Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #85205591

                       

                                          Справа № 525/733/19

                                                        Провадження № 1-кс/525/39/2020        

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.03.2020 року селище Велика Багачка

Слідчий суддя Великобагачанського районного суду Полтавської області Хоролець В.В., при секретарі Хоменко М.М., з участю члена групи слідчих по даному кримінальному провадженню – слідчого СВ Великобагачанського ВП Миргородського ВП ГУНП в Полтавській області Лобача Є.В. (члена групи слідчих по даному кримінальному провадженню), розглянувши клопотання слідчого СВ Великобагачанського ВП Миргородського ВП ГУНП в Полтавській області Лобача Є.В., яке погоджено з начальником Великобагачанського відділу Миргородської місцевої прокуратури Полтавської області Дуличем О.Д. про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, -


в с т а н о в и в:

Слідчий СВ Великобагачанського ВП Миргородського ВП ГУНП в Полтавській області Лобач Є.В. за погодженням з уповноваженим прокурором - начальником Великобагачанського відділу Миргородської місцевої прокуратури Полтавської області Дуличем О.Д. звернувся до слідчого судді Великобагачанського районного суду Полтавської області з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів. Клопотання слідчого СВ Великобагачанського ВП Миргородського ВП ГУНП в Полтавській області Лобач Є.В. обґрунтовується тим, що 11.05.2019 року о 11 год. 31 хв. до Великобагачанського ВП Миргородського ВП ГУНП в Полтавській області надійшло повідомлення від громадянки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 про те, що 11.05.2019 року близько 11 год. 31 хв. вона виявила по місцю проживання свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою АДРЕСА_2 , що останній покінчив життя самогубством через повішення.

По даному факту у провадженні СВ Великобагачанського відділення поліції Миргородського ВП ГУНП в Полтавській області перебувають матеріали досудового розслідування, що внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 11.05.2019 року за №12019170120000139 з правовою кваліфікацією за ч.1 ст.115 КК України.

Як зазначає слідчий у клопотанні, зі слів ОСОБА_3 , який являється батьком померлого ОСОБА_2 встановлено, що його син не міг самостійно покінчити життя самогубством через повішення і вважає, що його сина насильно повісили. При цьому, в соціальній мережі «Facebook» мається акуант ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким за життя він користувався 05.05.2019 року о 17 год. 21 хв., 17 год. 25 хв. та 22 год. 11 хв., але історія сеансів, як встановлено в ході досудового розслідування, була видалена.

В зв`язку з цими обставинами, як зазначає слідчий у внесеному клопотанні, у органу досудового розслідування виникла необхідність для встановлення IP і MAC-адресу, номерів пристроїв, назв пристроїв, номерів телефонів та їх IMEI назви та ідентифікатори веб-браузерів та операційних систем пристроїв, з яких були зроблені повідомлення на сторінці ОСОБА_2 в соціальній мережі «Facebook». При цьому, дана інформація мається у володінні компанії «Facebook», сервери яких розташовані в США м. Менло-Парк, штат Каліфорнія. При цьому слідчий також зазначає, що компанія «Facebook» в питаннях досудових розслідувань співпрацює із Департаментом кіберполіції Національної поліції України і надає вищевказану інформацію лише на підставі ухвали суду про тимчасовий доступ до речей і документів.

Посилаючись на вищевикладені обставини, положення ст.ст.131-132,159,562 КПК України слідчий за погодженням з уповноваженим прокурором звернувся до слідчого судді Великобагачанського районного суду Полтавської області з клопотанням, в якому просив надати тимчасовий доступ до IP і MAC – адресу, номерів пристроїв, назв пристроїв, номерів телефонів та їх IMEI назви та ідентифікатори веб – браузерів та операційних систем пристроїв, з яких були зроблені повідомлення на сторінці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в соціальній мережі «Facebook», сервери яких розташовані в США м.Менло-Парк, штат Каліфорнія та зобов`язати компанію «Facebook» надати інформацію до IP і MAC- адресу, номерів пристроїв, назв пристроїв, номерів телефонів та їх IMEI назви та ідентифікатори веб-браузерів та операційних систем пристроїв, з яких були зроблені повідомлення на сторінці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.к.1).

Слідчий СВ Великобагачанського ВП Миргородського ВП ГУНП в Полтавській області Лобач Є.В. в судовому засіданні клопотання підтримав, вказавши, що речі і документи, тимчасовий доступ до яких орган досудового розслідування має намір отримати, IP і MAC-адресу, номерів пристроїв, назв пристроїв, номерів телефонів та їх IMEI назви та ідентифікатори веб-браузерів та операційних систем пристроїв, з яких були зроблені повідомлення на сторінці ОСОБА_2 в соціальній мережі «Facebook», сервери яких розташовані в США м. Менло-Парк, штат Каліфорнія, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у даному кримінальному провадженні, яке розслідується за ч.1 ст.115 КК України.

Детально вивчивши доводи клопотання та докази, якими обґрунтовується внесене клопотання уповноваженого слідчого органу досудового розслідування, заслухавши пояснення слідчого СВ Великобагачанського ВП Миргородського ВП ГУ НП в Полтавській області Лобача Є.В., а також дослідивши всі наявні матеріали, що додані до даного клопотання, слідчий суддя Великобагачанського районного суду Полтавської області приходить до наступних висновків.

Згідно ст.8 КПК України, кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Поняття верховенства права та його зміст розкрито у Рішеннях Конституційного Суду України від 02.11.2004 року №15-рп/2004 та від 11.10.2011 року №10-рп/2011.

Відповідно до положень ст.9 цього Кодексу, під час кримінального провадження слідчий, прокурор зобов`язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу та інших актів законодавства (принцип законності).

При цьому, слідчий (прокурор) зобов`язаний (а не має право) всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

Кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом (ст.22 КПК України).

Як встановлено положеннями ч.1 ст.28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.

Частиною 3 цієї статті встановлені критерії, які визначають розумність строків кримінального провадження.

У відповідності до ч.1 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Згідно п.5 ч.2 ст.131 КПК України, одним із заходів забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.

Частиною 3 ст.132 КПК України встановлено перелік обставин, які повинен довести слідчий, прокурор з метою необхідності застосування заходів забезпечення кримінального провадження. Відповідно до ч.5 цієї статті, сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються під час розгляду питання про застосування заходів кримінального провадження.

Згідно частин 1,2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.

У відповідності до положень ч.2 ст.562 КПК України, у разі якщо при зверненні за допомогою в іноземній державі необхідно виконати процесуальну дію, для проведення якої в Україні потрібен дозвіл прокурора або суду, така процесуальна дія потребує надання відповідного дозволу прокурором або судом у порядку, встановленому цим Кодексом, лише у разі, якщо це передбачено міжнародним договором або є обов`язковою умовою надання такого виду допомоги за законодавством запитуваної сторони. При цьому строк дії такого дозволу не обмежується, а належно засвідчена копія дозволу долучається до матеріалів запиту.

Слідчим суддею в межах внесеного клопотання встановлено, що згідно Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження вбачається, 11.05.2019 року о 11 год. 31 хв. до Великобагачанського ВП Миргородського ВП ГУНП в Полтавській області надійшло повідомлення від громадянки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 про те, що 11.05.2019 року близько 11 год. 31 хв. вона виявила по місцю проживання свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_2 , що останній покінчив життя самогубством через повішення (кримінальне провадження №12019170120000139, попередня правова кваліфікація - ч.1 ст.115 КК України (а.к.2).

       Постановою начальника СВ Великобагачанського ВП Миргородського ВП ГУНП в Полтавській області Каблукова І.М. від 11.05.2019 року було створено групу слідчих по вищевказаному кримінальному провадженню (а.к.4).

       Постановою керівника Миргородської місцевої прокуратури Полтавської області Пономаренка В.В. від 12.05.2019 року було визначено групу прокурорів та старшого прокурора групи прокурорів по вищевказаному кримінальному провадженню (а.к.5).

З рапорту старшого інспектора-чергового Великобагачанського відділення поліції Миргородського ВП ГУНП в Полтавській області Гавриша Р.М. від 11.05.2019 року вбачається, що 11.05.2019 року о 11 год. 31 хв. надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 11.05.2019 року о 11 год. 31 хв. в АДРЕСА_2 на мотузці виявлено труп ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , заявник ОСОБА_1 (а.к.6).

11.05.2019 року за адресою АДРЕСА_2 слідчим СВ Великобагачанського відділення поліції Миргородського ВП ГУНП в Полтавській області Лобачем Є.В. в присутності понятих та інших учасників слідчої дії було оглянуто тіло громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.к.7).

В ході досудового розслідування також було допитано в якості потерпілого ОСОБА_3 (батька загиблого), який надав слідчому показання про відомі обставини (а.с.а.с.8-9).

Відповідно до клопотання ОСОБА_2 від 05.08.2019 року вбачається, що останній просив доручити Департаменту кіберполіції НП України в Полтавській області встановлення IP – адреси з якої були зроблені повідомлення з Фейсбуку його сина о 17 год. 21 хв., 17 год. 25 хв. та 22 год. 11 хв. 05 травня 2019 року у зв`язку з тим, що в останнього виник сумнів, що це робив саме його син; також просив уповноваженого слідчого встановити інформацію про те, ким саме зроблені вищезазначені повідомлення (а.к.10).

Заступником начальника СВ Великобагачанського ВП Миргородського ВП ГУНП в Полтавській області Ігнатченком Ю.В. 12.08.2019 року надано доручення про проведення слідчих (розшукових) дій на ім`я працівників ВПК в Полтавській області Київського управління кіберполіції Департаменту кіберполіції Національної поліції України щодо проведення певних слідчих (процесуальних) дій, в якому доручено встановити IP – адреси, з яких були зроблені повідомлення на сторінці «Фейсбук» ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 о 17 год. 21 хв., 17 год. 25 хв. та 22 год. 11 хв. 05 травня 2019 року (а.к.11).

22.08.2019 року до СВ Великобагачанського ВП Миргородського ВП ГУНП в Полтавській області надійшов рапорт інспектора ВПК в Полтавській області Київського УКП ДКП НП України Криуліної Я. від 20.08.2019 року про те, що в ході виконання доручення заступника начальника СВ Великобагачанського ВП Миргородського ВП ГУНП в Полтавській області Ігнатченка Ю.В. від 12.08.2019 року встановити ІР-адреси не виявилося можливим, оскільки історію сеансів було видалено; вказано, що для встановлення ІР-адреси, з якої було здійснене повідомлення на сторінці ОСОБА_2 соціальної мережі Фейсбук 05.05.2019 року о 17 год. 21 хв., 17 год. 25 хв. та о 22 год.11 хв. необхідно звернутися до слідчого судді для отримання ухвали про доступ до речей і документів, оскільки вказана інформація не являється публічною. Також вищевказаним інспектором кіберполіції повідомлено, що доступ до даної категорії інформації включає вчинення дій із залученням міжнародної правової допомоги, так як сервери Фейсбук розташовані в США: м. Менло-Парк, Каліфорнія (а.к.13).

У відповідності до статті 1 Закону України «Про інформацію», документ – це матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі; інформація – це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

За нормою статті 11 Закону України «Про інформацію» інформація про фізичну особу (персональні дані) - це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

       Статтею 98 КПК України визначено, що речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення. Документи є речовими доказами, якщо вони містять ознаки, зазначені в частині першій цієї статті.

       Згідно ч.1 ст.99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об`єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуків, зображення щодо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

       Згідно ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з якими подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Разом з цим, у відповідності до вимог ч.6 ст.163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Главою 20 КПК України «Слідчі (розшукові) дії», що міститься у Розділі ІІІ «Досудове розслідування» КПК України передбачений перелік слідчих дій, які можуть бути проведені слідчим у межах конкретного кримінального провадження та визначений порядок проведення цих слідчих (розшукових) дій. Так, згідно ч.1 ст.223 КПК України, слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для проведення слідчої дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети. Дії, про які вказано у клопотанні органу досудового розслідування, які можуть бути вчинені цим органом в даному кримінальному провадженні після отримання тимчасового доступу до речей і документів, які вказані у клопотанні, стосуються тимчасового доступу до речей і документів, які можуть бути доказами в межах вищевказаного конкретного кримінального провадження.

Отже, дослідивши у своєму взаємозв`язку всю сукупність доказів та даних, що надані слідчим на обґрунтування внесеного клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів та які підтримані в судовому засіданні уповноваженим слідчим, з урахуванням вимог ст.ст.8,28,98,99,131-132,159,163,562 КПК України, ст.ст.1,11 Закону України «Про інформацію» слідчим обґрунтовано доведено, що вказані речі і документи, які необхідно отримати органу досудового розслідування в межах матеріалів кримінального провадження №12019170120000139 від 11.05.2019 року мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у даному кримінальному провадженні за ч.1 ст.115 КК України та можуть бути використані як докази та можуть об`єктивно перебувати у розпорядженні компанії «Facebook». З огляду на зміст клопотання та того, що на даний час кримінальне провадження за ч.1 ст.115 КК України розслідується по факту смерті ОСОБА_2 , слідчий суддя вважає, що з метою досягнення дієвості даного конкретного кримінального провадження (виконання вимог ч.1 ст.131 КПК України) є передбачені законом підстави для надання органу досудового розслідування тимчасового доступу до речей і документів в межах розгляду даного клопотання, що буде об`єктивним з огляду на обставини, які підлягають встановленню під час досудового розслідування по конкретному кримінальному провадженню і необхідно надати тимчасовий доступ до речей і наступних документів, а саме: IP і MAC- адресу, номерів пристроїв, назв пристроїв, номерів телефонів та їх IMEI назви та ідентифікатори веб-браузерів та операційних систем пристроїв, з яких були зроблені повідомлення на сторінці громадянина ОСОБА_2 в соціальній мережі «Facebook», сервери яких розташовані в США місті Менло-Парк, штат Каліфорнія, а, відповідно, компанії «Facebook» надати уповноваженому органу досудового розслідування інформацію до IP і MAC-адресу, номерів пристроїв, назв пристроїв, номерів телефонів та їх IMEI назви та ідентифікатори веб-браузерів та операційних систем пристроїв, з яких були зроблені повідомлення на сторінці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.1,11 Закону України «Про інформацію», ст.ст.8,22,28,98,99,131,132,159,163-166,223,309,562 КПК України, слідчий суддя,-

у х в а л и в :

       Клопотання слідчого СВ Великобагачанського ВП Миргородського ВП ГУНП в Полтавській області Лобача Є.В., яке погоджено з начальником Великобагачанського відділення Миргородської місцевої прокуратури Полтавської області Дуличем О.Д. про тимчасовий доступ до речей і документів в межах досудового розслідування по кримінальному провадженню №12019170120000139 від 11.05.2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.115 КК України - задовольнити.

Надати дозвіл на тимчасовий доступ до IP і MAC – адресу, номерів пристроїв, назв пристроїв, номерів телефонів та їх IMEI назви та ідентифікатори веб – браузерів та операційних систем пристроїв, з яких були зроблені повідомлення на сторінці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в соціальній мережі «Facebook», сервери яких розташовані в США м. Менло-Парк, штат Каліфорнія та компанії «Facebook» надати інформацію до IP і MAC – адресу, номерів пристроїв, назв пристроїв, номерів телефонів та їх IMEI назви та ідентифікатори веб – браузерів та операційних систем пристроїв, з яких були зроблені повідомлення на сторінці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Повний текст даної ухвали слідчого судді Великобагачанського районного суду Полтавської області виготовлений та проголошений 03 березня 2020 року.


Слідчий суддя Великобагачанського

районного суду                         В.В.Хоролець



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація