Судове рішення #8433090

     

категорія  2.11.17

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

Іменем України

30 березня 2010 року                                                                        с права № 2а- 748/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Ципко О.В.,

при секретарях: Шабаліній О.С., Лемба А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Стахановський вагонобудівний завод» до спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську, Головного управління Державного казначейства України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність, стягнення переплати з податку на прибуток, -

В С Т А Н О В И В:

01 лютого 2010 року позивач - відкрите акціонерне товариство «Стахановський вагонобудівний завод» (далі – ВАТ «СВЗ») звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до відповідачів: спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську (далі – СДПІ ВПП) – відповідач 1, Головного управління Державного казначейства України в Луганській області - відповідач 2, в якому посилається на наступне. Позивачем  27.02.2008 року за платіжним дорученням № 1624 було надмірно сплачено до бюджету податок з прибуток на суму 2 554 869,07 грн. у зв’язку з чим, ВАТ «СВЗ» неодноразово зверталось до відповідача з заявою про повернення надмірно сплаченого податку. 09.12.2009 р. відповідач надав відповідь, якою підтвердив переплату з податку на прибуток згідно особового рахунку ВАТ «СВЗ» та повідомив про неможливість зарахувати в рахунок оплати поточних платежів. 23.12.2009 року ВАТ «СВЗ» направило заяву  про повернення переплати з податку на прибуток в сумі 2 554 869,07 грн. шляхом зарахування коштів на поточний рахунок позивача в установі банку. Однак, в 10-денний строк відповідач повернення не здійснив.

      Згідно з п. 7 Порядку взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків орган державної податкової служби України на підставі даних особових рахунків платників готує висновки та два примірника Реєстру висновків за платежами, належними Державному бюджету, згідно яких орган державної податкової служби України, відповідний районний  (міський) фінансовий орган та орган Державного казначейства  України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або  надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів). За платежами, належними державному бюджету,  орган державної податкової служби України в термін не пізніше  ніж  п'ять  робочих днів  від  дати отримання заяви платника передає висновки згідно з Реєстром висновків для виконання відповідному територіальному органу Державного казначейства України.

    У зв’язку з чим, позивач просив визнати протиправною бездіяльність відповідача 1 щодо ненадання до органу Державного казначейства висновку про повернення позивачу переплати з податку на прибуток в сумі 2 554 869,07 грн. та стягнути з Державного бюджету України на його користь суму переплати з податку на прибуток.

   

      У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, дав суду пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві.

    Представник відповідача 1 у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення, в яких зазначив, що станом на грудень 2008 року за позивачем рахується переплата з податку на прибуток у сумі 2 554 869,07 грн. 23.12.2009 р. позивач звернувся до СДПІ ВПП у м. Луганську з заявою про повернення надміру сплаченого податку на прибуток підприємства, однак відповідач 1 у своєї відповіді від 29.12.2009 р. послався на неможливість повернення зайво сплаченої  суми податку, однак у разі наявності джерел в бюджеті Луганської області кошти будуть повернені на поточний рахунок позивача. Також, представник відповідача 1 послався на те, що доходна частина Державного бюджету України не сформована, оскільки не прийнято Закон про Державний бюджет на 2010 рік, яким встановлюється загальна сума доходів і видатків Державного бюджету України, тому відповідач 1, на момент звернення позивача з заявою, не мав можливості повернути зайво сплачені суми податку на прибуток підприємства.

Представник відповідача 2 надав письмові заперечення проти позову, в яких просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог у зв’язку з тим, що до Головного управління Державного казначейства України у Луганській області не надходило відповідних документів, на підставі яких можливо здійснити повернення надмірно сплаченого податку.  

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.  

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.  

Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Судом встановлено, що позивач - ВАТ «СВЗ» зареєстрований виконавчим комітетом Стахановської міської Ради Луганської області 02.10.1996 р., має статус юридичної особи, йому присвоєно ідентифікаційний код 00210890, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 № 601011 та копією довідки з ЄДРПОУ № 115 (а.с. 21-22). ВАТ «СВЗ» зареєстровано в якості платника податків та перебуває на обліку в СДПІ ВПП у м. Луганську з 09.02.1995 р. (а.с. 22 ).

    Порядок повернення надмірно сплачених сум податку врегульовано Порядком взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надмірно сплачених податків, зборів (обов’язкових платежів) платником податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 03.02.2005р. № 58/78/22 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2005р. № 247/10527 (далі - Порядок взаємодії) та Порядком повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевого бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002р. № 226 у редакції наказу Державного казначейства України від 29.05.2008р. № 181, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.06.2008 р. за № 530/15221 (далі - Порядок № 181).

    Згідно з Порядком взаємодії поверненню з бюджету підлягають: надміру сплачені податки,  збори (обов'язкові платежі) та  помилково  сплачені  податки,  збори  обов'язкові  платежі).

    Частиною 4 Порядку взаємодії визначено, що повернення платнику податку помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) здійснюється з того бюджету, до якого зараховується у поточному бюджетному році платіж, який підлягає поверненню.

    Повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) у випадках, передбачених податковими законами, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб), яка може бути подана не пізніше 1095 дня, наступного за днем виникнення такої переплати. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби України за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі (частини 5, 6 Порядку взаємодії).

    З матеріалів справи вбачається, що позивач 23.12.2009 р. (вих. номер 9450) звертався до відповідача 1 - СДПІ ВПП з відповідною заявою (а.с. 10).

    Частиною 7 Порядку взаємодії встановлено, що орган державної податкової служби України на підставі даних особових рахунків платників готує висновки та два примірника Реєстру висновків за платежами, належними Державному бюджету, згідно яких орган державної податкової служби України, відповідний районний  (міський) фінансовий орган та орган Державного казначейства  України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або  надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів).

            За платежами,  належними державному бюджету,  орган державної податкової служби України в термін не пізніше  ніж  п'ять  робочих днів  від  дати отримання заяви платника передає висновки згідно з Реєстром  висновків  для  виконання  відповідному  територіальному органу Державного казначейства України.

            Районний (міський)  фінансовий  орган у термін не пізніше ніж два робочих дні здійснює  погодження  отриманих  висновків  шляхом завірення  підписом  керівника  районного  (міського)  фінансового органу,  засвідченим печаткою,  та повертає їх згідно  з  Реєстром висновків відповідному органу державної податкової служби України.

            Орган державної податкової  служби  України  не  пізніше  ніж наступного  робочого дня від дати отримання висновку, погодженого районним (міським)  фінансовим  органом,  передає  його  згідно  з Реєстром  висновків територіальному органу Державного казначейства України.

            Повернення  помилково  або надмірно зарахованих до бюджету платежів у національній валюті  здійснюється  органами  Державного казначейства  України з відповідних рахунків,  відкритих в органах Державного  казначейства  України   згідно  з   Планом   рахунків бухгалтерського  обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженим   наказом   Державного   казначейства   України   від 28.11.2000  N  119, зі  змінами, шляхом оформлення розрахункових документів. Повернення платежів   здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках  або  органах  Державного  казначейства України, відповідно до Порядком повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевого бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002р. № 226 у редакції наказу Державного казначейства України від 29.05.2008р. № 181, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.06.2008 р. за № 530/15221.

           Відповідно до ч. 5 Порядку № 181 повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за заявою платника та поданням органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету та за якими згідно із законом закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету. Подання надається до органу Державного казначейства України за формою, передбаченою відповідними спільними нормативно-правовими актами Державного казначейства України з питань повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування (П. І. Б.) платника, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ або ідентифікаційного номера за ДРФО (за наявності), суми платежу, що підлягає поверненню, дати та номера розрахункового документа, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Частиною 8 Порядку № 181 встановлено, що операції  з  повернення  платежів  з бюджетів здійснюються органами  Державного казначейства  України  за  рахунок  поточних надходжень  на  рахунки,  на  які  в  поточному бюджетному періоді відповідно до законодавства зараховується платіж, що повертається. У  разі неможливості здійснення повернення одноразово на загальну суму орган Державного казначейства України  здійснює повернення частковими сумами шляхом оформлення відповідних розрахункових документів.

    Оскільки контроль за правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюють органи державної податкової інспекції, то саме СДПІ ВПП повинна була надати до органу Державного казначейства таке подання.

    Посилання відповідача 1 - СДПІ ВПП на той факт, що не має можливості для повернення переплати у зв’язку з неприйняттям Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік», суд вважає необґрунтованими, оскільки повернення переплати з будь-якого виду податку не ставиться в залежність від наявності або відсутності прийняття Закону України «Про Державний бюджет».

           Разом з цим, суд зазначає, що переплата по податку за позивачем рахувалась ще з 2008 року, згідно копії платіжного доручення № 1624 від 27.02.2008 року, яке міститься у матеріалах справи (а.с. 6); позивач з відповідною заявою про повернення зайво сплаченої суми податку звернувся до відповідача 1 - СДПІ ВПП вперше 27.11.2009 р., вдруге – 11.12.2009 р., втрете – 23.12.2009 р., тобто на момент звернення позивача з заявою про його повернення та на момент коли повинно було відбутися повернення відповідачем 1 переплати по податку діяв Закон України «Про Державний бюджет на 2009 рік».

    Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини у справі, суд вважає, що позивач навів обставини, що обґрунтовують його вимоги.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, враховуючи викладене суд дійшов висновку, що відповідач 1 - СДПІ ВПП не надав до органу Державного казначейства висновок на підставі якого здійснюється повернення надмірно сплачених сум податку.

    Таким чином, враховуючи встановлені у судовому засіданні обставини суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.  

             Згідно з ч. 1 ст. 94. Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.    

    На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 11, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги відкритого акціонерного товариства «Стахановський вагонобудівний завод» задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську щодо ненадання до органу Державного казначейства висновку про повернення позивачу переплати з податку на прибуток в сумі 2 554 869,07 грн. (два мільйони п’ятсот п’ятдесят чотири тисячі вісімсот шістдесят дев’ять грн. 07 коп.).

Стягнути з Державного бюджету України на користь відкритого акціонерного товариства «Стахановський вагонобудівний завод» суму переплати з податку на прибуток у розмірі 2 554 869,07 грн. (два мільйони п’ятсот п’ятдесят чотири тисячі вісімсот шістдесят дев’ять грн. 07 коп.) на поточний рахунок відкритого акціонерного товариства «Стахановський вагонобудівний завод» р/р 26006001094980 у Луганській філії АТ «Банк «Фінанси та Кредит», код ЄДРПО 00210890, МФО 304717.

Стягнути з Державного бюджету України на користь відкритого акціонерного товариства «Стахановський вагонобудівний завод» судові витрати у сумі 1 703,40 грн. (одну тисячу сімсот три грн. 40 коп.).

            Постанова  суду може бути оскаржена до Донецького  апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається  протягом десяти  днів  з дня  складення постанови у повному обсязі.

            Апеляційна  скарга на постанову суду першої інстанції  подається протягом двадцяти днів після  подання заяви  про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга  може бути подана  без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

            Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

           Якщо  було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

    Повний текст постанови складено та підписано  04 квітня 2010 року.

Суддя                                                                                                                      О.В. Ципко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація