Судове рішення #8432948

                                                                                                      категорія  2.27

                             ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

                                                                ПОСТАНОВА

                                                               Іменем  України

29 березня 2010 року                                                          справа № 2а-1336/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ципко О.В.

при секретарі: Лемба А.В.,

за участю   представників:

позивача: не прибув,      

відповідача: Горбенка Є.С. (доручення від 30.12.2009 року № УДЗР/3063),

     розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

громадської організації центру творчих ініціатив «Східна Україна» до головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області про оскарження незаконної бездіяльності щодо надання запитуваної інформації,-

ВСТАНОВИВ

    19 лютого 2010 року громадська організація центру творчих ініціатив «Східна Україна» звернулася з позовом до Луганського окружного адміністративного суду, в якому зазначила, що в травні місяці 2009 року до головного управління Міністерства внутрішніх справ України Луганській області було направлено інформаційний запит з проханням: надати інформацію про посадових осіб або структурний підрозділ, що займається питаннями взаємодії і інформування ЗМІ і громадськості; механізми інформування громадськості, що використовуються; чи діє офіційна веб-сторінка, якщо так - то хто із посадових осіб відповідає за наповнення сайту інформацією і на підставі якого наказу чи розпорядження; надати інформацію про те, чи отримували за період 2006-2009 pp. запити журналістів і якщо так, в якому обсязі вони були задоволені; чи введена у акредитацію журналістів і ЗМІ, якщо так, то на підставі якого наказу чи розпорядження і де з ним можна ознайомитися; чи включалися до кошторису витрати на формування громадськості про свою діяльність за період 2006-2009 pp. і якщо так, то в якій сумі і на які потреби ці кошти були використані; чи доводилося або її посадовим особам за період 2006-2009 рр. звертатися до ЗМІ із заявами про спростування недостовірної інформації чи з позовами про захист честі, гідності та ділової репутації до суду, якщо так, то стосовно яких публікацій і який результат розгляду заяв чи позовів. Позивач вказує в позові, що з невідомих причин, йому не було надано відповіді, тому просить суд, визнати бездіяльність відповідача у наданні в встановлений законом строк запитуваної інформації незаконною та зобов'язати відповідача надати запитувану інформацію.

Позивач в судове засідання не прибув, був повідомлений належним чином, надав до суду клопотання, в якому просив проводити розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судовому засіданні надав суду заперечення в яких вказав, що позивачем 18.05.2009 року було направлено інформаційний запит до ГУМВСУ з проханням надати інформацію. Даний запит був отриманий ГУМВСУ в Луганській області 21.05.2009 р. Відповідно до норм законодавства, 15.06.2009 року за № 30/251 позивачеві була надіслана відповідь на його запит від 18.05.2009р. Таким чином, вимоги позивача щодо визнання дії незаконними не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому у задоволенні позовних вимог просив відмовити у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

     Судом встановлено, що громадська організація центр творчих ініціатив «Східна Україна» зареєстрована 08.09.2004 року Луганським обласним управлінням юстиції, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію об'єднання громадян № 683.(а.с.5) та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств України, що підтверджується довідкою № 46954  Головного управління статистики у Луганській області (а.с.6).

 Базовим законом, що регулює правові основи інформаційної діяльності є Закон України «Про інформацію»  відповідно із ч. 1 ст. 9 якого всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.

         Термін розгляду запиту щодо доступу до офіційних документів визначений ст. 33 Закону, частиною1 якої встановлено, що термін вивчення запиту на предмет можливості його задоволення не повинен перевищувати десяти календарних днів, а задоволення запиту здійснюється протягом місяця, якщо інше не передбачено законом (частина 3 статті 33 Закону).

          Частинами 1, 2 статті 32 Закону України «Про інформацію» регламентовано, що під інформаційним запитом (надалі - запитом) щодо доступу до офіційних документів у цьому Законі розуміється звернення з вимогою про надання можливості ознайомлення з офіційними документами. Запит може бути індивідуальним або колективним. Він подається у письмовій формі.

Громадянин має право звернутися до державних органів і вимагати надання будь-якого офіційного документу, незалежно від того, стосується цей документ його особисто чи ні, крім випадків обмеження доступу, передбачених цим Законом.

Однак ст. 37 вищезазначеного Закону встановлені обмеження щодо документів та інформації, що не підлягає обов'язковому наданню для ознайомлення за інформаційними запитами офіційні документи, які містять у собі:

інформацію, визнану у встановленому порядку державною таємницею;

конфіденційну інформацію;

інформацію про оперативну і слідчу роботу органів прокуратури, МВС, СБУ, роботу органів дізнання та суду у тих випадках, коли її розголошення може зашкодити оперативним заходам, розслідуванню чи дізнанню, порушити право людини на справедливий та об'єктивний судовий розгляд її справи, створити загрозу життю або здоров'ю будь-якої особи;

інформацію, що стосується особистого життя громадян;

документи, що становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію (доповідні записки, переписка між підрозділами та інше), якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи, процесом прийняття рішень і передують їх прийняттю;

інформацію, що не підлягає розголошенню згідно з іншими законодавчими або нормативними актами. Установа, до якої звернуто запит, може не надавати для ознайомлення документ, якщо він містить інформацію, яка не підлягає розголошенню на підставі нормативного акта іншої державної установи, а та державна установа, яка розглядає запит, не має права вирішувати питання щодо її розсекречення;

інформацію фінансових установ, підготовлену для контрольно-фінансових відомств.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади пропозиції про поліпшення їх діяльності та забезпечення можливості для відстоювання своїх прав і законних інтересів регулюється Законом України «Про звернення громадян».

Преамбулою до Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що цей Закон регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів.

Згідно із ст. 1 вказаного Закону громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Статтею  5 вказаного Закону передбачено, що з вернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.

Статтею 15 цього Закону передбачено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Згідно ст. 20 вказаного Закону звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання.

Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Як вбачається з матеріалів справи, громадською організацією центру творчих ініціатив «Східна Україна» 18.05.2009 року до головного управління Міністерства внутрішніх справ України Луганській області було направлено інформаційний запит з проханням:

1) надати інформацію про посадових осіб або структурний підрозділ, що займається питаннями взаємодії і інформування ЗМІ і громадськості;

2) надати інформацію про механізми інформування громадськості, що використовуються;

3) надати інформацію про те, чи діє офіційна веб-сторінка, якщо так - то хто із посадових осіб відповідає за наповнення сайту інформацією і на підставі якого наказу чи розпорядження;

4) надати інформацію про те, чи отримували за період 2006-2009 pp. запити журналістів і якщо так, в якому обсязі вони були задоволені;

5) надати інформацію про те, чи введена у акредитацію журналістів і ЗМІ, якщо так, то на підставі якого наказу чи розпорядження і де з ним можна ознайомитися;

6)  надати інформацію про те, чи включалися до кошторису витрати на формування громадськості про свою діяльність за період 2006-2009 pp. і якщо так, то в якій сумі і на які потреби ці кошти були використані;

7) надати інформацію про те, чи доводилося або її посадовим особам за період 2006-2009 рр. звертатися до ЗМІ із заявами про спростування недостовірної інформації чи з позовами про хист честі, гідності та ділової репутації до суду, якщо так, то стосовно яких публікацій і який результат розгляду заяв чи позовів.

Судом встановлено, що 15.06.2009 року головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області   була надіслана відповідь за № 30/251 на запит громадської організації центру творчих ініціатив «Східна Україна»  від 18.05.2009р.

Відповідь була зареєстрована у журналі реєстрації вихідної кореспонденції суду 15.06.2009 року за номером 251.

Таким чином, суд вважає, що головним управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області вищевказана відповідь була надана протягом місяця як це передбачено Законом України «Про інформацію».

Зазначений висновок ґрунтується на повно і всебічно встановлених обставинах справи, які підтверджені належним чином перевіреними у судових засіданнях доказами, а саме: копією відповіді головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області від 15.06.2009р. №30/251 , копією журналу №4 т.1 вихідної кореспонденції за 15.06.2009 року.

Відповідно до пункту 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

          Заперечуючи проти позову, відповідач надав суду докази про те, що позивачу на його вимогу надавалась відповідь на інформаційний запит.

         З огляду на зазначене, суди приходить до висновку, що відповідачем не було порушено положень  Законів України «Про звернення громадян» та «Про інформацію».

 При таких обставинах позовні вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

 Питання по судових витратах не вирішується, оскільки судове рішення винесено не на користь позивача.  

            Керуючись Законом України «Про звернення громадян» та «Про інформацію», ст.ст. 71, 94, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ

    В задоволенні позовних вимог громадської організації центру творчих ініціатив «Східна Україна» до головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області про оскарження незаконної бездіяльності щодо надання запитуваної інформації відмовити  за необґрунтованістю.          

        Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

       Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.    

      Постанова в повному обсязі складена та підписана 29 березня 2010 року.

Суддя                                                                                                                       О.В. Ципко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація