Справа № 2-а-146/10
П О С Т А Н О В А
Іменем України
02 березня 2010 року. смт. Добровеличківка.
Добровеличківський районний суд Кіровоградської області в складі суду:
Головуючого судді Ведющенко В.В.
При секретарі Колєснік С.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судовиз засідань Добровеличківського районного суду Кіровоградської області, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Добровеличківському районі, про перерахунок та призначення пенсії по інвалідності в мінімальному розмірі та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю ,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Добровеличківського районного суду Кіровоградської області з позовом в якому просить визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі по перерахунку та призначенні йому пенсії по інвалідності в мінімальному розмірі та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язати відповідача перерахувати та призначити йому пенсію по інвалідності в мінімальному розмірі та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за 2009 рік.
В обґрунтування даного позову зазначив, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеним до категорії 1. 26 лютого 2007 року ОСОБА_1 безстроково встановлено 3 групу інвалідності, пов'язану із виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку з цим встановлено статус «інвалід війни» та видано відповідне посвідчення. Тому, просить призначити та проводити виплату пенсії згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як інваліду 3 групи в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком з наступним перерахунком розміру пенсії в зв'язку із змінами розміру мінімальної пенсії за віком.
В судовому засіданні позивач та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача Спінов С.А. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Обґрунтував дану позицію тим, що відповідно до Положення про Пенсійний фонд України затверджений постановою КМУ № 1261 від 24.10.2007 р. фонд є органом виконавчої влади, управління, як орган Пенсійного фонду здійснює свою діяльність на підставі Положення. В зв'язку з чим в роботі не може не керуватися Постановами Кабінету Міністрів України. З 01.10.2008 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 р. № 654 та постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.08.2008 р. пенсію позивачу перераховано в мінімальному розмірі, оскільки в пенсійній справі не має рішення суду, яке набрало законної сили стосовно довідки про заробітну плату. Позивач отримує пенсію по інвалідності 3 гр. (захворювання пов'язане з виконанням обов'язок військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС) в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Тому, як стверджує представник відповідача в задоволені позову необхідно відмовити.
Заслухавши позивача, представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 9 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілі від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, для встановлення пільг і компенсацій визначаються до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
ОСОБА_1, являється постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеним до категорії 1, 26 лютого 2007 року йому безстроково встановлено 3 групу інвалідності, пов'язаної із виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
У відповідності до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, особам, віднесеним до категорії 1 інвалідам 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно з ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч.3 ст. 54 даного Закону, обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", закріплено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
В ч. 3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
У відповідності до ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
В п. 2 підпункту а Постанови кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, закріплено, що розрахунок пенсій призначених відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» проводиться, виходячи з розміру 19,91 грн. Вказане узгоджується з порядком обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Суд зазначає, що вказана норма передбачає обов'язковість підвищення розміру пенсії, визначеної відповідно до ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішення Конституційного Суду від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 «У справі за конституційними поданнями верховного суду України та 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень абз. 3,4 п. 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та офіційного тлумачення положення ч.3 ст.11 Закону України «Про статус суддів» зазначає, що Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, оскільки відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року N 8-рп/99, від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року N 7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року N 20-рп/2004). Ст. 19 Закону України «Про Державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» передбачено, що тільки законами України встановлюється мінімальний розмір пенсії за віком.
Згідно з положенням ч.4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України , у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Виходячи із приорітетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що нарахування та виплату пенсій позивачу відповідач повинен здійснювати, виходячи із розмірів, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Обов'язок по здійсненню перерахунку належних до виплати грошових сум законом покладено на управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі, у зв'язку із чим суд не може виконувати обов'язку суб'єктів владних повноважень, покладених на них законом.
Керуючись ст.,ст.,162 , 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області, щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до у відповідності до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області здійснити призначити та провести виплати пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 01 січня 2009 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративному суду через Добровеличківський районний суд Кіровоградської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Добровеличківського районного суду
Кіровоградської області Ведющенко В.В.
- Номер: 2-а-146/10
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-146/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Ведющенко Віктор Володимирович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.09.2015
- Дата етапу: 22.09.2015
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-146/10
- Суд: Золочівський районний суд Львівської області
- Суддя: Ведющенко Віктор Володимирович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.09.2015
- Дата етапу: 23.09.2015
- Номер: 6-а/556/4/2019
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-146/10
- Суд: Володимирецький районний суд Рівненської області
- Суддя: Ведющенко Віктор Володимирович
- Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.01.2019
- Дата етапу: 01.02.2019
- Номер:
- Опис: про скасування постанови
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-146/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Ведющенко Віктор Володимирович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.04.2010
- Дата етапу: 29.06.2010