Справа № 2-а-1053/10
П О С Т А Н О В А
Іменем України
17 березня 2010 року Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі: головуючого Дзюбича В.Л.,
з участю секретаря Франчук Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління ДАІ УМВС України в Тернопільській області про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,-
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача УДАІ УМВС України в Тернопільській області про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, серії ВО без номера від 13.09.2009 року, якою його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП за порушення п.15.9 (е) Правил дорожнього руху України (далі ПДР України) та накладено штраф в розмірі 300 грн., посилаючись на те, що 13.09.2009 року о 14 год. 35 хв. по вул.Київській в м.Тернополі він здійснив вимушену зупинку транспортного засобу, марки "ВАЗ 2109" на зупинці для маршрутних транспортних засобів, оскільки перестав працювати двигун. Коли позивач увімкнув аварійні габарити і почав усувати поломку, до нього підійшли працівники ДАІ та не беручи до уваги його пояснень, склали протокол про адміністративне правопорушення. ОСОБА_1 вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення та просить скасувати оскаржувану постанову, як незаконну. Окрім цього, позивач просить поновити йому строк звернення до суду за захистом його конституційних прав, оскільки він дізнався про оскаржувану постанову із повідомлення ДВС про сплату штрафу.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився, однак подав суду письмову заяву, в якій просить слухати справу у його відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача УДАІ УМВС України в Тернопільській області будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з’явився, з невідомої суду на те причини. У відповідності до ч.4 ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розгляд справи у його відсутності та вирішення справи на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив наступні обставини.
Як вбачається із постанови в справі про адміністративне правопорушення, серії ВО без номера від 13.09.2009 року, ОСОБА_1 13.09.2009 року о 14 год. 35 хв. в м.Тернополі по вул.Київській здійснив зупинку транспортного засобу безпосередньо в заїздному майданчику для зупинки маршрутних транспортних засобів ближче 30 м. від дорожнього знаку такої зупинки, чим порушив п.15.9 (е) ПДР України. Вказаною постановою на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 300 грн. за вчинення правопорушення передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП.
29.01.2010 року головним державним виконавцем відділу ДВС Тернопільського районного управління юстиції Харкавою Л.О. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження по виконанні постанови ВДАІ № 013660 від 13.09.2009 року про стягнення з ОСОБА_1 в користь держави штрафу в сумі 600 грн. божнику надано строк добровільного виконання постанови до 04.02.2010 року. Згідно копії поштового конверта, вказану постанову позивач отримав 01.02.2010 року.
Пунктом 15.9 (е) ПДР України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року передбачено, що зупинка забороняється ближче 30 метрів від посадкових майданчиків для зупинки маршрутних транспортних засобів, а коли їх немає – ближче 30 метрів від дорожнього знака такої зупинки з обох боків.
Згідно п.1.10 розділу 1 "Загальні положення" ПДР України, вимушеною зупинкою вважається, припинення руху транспортного засобу через його технічний стан або небезпеку, що створюється вантажем, який перевозиться, станом водія (пасажира) або перешкодою на дорозі.
Правила поведінки водія у разі вимушеної зупинки на дорозі регламентовано п.15.14 ПДР України у відповідності до якого, у разі вимушеної зупинки в місці, де зупинку заборонено, водій повинен вжити всіх заходів, щоб прибрати транспортний засіб, а за неможливості це зробити - діяти згідно з вимогами пунктів 9.9-9.11 ПДР, тобто, разом із увімкненням аварійної світлової сигналізації встановити також знак аварійної зупинки або миготливий червоний ліхтар на відстані, що забезпечує безпеку дорожнього руху, але не ближче 20 м. до транспортного засобу в населених пунктах і 40 м. поза ними у випадку вимушеної зупинки в місцях з обмеженою оглядовістю дороги хоча б в одному напрямку менше 100 м.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності. Протокол не складається у випадках, передбачених ч.1 ст.258 цього Кодексу, коли уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст.283 цього кодексу.
Якщо під час складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається то уповноважена посадова особа зобов’язана скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 256 цього Кодексу.
За таких обставин, аналізуючи зібрані у судовому засіданні докази та норми чинного КУпАП, суд приходить до переконання про те, що при виявленні правопорушення працівник ДАІ зобов’язаний припинити правопорушення шляхом зупинки винної особи та зобов’язаний скласти протокол про вчинення адмінправопорушення. Всупереч ч.2 ст.254 КУпАП, вказаний протокол про адміністративне правопорушення не було складено та вручено ОСОБА_1 під розписку, чим грубо порушено його права, а тому на думку суду оскаржувана постанова винесена із порушенням норм чинного законодавства України та підлягає скасуванню.
Враховуючи те, що відповідачем не представлено достатньо належних доказів вчинення позивачем адміністративного правопорушення в той час, коли відповідно до ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову - заявлений позов слід задовольнити та скасувати оскаржувану постанову.
Частиною четвертою ст.128 КАС України передбачено, що у разі неприбуття відповідача – суб’єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
На підставі викладеного, керуючись п.п.1.10, 15.9 (е), 15.14 Правил дорожнього руху України, ст.ст.33, 122, 251, 254, 256, 258, 283, 289, 293 КУпАП, ст.ст.1, 10, 11, 18, 71, 128, 158-163, 186 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити.
Постанову в справі про адміністративне правопорушення, серії ВО без номера від 13.09.2009 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 300 гривень - скасувати.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови та апеляційної скарги - протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або шляхом подання апеляційної скарги без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий В.Л. Дзюбич
- Номер: 2-а-1053/10
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1053/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Дзюбич Віктор Леонідович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.08.2015
- Дата етапу: 18.08.2015
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1053/10
- Суд: Білопільський районний суд Сумської області
- Суддя: Дзюбич Віктор Леонідович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.02.2016
- Дата етапу: 12.02.2016
- Номер:
- Опис: перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1053/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Дзюбич Віктор Леонідович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.10.2010
- Дата етапу: 14.10.2010
- Номер:
- Опис: перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1053/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Дзюбич Віктор Леонідович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.12.2010
- Дата етапу: 22.12.2010