Справа № 2-632
2010 рік
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2010 року м. Василівка
Василівський районний суд Запорізької області
у складі: головуючого судді Пушкарьової С.П.
при секретарі Четвертак Л.М.
за участю представника позивача Яковішина Л.В.
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Василівка цивільну справу за позовом Відкритого Акціонерного Товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Виробничого структурного підрозділу Василівського районну електричних мереж до ОСОБА_3 про стягнення вартості не облікованої електроенергії, суд, -
В С Т А Н О В И В:
03.02.2010 року до Василівського районного суд Запорізької області надійшла позовна заява Відкритого Акціонерного Товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Виробничого структурного підрозділу Василівського районну електричних мереж до ОСОБА_3 про стягнення вартості не облікованої електроенергії.
Відповідач по справі ОСОБА_3 мешкає за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачем електричної енергії, що постачається позивачем.
03 грудня 2009 року представниками Василівського РЕМ було встановлено, що відповідач ОСОБА_3 порушила Правила користування електроенергією для населення, затвердженні Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 року за № 1357 із змінами та доповненнями (далі – ПКЕЕН), виражене у самовільному підключенні прихованої електропроводки поза приладом обліку та без обліковому споживанні електричної енергії.
Факт порушення зафіксовано робітниками РЕМ в присутності відповідача ОСОБА_3, про що складено акт № 00105333.
У результаті порушення, згідно проведеного в установленому порядку розрахунку, відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергії(затверджена постановою НКРЕ України від 04.05.2006 року № 782/12656), відповідач ОСОБА_3 з 05.12.2006 року по 03.12.2009 року спожила 41628 кВт/год., вартістю 10140,58 грн.
Добровільно відповідачем сума боргу оплачена не була.
Вказані обставини підтверджуються актом № 00105333 від 03.12.2009 року, розрахунком по акту № 00105333 від 03.12.2009 року.
Відповідно до п. 48 ПКЕЕН споживач несе відповідальність згідно із законодавством за порушення правил користування електричною енергією та розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Відповідно до п. 23.4 договорів № 004/00400008 від 01.02.2006 року та № 00400008/8958 від 12.03.2008 року, що укладені між позивачем та відповідачем, споживач несе відповідальність за розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Відповідно до п. 53 ПКЕЕН у разі відмови споживача від сплати вартості не облікованої електричної енергії енергопостачальник звертається з позовом до суду.
В судовому засіданні представник позивача Яковішина Л.В. позовні вимоги підтримала в повному обсязі та пояснила, що 03.12.2009 року представниками ВСП Василівського РЕМ за адресою: м. Василівка, вул. Дніпровська 8, був складений акт № 00105333 про порушення побутовим споживачем ОСОБА_3 Правил користування електричною енергією для населення, за фактом виявлення самовільного підключення прихованої електропроводки поза приладом обліку та без обліковому споживанні електричної енергії. Акт складено у присутності відповідачки ОСОБА_3 та нею підписаний.
Відповідно до результатів розгляду акту № 00105333, згідно Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, було проведено розрахунок за період з 05.12.2006 року по 03.12.2009 року. При цьому, сума розрахунку склала 10140,58 грн. Розрахунок зроблено відповідно до п. 5) 3.1 Методики.
Нарахована сума за актом № 00105333 не є штрафною санкцією, а є вартістю не облікованої електричної енергії внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією. Хоча п. 38 Правил, наголошує на тому, що електропостачальник зобов'язаний проводити не менш як один раз на 6 місяців контрольне знімання показів приладу обліку у споживачів, вказана вимога жодним чином не стосується розрахованої суми, оскільки при контрольному знятті показів приладу обліку неможливо виявити без облікове споживання електричної енергії, що виконане на горищі будинку.
Посилання відповідачки на те, що вона не знала про без облікову проводку в будинку не звільняє її від зобов'язання дотримуватись вимог нормативно-технічної документації, договору та Правил користування електричною енергією ( п. 9.1 Договору).
При цьому, відповідно до п. 7 Договору межа експлуатаційної відповідальності встановлена у точці кріплення проводів лінії електромереж до перших ізоляторів на будівлі та відповідно до п. 23.2 Договору позивач несе відповідальність за порушення Правил користування електричною енергією.
Також представник пояснила, що остання така перевірка у позивача проводилася 14.05.2003 року, коли була проведена перевірка, зняття, установка, пломбування лічильника у відповідачки ОСОБА_3 згідно заявки, що надійшла 26.02.2003 року, а після цього тільки знімали покази приладу обліку електричної енергії.
Крім того, після складення акту відповідачці ОСОБА_3 03.12.2009 року було направлено лист-вимогу щодо приведення побутової електропроводки та електроустаткування в належний технічний стан та запропоновано у термін до 03.01.2010 року усунути виявлені недоліки. При цьому відповідачці потрібно було звернутися до ВСП Василівського РЕМ за одержанням дозволу на зняття пломби з клемної кришки приладу обліку.
Керуючись Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими Постановою КМУ від 26.07.1999 року № 1357 та Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженою Постановою НКРЕ України від 04.05.2006 року № 562, із змінами та доповненнями, позивач не може зробити перерахунок по акту, а тому представник просить суд позов задовольнити та стягнути з відповідачки суму вартості не облікованої електроенергії у розмірі 10140 грн. 58 коп., а також судові витрати за розгляд справи у судовому порядку.
У судовому засіданні відповідачка ОСОБА_3 позовні вимоги не визнала та суду пояснила, що дійсно мешкає в будинку № 8 по вул. Дніпровській в м. Василівка. В даному будинку вона проживала разом зі своїм чоловіком, який помер 9 років потому і з того часу вона мешкала сама. Про те, що на горищі є самовільно підключена електропроводка вона не знала, оскільки за своїм станом здоров’я та віком не може лазити на горище. Якщо прихована проводка і була, то її міг зробити її чоловік. 03 грудня 2009 року працівниками РЕМ було проведено перевірку її домоволодіння та складено акт про виявлені порушення, який вона підписала. Сама вона є пенсіонером та отримує мінімальну пенсію за віком. Крім того, вона постійно хворіє, внаслідок чого погано пересувається. Погасити таку велику суму у неї немає можливості.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 позовні вимоги не визнав та суду пояснив, що він є сином відповідачки. Після того, як їх батько помер, мати проживала сама. Він також більше двадцяти років мешкає окремо. До матері навідується часто, майже кожен день. Щодо проводки пояснив, що проводка була тільки у ванній кімнаті до водонагрівача «Титан», яким мати давно не користується, тому що він не робочий. В 2003 році при заміні лічильника порушень виявлено не було. Про виявленні порушення йому також нічого не відомо, оскільки ні він, ні його брат не були на горищі, а мати тим-більше цього зробити не могла, оскільки вона за своїм віком та станом здоров’я, не могла підніматися на горище та самовільно підключити проводку поза приладом обліку. Вона дуже хворіє, внаслідок чого погано пересувається вже 7 років. Вважає, що проводка могла бути зроблена його батьком. Крім того мати є пенсіонером та отримує мінімальну пенсію за віком, якої їй ледве вистачає на проживання, тому що більша частина грошей уходить на придбання медикаментів та проходження лікування. Тому пред’явлену до стягнення суму боргу їй сплатити не можливо.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_5 пояснив, що працює електромонтером Василівського РЕМ. 03.12.2009 року він з іншими працівниками Василівського РЕМ був у складі бригади, яка перевіряла дотримання Правил користування електроенергією для населення в м. Василівка, у тому числі, і відповідачем. Ним був складений Акт про порушення побутовим споживачем ОСОБА_3 Правил користування електричною енергією для населення, за фактом виявлення самовільного підключення прихованої електропроводки поза приладом обліку у розриві ізоляції ввідних проводів, яка була виявлена на горищі будинку. При цьому був оглянутий ввідний кабель, що проходив по горищу будинку. Біля виявленої електророзетки знаходилася вилка, потім проводка спускалася у ванну кімнату до водонагрівача «Титан», таким чином було видно, що в розетку можна були увімкнути будь-яку переноску або будь-який електроприлад у будинку. Розетка трьохфазова, але була підключена на одну фазу. Факт порушення було зафіксовано за допомогою фотоапарату.
Порушення виявлено у присутності відповідачки. Акт складено у присутності ОСОБА_3 та нею підписаний. Копію Акту він залишив відповідачці, а також роз’яснив про необхідність прибути до Василівського РЕМ для вирішення питання оплати за цим Актом.
Свідок ОСОБА_7 пояснив, що працює електромонтером Василівського РЕМ та дав аналогічні пояснення.
Свідок ОСОБА_8 пояснив, що працює водієм Василівського РЕМ та дав аналогічні пояснення.
Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, прийшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню за слідуючих підстав:
як було встановлено в судовому засіданні та як вбачається із матеріалів справи, відповідач є головою домогосподарства за адресою: м. Василівка, Запорізької області вул. Дніпровській, 8, що підтверджується поясненнями відповідачки, довідками, які є у справі;
01.02.2006 року та 12.03.2008 року між відповідачем ОСОБА_3 та ВАТ "Запоріжжяобленерго" в особі Виробничого структурного підрозділу Василівського району електричних мереж було укладено Договори про користування електричною енергією, копії яких є у справі;
відповідно до п.7 Договорів, межа експлуатаційної відповідальності встановлена у точці кріплення проводів ліній електропередачі до перших ізоляторів на будівлі;
відповідно до п.9.1. Договорів, споживач зобов'язаний дотримуватись вимог нормативно-технічної документації, Договору та Правил користування електричною енергією;
відповідно до п.9.7. Договорів, споживач зобов'язаний узгоджувати з енергопостачальником нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності;
відповідно до п.10.4. Договору, енергопостачальник має право вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними ним під час користування електричною енергією;
відповідно до п.23.2 Договору, споживач несе відповідальність за порушення ПКЕЕ;
відповідно до п.23.4. Договору, споживач несе відповідальність за розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж або споживання електричної енергії без приладів обліку;
03.12.2009 року представниками ВСП Василівського РЕМ за адресою: м. Василівка, вул. Дніпровській, 8, був складений Акт № 00105333, копія якого є у справі, про виявлення порушення побутовим споживачем ОСОБА_3 «Правил користування електричною енергією для населення», за фактом виявлення самовільного підключення прихованої проводки поза рахунковим приладом обліку;
при виявленні порушення працівниками Василівського РЕМ, була присутня відповідачка ОСОБА_3, яка підписала Акт (ПКЕЕ);
на підставі вказаного Акту, згідно Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, позивачем було проведено розрахунок за період з 05.12.2006 року по 03.12.2009 року, при цьому, сума розрахунку склала - 10140,58 грн., копія розрахунку є у справі;
Відповідно до ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог-відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст.610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст.611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст.614 ЦК України, особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів, щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.
Відповідно до ст.617 ЦК України, особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
Відповідно до ст.625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.
Відповідно до ст.626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Відповідно до ст.628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст.629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.714 ЦК України, за договором постачання електричними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Згідно п.1 Правил користування електроенергією для населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999р. №-1357 зі змінами (далі Правила) ці Правила регулюють відносини між громадянами та енергопостачальниками. Правила обов’язкові для виконання всіма споживачами і енергопостачальниками, незалежно від форм власності.
Згідно п.3 Правил, споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між споживачем і енергопостачальником.
Згідно п.9 Правил, споживання електричної енергії без приладів обліку не допускається.
Згідно п.37 Правил, енергопостачальник має право вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними споживачем під час користування електричною енергією.
Згідно п.42 Правил, споживач зобов'язаний дотримуватись вимог нормативно-технічних документів та Договору; узгоджувати з енергопостачальником нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.
Згідно п.48 Правил, споживач несе відповідальність за порушення ПКЕЕ; розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж або споживання електричної енергії без приладів обліку.
Згідно п.53 Правил, у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем ПКЕЕ, у тому числі, фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представника енергопостачальника. На підставі акта енергопостачальник має право, у тому числі, визначити величину збитків, завданих йому протиправними діями споживача. Розмір завданих енергопостасальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акта про виявлення порушення. Розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок користування електричною енергією, обчислюється відповідно до методики, затвердженої НКРЕ.
Закон України "Про електроенергетику" регулює відносини, що виникають у зв’язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об’єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимом споживання електричної і теплової енергії.
Ст.ст.24-26 Закону України "Про електроенергетику" передбачає перелік прав, обов’зків та відповідальності Енергопостачальників та Споживачів.
«Методика визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією», затверджена 04.05.2006 року Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України за №562, встановлює порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією. Методика поширюється на споживачів електричної енергії та застосовується постачальниками електричної енергії (енергопостачальними організаціями) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.
Згідно до ч.3 ст.10 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно до ч.1 ст.11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, та в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно ст.57 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обгрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів.
Згідно ст.58 ч.1 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Згідно ст.59 ч.2 ЦПК України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може грунтуватися на припущеннях.
Згідно ст.64 ЦПК України, письмовими доказами є будь-які документи, акти, довідки, листування службового або особистого характеру або витяги з них, що містять відомості про обставини, які мають значення для справи.
Таким чином, враховуючи все вищевикладене, суд прийшов до таких висновків:
- між позивачем та відповідачем існують договірні правовідносини щодо користування електричною енергією;
- укладений ними договір є обов'язковим для виконання обома сторонами;
- у разі порушення зобов'язань, передбачених цим договором, настають наслідки, передбачені ним, а також вищевказаними нормами діючого законодавства;
- позивач, зі свого боку, належним чином виконує взяті на себе зазначеним договором зобов'язання, надаючи відповідачу послуги у вигляді електричної енергії, а відповідач порушує взяті на себе зобов’язання, шляхом самовільного підключення без облікової електророзетки поза рахунковим приладом обліку виконаної прихованою проводкою. Відповідач у судовому засіданні не надав жодного доказу на підтвердження факту, що дане порушення було вчинено не ним, а іншою особою. Крім того, якщо б навіть відповідач і не знав про без облікову розетку в господарському приміщенні, це не звільняє його від зобов'язання дотримуватись вимог нормативно-технічної документації, договорів та Правил користування електричною енергією, оскільки саме він несе відповідальність;
- факт порушення в судовому засіданні не заперечувала й сама відповідачка. Дії позивача вона не оскаржувала та не оскаржує;
- працівниками Василівського РЕМ правомірно було складено Акт при виявленні порушення, його зміст відповідає вимогам діючого законодавства (ПКЕЕ);
- на підставі вказаного Акту, правомірно, згідно Методики, було проведено розрахунок вартості не облікованої електричної енергії внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією за період з 05.12.2006 року по 03.12.2009 року, при цьому, сума розрахунку склала - 10140,58 грн.;
- п.3.2. Методики перерахунок за користування електричною енергією робиться з дати останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, але не більше ніж за три роки.
Суд приймає до уваги надані відповідачем довідки щодо незадовільного стану її матеріального забезпечення, стану здоров’я, похилий вік, але незважаючи на це, не має змоги зменшити суму нарахованої вартості не облікованої електричної енергії, оскільки діючим законодавством України та Методикою не передбачено випадків та підстав зменшення суми нарахованої вартості не облікованої електричної енергії.
Враховуючи вищевикладене, керуючись Законом України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 року зі змінами, Правилами користування електроенергією для населення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999р. №-1357 зі змінами, «Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією», затверджена 04.05.2006 року Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України за №562 зі змінами, ст.ст.526, 610,611,614,617,625,628, 629, 714 ЦК України, ст.ст.10, 11, 57,58, 59, 60, 64,81,88,208, 209,212, 213, 214, 215 ЦПК України,-
В И Р І Ш И В :
Позов Відкритого Акціонерного Товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Виробничого структурного підрозділу Василівського районну електричних мереж до ОСОБА_3 про стягнення вартості не облікованої електроенергії – задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_3 10271 грн. 99 коп., а саме суму вартості не облікованої електроенергії у розмірі 10140 грн. 58 коп. (п/р № 260313141406 у ЗОУ ВАТ «Державний ощадний бак України», МФО 313957, код ЄДРПОУ 00130926), держмито у розмірі 101,41 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 30 грн. на користь Відкритого Акціонерного Товариства «Запоріжжяобленерго» в особі виробничого підрозділу Василівського районну електричних мереж (п/р 260094186 у ЗОД «Райффайзен Банк Аваль», МФО 313827, код ЄДРПОУ 00130926).
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений ст. 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. Уразі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Голова Василівського районного суду
Запорізької області С.П. Пушкарьова
- Номер: 2/859/11
- Опис: про стягнення заборгованості за договором кредиту
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-632
- Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Пушкарьова Світлана Павлівна
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.06.2011
- Дата етапу: 30.08.2011