Справа № 5/2 -669/2007 p.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
7 березня 2007 р. Вишгородський районний суд Київської області
в складі головуючого - судді Божок С.К.
при секретарі - Грищенко К.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вишгороді Київської області за участю позивача ОСОБА_1 позовну заяву про визначення додаткового строку, достатнього для прийняття спадщини
У жовтні 2006 р. позивач звернулася до суду з позовом про визначення додаткового строку, достатнього для прийняття спадщини, мотивуючи свої вимоги тим, що після відкриття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 вона не звернулася з заявою про прийняття спадщини в шестимісячний строк до Вишгородської районної державної нотаріальної контори, оскільки мала тяжке матеріальне становище, не знала вимог закону, хворіла.
У судовому засіданні позивач доповнила свої позовні вимоги та просила встановити факт постійного проживання однією сім'єю як чоловік і жінка без шлюбу більше п'яти років з ОСОБА_2 посилаючись на те, що вона перебувала в офіційному шлюбі з померлим з 16.06.1990 р. по 23.01.1998 р., але після розірвання шлюбу вони продовжували проживати однією сім'єю до кінця життя померлого, вели спільне господарство, мали спільний бюджет, за власні кошти вона поховала ОСОБА_2 Встановлення факту постійного проживання однією сім'єю більше 5 років необхідно для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2
Відповідач - Димерська селищна рада Вишгородського району - в судове засідання не з»явився; про день та час слухання справи повідомлений у встановленому порядку, причини неявки суду невідомі; надав суду листа, згідно якого проти позову не заперечує та просить розглядати справу без представника селищної ради.
За таких обставин, з урахуванням думки позивача, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів і постановити заочне рішення згідно ст. 224 ЦПК України.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засідання показала, що позивачка, починаючи з 1990 р. постійно проживала з померлим ОСОБА_2 однією сім»є, вели спільне господарство, мали спільний бюджет; офіційно вони розлучилися у 1998 p., але продовжували спільно проживати, коли ОСОБА_2 помер, то позивачка поховала його, відбувала поминальні обіди.
Заслухавши пояснення позивача, свідка, перевіривши її доводи доказами, суд
Встановив:
16.06.1990 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстрували шлюб в Димерській селищній раді Вишгородського району Київської області.
23.01.1998 р. шлюб між ними розірваний , актовий запис за НОМЕР_1
Дана обставина підтверджується відмітками в паспорті позивача, копія паспорту знаходиться в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 СК України сім»ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Після розірвання шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 продовжували спільно проживати однією сім'єю, вели спільне господарство.
Дана обставина підтверджується довідками виконкому Димерської селищної ради заІНФОРМАЦІЯ_1, згідно яких ОСОБА_2 проживав з ОСОБА_1, вели разом спільне домашнє господарство з 1988 p. по день смерті та був зареєстрований по АДРЕСА_1 по день смерті.
Факт спільного проживання ОСОБА_1 та померлого ОСОБА_2 підтверджується також показами свідка ОСОБА_3
Встановлення факту спільного постійного проживання однією сім'єю необхідно для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2
Суд вважає, що позовні вимоги в частині встановлення факту спільного постійного проживання однією сім'єю позивача з померлим ОСОБА_2 більше п'яти років підлягають задоволенню.
Згідно актового запису за НОМЕР_2 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2. У відповідності зі ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина за законом на грошові вклади в Димерській філії Вишгородського відділення Ощадбанку № 8151/03 на рахунку НОМЕР_3 в сумі 184 грн. 38 коп. та на рахунку НОМЕР_4 в Ощадному банку № 5393\ 0206 м. Києва в сумі 46 000 грн.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців , який починається з часу відкриття спадщини відповідно дост. 1270 ЦК України.
Позивач звернулася до Вишгородської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у грудні 2006 р., тобто після збігу шестимісячного строку.
Вишгородська районна державна нотаріальна контора відмовила позивачу у видачі Свідоцтва про право на спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2. ОСОБА_2 у зв'язку з тим, що шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 був розірваний .
Позивач на час відкриття спадщини мала тяжке матеріальне становище, у зв'язку з цим вона не звернулася у шестимісячний строк до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, хворіла.
За таких обставинах, суд вважає, що пропущений строк прийняття спадщини є поважним, а тому, в силу ч. 3 статті 1272 ЦК України, слід визначити позивачу додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини - три місяці з моменту набрання даним рішенням законної сили. Позовні вимоги і в цій частині підлягають задоволенню.
В силу статті 88 ЦПК України судові витрати слід компенсувати за рахунок держави. Керуючись ст.ст. З, 10, 60, 212, 213, 215, 224, 226, 256 ЦПК України , ст.ст. 1220, 1270, 1272 ЦК України, суд
Вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Встановити факт спільного постійного проживання однією сім'єю ОСОБА_1 та померлого ІНФОРМАЦІЯ_2. ОСОБА_2 більше п'яти років до часу відкриття спадщини.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - три місяці з моменту набрання даним рішенням законної сили для подання нею заяви про прийняття спадщини після померлого 21 жовтня 2005 р. ОСОБА_2 до Вишгородської районної державної нотаріальної контори Київської області.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів д з дня отримання його копії.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються апеляційному суду через Вишгородський районний суд Київської області.