Судове рішення #8451825

копія                                   Справа № 2-а-341/2010р.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

29 березня 2010 року       Тростянецький районний суд Сумської області

в складі: головуючої судді – Литовченко Н.О.

   при секретарі – Підопригорі В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тростянець  адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Тростянецькому районі про здійснення перерахунку пенсії,

                                               

                                                В С Т А Н О В И В :

     ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до  Управління Пенсійного Фонду України в Тростянецькому районі про здійснення перерахунку пенсії мотивуючи свої вимоги тим, що вона має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), є інвалідом другої групи та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Тростянецькому районі Сумської області.

     При нарахуванні їй пенсії постійно не застосовуються норми чинного законодавства України з приводу особливості умов нарахування пенсії та її щомісячної виплати відповідно до статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи з інвалідністю. Останній час пенсія нараховувалася та виплачувалася їй у занижених розмірах, що призвело до заподіяння шкоди в наслідок недотримання розміру пенсійних нарахувань відповідно до норм законодавства України. Згідно ст.50 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, для інвалідів 2 групи – 75% мінімальної пенсії за віком, та відповідно до ч.4 ст.54 цього ж закону мінімальний розмір її пенсії не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

     Оскільки її заява до відповідача про перерахунок пенсії задоволена не була, позивачка вимушена була звернутися до суду та просила визнати неправомірними з боку відповідача відмову у перерахуванні пенсії по інвалідності у відповідності ст.ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; зобов’язати  відповідача провести їй перерахування пенсії як особі постраждалій внаслідок чорнобильської катастрофи 1 категорії інваліда 2 групи за 2008-2009 роки відповідно до ст.ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист  громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» та виплатити заборгованість.

     П озивачка у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Тростянецькому районі здійснити їй перерахунок пенсії  за 2008-2009 роки відповідно до норм чинного законодавства.  

     Представник відповідача у судове засідання не з’явився, був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, про що в справі маються докази та про причини неявки суду не повідомив.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Позивачка  дійсно є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, внаслідок чого їй встановлена 2 група інвалідності, її захворювання пов’язане з проживанням у зоні посиленого радіоекологічного контролю, має посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, вкладку до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи,  довідку інваліда 2 групи (а.с.5-6).

Згідно копії відповіді Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі на заяву ОСОБА_1 від 07.12.2009 року про проведення перерахунку розміру призначеної раніше пенсії у відповідності до законодавства, позивачці відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії згідно норм чинного законодавства (а.с.7).

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 КАС України.

У відповідності до ч.4 ст.54 Закону України  від 28.02.1991 року №796-Х11(зі змінами) в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів , щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком. На виконання цього закону КМУ ухвалив свою постанову «Про затвердження Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 30.05.1997 року №523, згідно п.4 якої в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком.

Згідно ст.50   Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-Х11(із змінами) особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю. У розмірах – інвалідам ІІ групи - 75% мінімальної пенсії за віком.

 Згідно ч.3 ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У відповідності до ч.2 ст.17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Із змісту абз.7 ч.1 ст.5 Закону України «Основи законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» вбачається, що загальнообов’язкове державне соціальне страхування громадян України здійснюється за принципами забезпечення рівня життя, не нижчого за прожитковий мінімум, встановлений законом шляхом надання пенсій, які є основним джерелом існування.

Згідно ч.2 ст.7 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне  страхування» пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. У відповідності до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне  страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Згідно ч.3 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне  страхування» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.28 цього Закону. Перерахунок пенсій провадиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Із змісту абз.2 ч.1 ст.2 Закону України «Про прожитковий мінімум» вбачається, що прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної пенсії за віком виходячи з вимог Конституції України та законів України. Із змісту ст.4 Закону України «Про прожитковий мінімум» вбачається, що прожитковий мінімум встановлюється КМУ, а затверджується щороку Верховною Радою України законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Відповідно до п.28 розділу 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів  України» від 28 грудня 2007 року № 107-У1, норми статей 50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладені з фактичним скасуванням пільг та компенсацій відповідно до чинного законодавства України.   Але рішенням Конституційного Суду України  № 10-рп від 22 травня 2008 року у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу 1 пунктів 61-63, 66 розділу 11, пункту 3 розділу 111 Закону України  «Про державний бюджет України на 2008 рік ... визнані такими, що не відповідають Конституції України  положення ст.67 розділу 1 пунктів 2-4, 6-8, 10-18, пп.7 п.19, пунктів 20-22, 24, в тому числі п.28 щодо Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У відповідності до ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4, розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Виходячи із засад пріоритетності законів над підзаконними актами суд дійшов висновку, що при вирішенні даного спору підлягає застосуванню положення ст.46 Конституції України, як норми прямої дії, які мають найвищу юридичну силу: ст.17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»; ст.5 Закону України «Основи законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»; ст.ст.7,28,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»; ст.ст.2,4 Закону України «Про прожитковий мінімум»; ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»; ст.ст.50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не п.1 Постанови КМУ «Про підвищення розмірів пенсій, призначених до 1 серпня 1996 року, та порядок обчислення пенсій, що призначаються після 1 серпня 1996 року» від 26.07.1996 року №831 та не п.2 Постанови КМУ «Про підвищення розмірів  пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» від 03.01.2002 року №1, оскільки їх застосуванням Управлінням Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області було запроваджено обмеження та зменшення розміру пенсії позивача, що призвело до звуження змісту та обсягу його права на пенсійне забезпечення, всупереч вимогам ст.64 Конституції України. Крім того, підзаконні акти, подібно законам , обов’язкові для виконання та мають необхідну юридичну силу. Але їх дія обмежена законом: вони не можуть виходити за межі законодавчого регулювання, їх норми носять вторинний у порівнянні з законом характер. Підзаконні акти не можуть змінювати або скасовувати норми законів.

Таким чином, з моменту визнання Рішенням Конституційного Суду України  неконституційними зазначених норм виникає право на проведення перерахунку пенсії певним категоріям пенсіонерів.

Крім того, ст.84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що при виникненні права на підвищення пенсії перерахунок провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.

Відповідно до ст.162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання неправомірними дій суб’єкта владних повноважень та про зобов’язання вчинити певні дії.

Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши та перевіривши письмові докази по справі, вважає, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, є обґрунтованими, оскільки зібрані в справі докази та їхня належна оцінка вказують на наявність необхідних і достатніх підстав для визнання дій посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області, які виразилися у відмові здійснити перерахунок розміру пенсії позивача, неправомірними та для зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області здійснити перерахунок розміру пенсії позивача.

При цьому суд застосовує річний строк звернення до суду, встановлений ч.2 ст.99 КАС України та вважає за необхідне строк перерахунку пенсії визначити з 14 грудня 2008 року.

     На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11,47,69,76,88,110,120,139,152,158-163,167 КАС України, Конституцією України, ЗУ »Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», ЗУ «Основи законодавства України загальнообов’язкове державне соціальне страхування», ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про прожитковий мінімум», ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп, суд -

В И Р І Ш И В :

                    Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Тростянецькому районі про здійснення перерахунку пенсії – задовольнити частково.

     Визнати бездіяльність посадових осіб управління Пенсійного Фонду України в Тростянецькому районі, яка виразилися у відмові здійснити перерахунок розміру пенсії за заявою ОСОБА_1, неправомірними.

     Зобов’язати управління Пенсійного Фонду України в Тростянецькому районі здійснити перерахунок розміру державної пенсії ОСОБА_1 як особі, постраждалій внаслідок чорнобильської катастрофи 1 категорії інваліду 2 групи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком у відповідності до вимог ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

     Зобов’язати управління Пенсійного Фонду України в Тростянецькому районі здійснити перерахунок розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, ОСОБА_1 – особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду 2 групи в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком у відповідності до вимог ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

     Перерахунок розміру пенсії позивача здійснити з 14 грудня 2008 року.

     В разі встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, затвердженого Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, управління Пенсійного Фонду України в Тростянецькому районі зобов’язане здійснювати перерахунок розміру пенсії з дня його встановлення.

     В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.

     Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду  через Тростянецький районний суд Сумської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів із дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається Харківському апеляційному адміністративному суду через Тростянецький районний суд Сумської області  протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

         Суддя                                           підпис

 ВІРНО: суддя

Тростянецького райсуду                               Литовченко

Повний текст постанови виготовлений 30.03.2010р.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація