П О С Т А Н О В А Справа №2а-989/2010
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2010 року Дарницький районний суд м. Києва
в складі: головуючого судді Мальченко А.О.
при секретарі Косинській О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання права на перерахунок пенсії та зобов’язання усунути порушення при нарахуванні пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про усунення порушень при нарахуванні пенсії, зобов’язання провести перерахунок пенсії з урахуванням премії у розмірі 72% від розміру його посадового окладу, починаючи з 01.04.2007р. Вимоги мотивував тим, що з 14.02.1995р. він був звільнений з військової служби у Збройних Силах України, у зв’язку з чим отримує пенсію за вислугу років. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007р. №594 «Деякі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу у 2007 році» Наказом Міністра Оборони України №175 від 14.04.2007р. були збільшені грошові розміри премії у відсотках до грошового забезпечення, виходячи з посадових окладів і стажу безперервної служби, в результаті чого значно підвищено грошове забезпечення військовослужбовців, що є підставою для перерахунку йому пенсії з урахуванням підвищення норм премії, який повинен бути здійснений з 1 квітня 2007 року. Не зважаючи на діючі норми закону, перерахунок пенсії йому проведений не був.
Своїм листом від 04.12.2009р. відповідач відмовив йому у перерахунку пенсії, проте з такою відмовою він категорично не погодився.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити, пославшись на обставини викладені в позовній заяві. Пояснив, що раніше не звертався до відповідача з такими вимогами, оскільки про існування наказу Міністра оборони України за №175 від 14.04.2007р. йому не було відомо.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві Суханова Г.А. позовні вимоги не визнала, просила в задоволенні позову відмовити та застосовувати до таких вимог положення ст.ст.99,100 КАС України. Пояснила, що Наказ Міністра Оборони № 175, виданий на виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу 2007 року» №594 від 28.03.2007р., не був зареєстрований у встановленому законом порядку, передбаченому Указом Президента України № 493/92 від 03.10.1992р., а тому зазначений наказ носить внутрішній характер і не може бути застосований органами Пенсійного фонду. Крім того, зазначала, що уповноважені структурні підрозділи Міністерства Оборони України, які зобов’язані, відповідно до Постанови Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007р. «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення /перерахунку/ пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких законодавчих інших осіб», повідомити про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв’язку з веденням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, не повідомили органи Пенсійного фонду про необхідність перерахунку пенсій окремим категоріям військовослужбовців.
Суд, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 як військовослужбовець офіцерського складу Збройних Сил, у 1995 році був звільнений з військової служби у відставку і був виключений із списків особового складу та всіх видів грошового забезпечення, і направлений для зарахування на військовий облік до військового комісаріату.
ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років з 14.02.1995р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при обчисленні якої в розрахунок включалася і премія в розмірі 33,3 відсотки (а.с.9).
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено здійснення перерахунку усіх призначених пенсій у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв’язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2007р. №594 «Деякі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу у 2007 році» дозволено з 1 квітня 2007 року здійснювати преміювання військовослужбовців понад встановлений законодавством розмір. На виконання даної постанови Міністр Оборони України видав 14.04.2007р. наказ про встановлення граничних розмірів премій військовослужбовцям Збройних Сил України, яка може бути виплачена у відсотках від грошового забезпечення, виходячи з посадових окладів і стажу безперервної військової служби.
Зазначений наказ носить внутрішній характер, оскільки не був зареєстрований Міністерством Юстиції України, як нормативно-правовий документ, що передбачено Указом Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів Міністерств та інших органів виконавчої влади», відповідно до якого було встановлено, що з 01.01.1993р. нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Наказ Міністра Оборони України не може бути застосований органами Пенсійного фонду, так як відповідно до ч.2 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001р. №121/2001 Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України та цим Положенням.
Про той факт, що зазначений наказ не носить міжвідомчого характеру, а є внутрішнім документом, свідчить також і те, що до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві не надходило від уповноважених структурних підрозділів Міністерства Оборони України повідомлення про зміну такого виду грошового забезпечення, як премія, що передбачено Постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007р. «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до зазначеної постанови «при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій уповноважені структурні підрозділи зобов’язані у п’ятиденнний строк після прийняття відповідного нормативно–правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Крім того, зі змісту наказу Міністра оборони України від 14.04.2007р. №175 вбачається, що такий не встановлює і не змінює розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України. Введення цим наказом граничних розмірів премії не змінює розділу 34 Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженого Наказом Міністра Оборони України №75 від 05.03.2001р., затвердженого у Міністерстві Юстиції України 20.03.2001р. за № 251/5442.
Відповідно до п.4 Наказу Міністра оборони України №175 від 14.04.2007р., граничні розміри премій військовослужбовцям затверджені з 01.04.2007р. у межах видатків на грошове забезпечення на 2007 рік, а відтак, даний законодавчий акт не може слугувати підставою для перерахунку пенсії у бік збільшення, оскільки він, крім того, ще носить й тимчасовий характер.
Відповідно до ст.105 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», умови оплати праці працівників підприємств, установ, організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, а також умови грошового забезпечення військовослужбовців (осіб рядового і начальницького складу) затверджуються виключно Кабінетом Міністрів України.
Отже, вищевказаний наказ не запроваджує нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, нових розмірів премій і не являється підставою для перерахунку пенсії позивачу.
Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача є безпідставними і задоволенню не підлягають.
На підставі ст.ст.51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Указу Президента України №493/92 від 03.10.1992р. «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів Міністерств та інших органів виконавчої влади», керуючись ст.9,69-70,158-163 КАС України, суд
постановив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити .
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі до Адміністративного Апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний суд м. Києва заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі та подальшої подачі апеляційної скарги до Адміністративного Апеляційного суду м.Києва через Дарницький районний суд м. Києва протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним надісланням її копії до Київського апеляційного адміністративного суду.
Суддя