Судове рішення #8439036

 

                                                                                                      Справа № 2-а- 1629/ 2009р.

                                                                                                                                                                                                                                                 

 

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

        22 грудня 2009 року Фрунзенський районний суд м. Харкова

                 у складі: головуючого судді: Алфьорової Т.М.

                             за участю секретаря судових засідань   Бугаєнко І.В.

       розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу

 за позовною заявою ОСОБА_2 до Харківського обласного військового комісаріату та Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області  про приведення перерахунку пенсії у відповідність до чинного законодавства та стягнення моральної шкоди.

ВСТАНОВИВ:

              Позивач ОСОБА_2  звернувся до  суду з позовною заявою до Харківського обласного військового комісаріату та  Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області  про приведення перерахунку пенсії у відповідність до чинного законодавства, посилаючись на те, що він 20.07.2006 році відповідно до Наказу МО України був звільнений у запасу зв’язку з реформуванням Збройних Сил України і отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( надалі Закон) та перебуває на обліку у Головному  управлінні Пенсійного фонду у Харківської області. Відповідно  до ч.3 ст.63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають  перерахунку у зв’язку зі зміною розміру  хоча б одного з видів грошового забезпечення.  З 28.07.2008 року  були збільшені посадові оклади військовослужбовців  військових навчальних закладів. Відповідно до Постанови КМ України від 13.02.2008 року № 45, яка затвердила Порядок  проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. та деяких осіб» - перерахунок призначених відповідно до Закону  пенсії проводиться у разі введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Для  перерахунку пенсії враховуються посадовий оклад, оклад  за військовим  званням та відсоткова надбавка за вислугу років – у розмірах, установлених керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права  на перерахунок за відповідною посадою та військовим званням та інші щомісячні надбавки.

       За проведення перерахунку грошового забезпечення  відповідає Харківський обласної  військовий комісаріат. Відповідно до п.24 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року . № 3-1 « Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону», уповноважені структурні підрозділи  зобов’язані в п’ятиденний строк після прийняття  відповідного нормативного акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

           МО України своїм листом від 28.08.2008 року № 248/6/С/1087-д повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки Головними управліннями Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв’язку з набуттям чинності  наказу Міністра оборони від 28.07.08 № 377. Відповідач - Головне  управління  Пенсійного фонду України в Харківської області повинно було перерахувати йому розмір пенсії відповідно до Наказу М.О. України,  та виплачувати  її з урахуванням підвищення з 01.08.2008 року. Відповідно до діючого законодавства військові комісаріати  складають  довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на підставі списків, наданих Пенсійним фондом, але він відмовився в перерахуванні пенсії. Ті військовослужбовці, які звільняються  з лав Збройних Сил після  28.07.2008 року та мають право на пенсію, отримають пенсію з розрахунку  посадових окладів згідно наказу МУ України від 28.07.2008 року № 377, тому існує дискримінація військових пенсіонерів з числа колишніх викладачів військових навчальних закладів по даті звільнення.

         Просить зобов’язати відповідача -  Головне  управління  Пенсійного фонду України в Харківської області надати список до Харківського обласного військового комісаріату для складення ним  довідки  про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії.

       Зобов’язати  Харківський  обласний військовий  комісаріат скласти довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку пенсії з урахуванням  підвищення посадового окладу у розмірі 1500 грн. відповідно до Наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року  № 377 .

        Зобов’язати Головне  управління  Пенсійного фонду України в Харківської області на підставі цій довідки, провести перерахунок пенсії з 01.08.2008 року і здійснити  її виплату з 01.08.2008 року з урахуванням  компенсації, а також просить стягнути з відповідача Головного  управління  Пенсійного фонду України в Харківської області на його користь моральну шкоду у розмірі 500 грн.

         Представник  відповідача Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області в судовому засіданні від 17.07.2009 року позов не визнав і пояснив, що  відповідно до п.1 Порядку  проведення перерахунку пенсі1, призначених відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. та деяких осіб», що затверджений Постановою КМ України « Про затвердження  Порядку проведення перерахунку пенсі1, призначених відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. та деяких осіб», та внесення змін до постанови КМ України від 17 липня 1992р. № 393,від 13.02.2008 р. № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. та деяких осіб» пенсії проводиться у разі  прийняття рішення КМ України про зміну розміру хоча  б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом. або  у зв’язку з введенням  для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Позивачу ОСОБА_3 була перерахована пенсію відповідно до  Постанови КМ України від 13.02.2008 р. № 45 . з 01.01.2008 року на підставі довідки Харківського обласного військового комісаріату. КМ України після проведення перерахунку пенсій з 01.01.2008 року , рішень стосовно змін грошового забезпечення військовослужбовців не приймалося, підстав для перерахунку пенсії  з виданням Наказу  Міністром оборони України  № 377 від 28.07.2008 року, немає. Що стосується вимог відносно компенсації, то ст..2 Закону України від 19.10.2000 року № 2050 -111 « Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням  строків їх виплати» та п. 2 « Порядку проведення  компенсації громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням  строків їх виплати», затверджених Постановою КМ України від 21.02.2001 р. № 159.встановлено, що компенсація  проводиться у разі затримки  на один і більше місяців. Вважають, що компенсації підлягають лише нараховані але не виплачені грошові доходи. Позивачу нарахована пенсію виплачувалася без порушень строків її виплати. Крім цього, вважають, що вимоги позивача про стягнення моральної шкоди  є безпідставними,  не законними і не доказані .

        Представник  відповідача Харківського обласного військового комісаріату в судовому засіданні від 17.07. 2009 року  позов не визнав і пояснив, що  відповідно до п.24 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року, № 3-1 « Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону», Харківський обласної  військової  комісаріат є уповноваженим  структурним підрозділом МО України та відповідає на проведення перерахунку грошового забезпечення,  з якого  обчислюється  пенсія.

             У письмовому  повідомленні  МО України, від  24.10.2008 року № 248/6/С/1342 –д, яке отримане ними 01.11.2008 року, було вказано про   виданий наказ Міністра оборони України № 377   від 28.07.2008 року , згідно якого суттєво підвищені розміри посадового окладу зазначеній категорії військовослужбовців. Своїм листом МО України від 29.08.2008 року повідомило Пенсійний фонд України про необхідність   підготовки  Головними  управлінням Пенсійного фонду списків осіб. пенсії яких підлягають перерахунку у зв’язку з набуттям чинності  наказу Міноборони  від 28.07.2008 року. Однак, Пенсійний фонд України  своїм листом  від 07.10.2008 року № 17466/02 -60 повідомив МО України, про те що  чинним порядком  передбачено проведення перерахунку пенсії  у разі прийняття  рішення КМ України і відмовив  у перерахуванні військових пенсії у зв’язку  з виданням  наказів Міністра оборони України. У зв’язку з тим, що  військові  комісаріати складають довідки на підставі наданих списків Головним  управлінням Пенсійного фонду, то вказано  в повідомленням , до вирішення питань про перерахунок пенсії не надавати  довідки про грошове забезпечення з урахуванням  наказів Міністра оборони України.  

           Міністерство праці та соціальної політики України  розглянуло звернення Міноборони України і в надісланому на його адресу  листу   зазначило, що  Постанова КМ України від 07.11.2007 року  № 1294 ,якою були запроваджені  нові умови грошового забезпечення, набула чинність з  01.01.2008 р. Саме з цієї дати  за рішенням КМ України відбулися зміні  розміру  на введені нові види грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, тому з 01.01.08 р Пенсійний фонд України  провів перерахунок раніше призначених пенсій Інших підстав для перерахунку раніше призначених пенсій законодавством  не передбачено. У зв’язку з тим, що  до воєнкомата не надходили списки  з Головного   управлінням Пенсійного фонду, тому підстав для  складення довідки  про розмір  грошового забезпечення для перерахунку пенсіє для ОСОБА_2 немає. Вони діяли в рамках діючого законодавства.    

         В судове засідання від 22.12.09 р. представники відповідачів не з’явилися, про день і час слухання  справи  сповіщені належним чином.

         Вислухавши позивача та  перевіривши матеріалі справи, суд вважає, що позов  підлягає задоволенню часткове  з наступним підстав.

         Як встановлено в судовому засіданні, позивач  ОСОБА_2 проходив дійсну військову службу в Збройних Силах України

          Згідно наказу Міністра оборони України від 20.07.2006 року № 397  ОСОБА_2 був звільнений у запас у зв’язку з реформуванням Збройних Сил України. Про це свідчить витяг з наказу начальника Харківського університету Повітряних Сил ім.. І.Кожедуба від 10.08.2006 року № 182.

         ОСОБА_2 отримує пенсію  відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( надалі Закон) та перебуває на обліку у Головному  управлінні Пенсійного фонду у Харківської області.

         Згідно повідомлення  ГУПФУ в Харківської області –позивачу   з 01.04. 2009 року проведено  перерахунок пенсії, виходячи  з посадового окладу 1275 грн.

         Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи

місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані  діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

            Відповідно до преамбули Закону України „« Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», держава гарантує перерахунок перерахунок призначених пенсій у зв’язку із збільшенням рівня  грошового забезпечення.

             Відповідно до положень ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців осіб начальницького і рядового складу внутрішніх справ та деяких інших осіб», передбачено здійснення перерахунку всіх призначених пенсій у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв’язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень ) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

              Згідно п.1, п.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.07 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу» встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення; затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів; схеми посадових окладів рядового і начальницького складу; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

            Згідно Наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2008 р. за № 761/15452) «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», затверджено Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України)  і наукових установ Збройних Сил України, а також Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України), а саме: посадовий оклад доцента ( ШПК « підполковник) підвищено і він становить від 1400 до 1500 грн.

              Як зазначено у преамбулі даного Наказу, він виданий відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 (1294-2007-п) «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України.

              Відповідно до п.3 цього Наказу, Наказ Міністра оборони України «Про затвердження Схем посадових окладів військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України» (зі змінами), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за № 998/9597, визнано таким, що втратив чинність.

              Таким чином, дані нормативні акти визначили розмір посадових окладів, військовослужбовців, які проходять службу.

             Даний факт також підтверджується врахуванням введених посадових окладів при призначені пенсії особам, які їх отримували за час проходження служби.

            Військовослужбовці з числа викладачів які звільняються з лав Збройних сил України після 28.07.2008 року та мають право на пенсію, отримують пенсію з розрахунку посадових окладів згідно Наказу Міністра оборони України від 28.07.2008р. № 377, а  військовослужбовці з числа викладачів, які звільнилися до 28.07.2008 року та мають право на пенсію, отримують пенсію з розрахунку посадових окладів згідно Постанови  Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”. При цьому посадові  оклади відповідно до Постанови КМ України від 7 листопада 2007 року № 1294 менші, і як наслідок і пенсія менша.

          Наказ Міністра оборони України від 28.07.2008р. № 377 не скасований, він діє і підлягає з астасуванню при розрахунку розміру пенсії не зважаючи на дату  звільнення із Збройних Сил України

           Отже, неврахування підвищення даного виду грошового забезпечення є таким, що призведе до дискримінації однієї і категорії осіб, що недопустимо с огляду на положення ст.24 Конституції України та ст.14 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини.

            Доводи відповідача про те, що Наказ Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 не пройшов реєстрацію у Міністерстві юстиції України та не підлягає застосуванню є безпідставними, оскільки ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців осіб начальницького і рядового складу внутрішніх справ та деяких інших осіб» передбачає перерахунок пенсії в разі зміни хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. При цьому, в судовому засіданні встановлено та підтверджено представником відповідача, що підвищені Наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 посадові оклади застосуються при призначені пенсії особам, які їх отримували за час проходження служби.

            Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, передбачених статтею 72 цього Кодексу.

            Відповідно  до ч.2 ст.51 Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців осіб начальницького і рядового складу внутрішніх справ та деяких інших осіб” перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям  надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сіией, проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем. В якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

            Суд прийшов до висновку, що встановлені наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року посадовий оклад за посадою, яку  займав позивач та який застосовується для військовослужбовців, які проходять службу, змінився, у зв’язку з цим повинно буди здійснено  перерахунок пенсії позивачу з 01.09.2008 року.

Відповідно до п.24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007р. № 3-1, „про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, уповноважені структурні підрозділи зобов’язані у п’ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п’яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п’ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії ”.

Міністерство оборони України своїм листом від 29.08.2008 року №248/6/С/1087-д повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв’язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.08  № 377.

Головне управління Пенсійного фонду в Харківської області повинно було перерахувати розмір пенсії позивачу відповідно до  Наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 р. № 377.

Враховуючи те, що відповідно до п.24 Постанови Правління Пенсійного Фонду від 30.01.2007р. № 3-1 „Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою КМ України від 13.02.08р. № 45, військові комісаріати складають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих відповідними органами Пенсійного фонду, але Пенсійний фонд не надав  

вказані списки.

            Із змісту  позовної заяви та заперечень відповідачів вбачається, що вданому спорі фактично оскаржується бездіяльність відповідача - ГУПФУ в Харківської  області  щодо не виконанні заходів, спрямованих  на вирішення заяви про перерахунок пенсії позивача.

            Виходячи зі змісту позову та для повного захисту прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд вважає необхідним, на підставі ч.2 ст.11 КАС України, вийти за межі позовних вимог та визнати бездіяльність ГУПФУ в Харківської  області   противоправною.

        Вимога позивача про стягнення на його користь з Головного управління  Пенсійного фонду України в Харківської області на відшкодування  моральної шкоди завданої йому через не здійснення  перерахунку  розміру пенсії з 01.08.2008 року, задоволенню не підлягає, є безпідставною, а також суд вважає необхідним відмовити позивачу в індексації перерахованих сум.

           Питання  індексації  сум щомісячної  державної  соціальної  допомоги   регулюється  Законом  України  "Про компенсацію  громадянам  втрати  частини  доходів  у зв'язку  з порушенням  строків  їх виплати" № 2050 від 19.10.2000р.  та Порядком проведення  компенсації  громадянам   втрати частини  грошових коштів  у зв'язку  з порушенням  термінів їх виплати, затвердженим Постановою  Кабінету Міністрів від 21.02.2001р. № 159.  Ст. 1 Закону № 2050 передбачає, що підприємства , установи  і організації  всіх форм  власності та господарювання  здійснюють  компенсацію  громадянам  втрати  частини доходів  у випадках  порушення  встановлених строків їх виплати, у тому числі  з вини  власника  або уповноваженого  ним органу (особи).  Пункт 4 Порядку  встановлює , що  сума  компенсації  обчислюється  як добуток  нарахованого, але  не виплаченого  грошового  доходу  за відповідний місяць  (після утримання  податків  і обов'язкових  платежів  і приросту  споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках  для  визначення  суми компенсації , поділений на 100.  В даному випадку  суми   перерахунку  пенсії    не були нараховані і таким чином  не може  йти мова  про проведення компенсації.  

                      Керуючись ст. ст. 9, 10, 11, 160-162  КАС України, ст.40 Закону України « Про Державний бюджет України на 2006 рік», Закону України від 04.04.2006 року № 3591 -1V  ( набрав чинності 29.04.2006 року ) «Про внесення змін до деяких законів  України  з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців», Закону України «  « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених   з військової служби, та  деяких інших осіб»

ПОСТАНОВИВ:

         Адміністративний позов  ОСОБА_2 до Харківського обласного військового комісаріату та  Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області  про приведення перерахунку пенсії у відповідність до чинного законодавства та стягнення моральної шкоди  задовольнити часткове.

            Визнати противоправною бездіяльність  Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області, що полягає у невиконанні заходів, спрямованих на вирішення заяви про перерахунок пенсії  

          Зобов’язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківської області  направити  до Харківського обласного військового комісаріату  ” список осіб, пенсії, яких підлягають перерахунку”, що містить ім’я ОСОБА_2, для складення Харківським  обласним  військовим  комісаріатом довідки  про розмір його  грошового забезпечення для перерахунку пенсії.  

           Зобов’язати Харківський  обласний   військовий  комісаріат після отримання списку скласти довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку розміру його пенсії з урахуванням  підвищення  посадового окладу у розмірі, відповідно до  Наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року „ Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» та  надати її Головному  Управлінню Пенсійного фонду України в Харківської області.  

           Зобов’язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківської області  після отримання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку  розміру його пенсії, провести з 01.08.2008 року перерахунок пенсії і здійснити виплату ОСОБА_2 суму недоплаченої пенсії з 01.08.2008 року по день винесення рішення.

           Постанова суду може бути оскаржена повністю або частково до адміністративного суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі шляхом подання заяви про апеляційне оскарження через Фрунзенський районний суд м. Харкова з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції або шляхом подачі апеляційної скарги у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.  

          Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана – після закінчення строку на подачу апеляційної скарги,  у разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

    Головуючий суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація