців відповідній дільничній виборчій комісії звичайної виборчої дільниці. Від дільничної виборчої комісії списки виборців отримують не менше трьох членів цієї комісії, одним з яких повинен бути голова комісії, а в разі неможливості - заступник голови або секретар комісії. Про передачу дільничній виборчій комісії списку виборців складається акт за формою, встановленою постановою Центральної виборчої комісії від 26.10.09 №198, у двох примірниках. Акт підписується в порядку, зазначеному в пункті 2.13 цього Роз'яснення, тобто усіма присутніми на засіданні членами окружної виборчої комісії, підписи яких скріплюються печаткою цієї комісії.
Судом встановлено, що 24.12.09 відбулося засідання ОВК ТВО №100, одним з питань порядку денного якого було питання «Про передачу попередніх списків виборців дільничним виборчим комісіям звичайним виборчих дільниць ТВО №100 з виборів Президента України 17 січня 2010 року».
З пояснень представника відповідача у судовому засіданні вбачається, що, розглядаючи вказане питання, голова комісії повідомив, що представники від дільничних виборчих комісії звичайних виборчих дільниць №№49, 59, 67, 81, 75, 90, 94, 109, 111 не з’явилися для отримання попередніх списків виборців, у зв’язку з чим запропонував членам комісії прийняти рішення про передачу повноважень комісії по передачі попередніх списків виборців членам ОВК ТВО №100 –голові, заступнику та секретарю комісії. Вказане рішення прийнято шляхом відкритого голосування більшістю голосів від складу комісії.
Однак, як вбачається з протоколу №9 від 24.12.09, яким оформлено результати засідання ОВК ТВО №100 (а.с. 14-17), обговорення цього питання, підсумки голосування та прийнята постанова (протокольне рішення) у протоколі не зафіксовані, їхній зміст та номер у протоколі не відображено. Відповідно, постанова такого змісту у додатках до протоколу №9 від 24.12.09 не долучена.
Таким чином, оскільки діючим законодавством передбачено, що передача попередніх списків виборців відповідним дільничним виборчим комісіям звичайних виборчих дільниць відбувається на засіданні окружної виборчої комісії, оформляється актом, який підписується усіма присутніми на засіданні членами окружної виборчої комісії, підписи яких скріплюються печаткою цієї комісії, тому повноваження по передачі попередніх списків виборців не можуть делегуватися окремим визначеним членам окружної виборчої комісії, оскільки це є порушенням статусу виборчих комісій, які визначаються Законом як спеціальні колегіальні державні органи (стаття 22 Закону).
Враховуючи визнання представником відповідача обставин розгляду на засіданні ОВК ТВО №100 питання про передачу повноважень по видачі попередніх списків виборців дільничним виборчим комісіям виборчих дільниць №№ 49, 59, 67, 81, 75, 90, 94, 109, 111 –голові, заступнику та секретарю окружної виборчої комісії та прийняття рішення щодо вказаного питання, суд вважає, що вказані обставини на підставі ч.3 ст.72 КАС України не потребують доведення.
Суд, перевіривши відповідно до ч.3 ст.2 КАС України дії відповідача щодо розгляду питання про передачу повноважень по видачі попередніх списків виборців дільничним виборчим комісіям виборчих дільниць №№ 49, 59, 67, 81, 75, 90, 94, 109, 111 –голові, заступнику та секретарю ОВК ТВО №100, дійшов висновку, що дії відповідача вчинені у спосіб, який не передбачений Законом України «Про вибори Президента України», та з перевищенням повноважень, наданих цим законом, а тому підлягають визнанню неправомірними.
З огляду на визнання представником відповідача факту невідображення у протоколі №9 засідання ОВК ТВО №100 від 24.12.09 обговорення на засіданні комісії вказаного питання, підсумків голосування щодо нього та прийнятого рішення, вимоги позивача у цій також підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.18 ст. 28 Закону рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване виборчою комісією вищого рівня або судом.
Доказів прийняття ОВК ТВО №100 постанови (протокольного рішення) від 24.12.09 про передачу повноважень по передачі попередніх списків виборців дільничним виборчим комісіям виборчих дільниць №№ 49, 59, 67, 81, 75, 90, 94, 109, 111 голові комісії, його заступнику та секретарю комісії, оформлення цієї постанови для підписання, надсилання і оприлюднення, як це передбачено ст. 28 Закону, п. 4 Порядку ведення діловодства виборчих комісій та комісій з референдумів, затвердженого постановою ЦВК від 25.01.06 №284, у судовому засіданні не здобуто. Так само не доведено позивачем факту виконання відповідачем чи будь-якими іншими особами цієї постанови. Тому підстави для задоволення позову у цій частині відсутні.
При вирішенні позову в частині вимог щодо визнання неправомірними дій ОВК ТВО №100 при складанні актів передачі попередніх списків виборців дільничним виборчим комісіям виборчих дільниць №№ 49, 59, 67, 81, 75, 90, 94, 109, 111 та при видачі цих списків зазначеним дільничним виборчим комісіям, судом встановлено наступне.
Представником відповідача у судове засідання надано акти від 24.12.09 про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих дільниць №№49, 59, 67, 81, 75, 90, 94, 109, 111 попередніх списків виборців на звичайній виборчій дільниці. Встановлено, що вказані акти підписані 29 членами ОВК ТВО №100, підписи яких скріплені печаткою цієї комісії, а також 3 членами від відповідних дільничних виборчих комісій (а.с. 19-27).
Опитані в судовому засіданні свідки –ОСОБА_5, ОСОБА_6 –члени дільничних виборчих комісій виборчих дільниць №111 та №75, пояснили, що акти про передачу попередніх списків ними були підписані 25.12.09. При цьому підписання відбулося до фактичної передачі списків, після пред’явлення ними документа, що посвідчує особу, та безпосереднього отримання самого списку, звіряння кількості виборців, вказаних у списках, та кількості аркушів, з яких ці списки складалися.
Відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до пунктів 4.3, 4.4. Порядку ведення діловодства виборчих комісій та комісій з референдумів, затвердженого постановою ЦВК від 25.01.06 №284, встановлено, що акт комісії засвідчує певний факт або подію, виявлені і визнані комісією. Акти комісії складаються на її засіданні у кількості примірників та у випадках, передбачених законом, і підписуються всіма присутніми на засіданні членами комісії, підписи яких скріплюються печаткою комісії. Перший примірник акта мають право підписати присутні на засіданні кандидати, уповноважені та довірені особи, офіційні спостерігачі, інші суб'єкти відповідного виборчого процесу, процесу референдуму.
Вбачається, що досліджені у судовому засіданні акти від 24.12.09 про передачу попередніх списків виборців на звичайній виборчій дільниці відповідають вимогам, передбаченим чинним законодавством, і є належними доказами на підтвердження обставин передачі цих списків дільничним виборчим комісіям виборчих дільниць №№49, 59, 67, 81, 75, 90, 94, 109, 111 у відповідності з вимогами закону.
У зв'язку з цим, суд не бере до уваги показання свідків щодо дати та обставин передачі дільничним виборчим комісіям виборчих дільниць №111 та №75 попередніх списків виборців. Інших доказів на підтвердження своїх доводів та обґрунтування позовних вимог в цій частині позивач та його представник суду не надали.
З огляду на це, суд, перевіривши відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України дії ОВК ТВО №100 щодо порядку передачі попередніх списків виборців дільничним виборчим комісіям №№49, 59, 67, 81, 75, 90, 94, 109, 111, дійшов висновку, що ці дії вчинені в межах повноважень та у спосіб, які визначені Законом України «Про вибори Президента України», порушень прав виборців та учасників виборчого процесу при цьому не відбулося, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Керуючись ст.ст. 94, 159-163, 172, 176-179 КАС України, ст.ст. 91-99, 104 Закону України «Про вибори Президента України», суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов довіреної особи кандидата на пост Президента України ОСОБА_4 у територіальному виборчому окрузі №100 ОСОБА_3 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії окружної виборчої комісії територіального виборчого округу №100 з виборів Президента України 17 січня 2010 року при розгляді питання про передачу повноважень по видачі попередніх списків виборців дільничним виборчим комісіям виборчих дільниць №№ 49, 59, 67, 81, 75, 90, 94, 109, 111 –голові, заступнику та секретарю окружної виборчої комісії, а також щодо невідображення у протоколі №9 засідання окружної виборчої комісії територіального виборчого округу №100 з виборів Президента України 17 січня 2010 року від 24.12.09 обговорення вказаного питання, підсумків голосування і прийнятого рішення.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Присудити довіреній особі кандидата на пост Президента України ОСОБА_4 у територіальному виборчому окрузі №100 ОСОБА_3 з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп.
Копії цієї постанови видати довіреній особі кандидата на пост Президента України ОСОБА_4 у територіальному виборчому окрузі №100 ОСОБА_3 та окружній виборчій комісії територіального виборчого округу №100 з виборів Президента України 17 січня 2010 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий суддя О.А. Черниш
Судді К.М. Притула
О.Ю. Флоренко