Р І Ш Е Н Н Я№ № 2-918/2009
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 серпня 2009 рокуЗамостянський районний суд м. Вінниці в складі: головуючого - судді Прокопчук А.В., при секретарі Кононенко О.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення порядку користування земельною ділянкою, -
ВСТАНОВИВ
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення порядку користування земельною ділянкою.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі рішення Замостянського районного суду м. Вінниці від 17.05.2007 року позивач являється власником будинковолодіння по АДРЕСА_1 , що складається з: житлового будинку, позначеному в технічному паспорті літерою «А», прибудови «А1», сіни «а1», сарай «С», сарай «Р», літня кухня «В», льох «п/В», гараж «О», убиральні «М», душова «Л».
Решта будівель і споруд, які розміщені на території будинковолодіння по АДРЕСА_1 належить на праві власності, згідно зазначеного вище рішення суду, відповідачу.
Порядок користування будинками «А» і «Б» з належних до них господарськими будівлями та спорудами між сторонами фактично встановлений.
Однак, між позивачем та відповідачем виник спір з приводу порядку користування земельною ділянкою.
Згідно матеріалів інвентаризаційної справи № 13454 рішенням виконкому Вінницької міської ради н/д № 573 від 07.10.1976 року за будинковолодінням по АДРЕСА_1 раніше була закріплена земельна ділянка площе 2526 кв.м.
Станом на 08.10.2006 року площа вказаної земельної ділянки становила 2036 кв.м.
Станом на 2008 рік площа ділянки становила 1942 кв.м.
Позивач вважає, що встановлення порядку користування земельною ділянкою відповідно до належним позивачу та відповідачу на праві власності будинків з господарськими будівлями і спорудами можливо у такий спосіб, який не завдасть шкоди її раціональному використанню, не порушуватиме інтересів жодного із співвласників та суміжних землекористувачів, не позбавить можливості кожної сторони користуватися своєю власністю, враховуючи проходи до будинків, споруд на вулицю.
В зв`язку з цим, позивач звернувся до суду із позовом, в яком просив суд встановити порядок користування земельною ділянкою загальною площею 1942 кв.м., яка знаходиться по АДРЕСА_1 , виділивши ОСОБА_1 , земельну ділянку розміром, що пропорційний належній їй на праві власності частці будинку з господарськими будівлями і спорудами, решту земельної ділянки розміром, що пропорційний частці будинку з господарськими будинками і спорудами ОСОБА_2 залишити їй в користування.
В судовому засіданні позивач повністю підтримав позовні вимоги та просив суд згідно висновку № 187/188 судової технічно-будівельної експертизи від 02.05.2009 року встановити порядок користування по варіанту № 2 , згідно якого, частина земельної ділянки площею 500 кв.м. пропонується для спільного користування співвласників, по 250 кв.м. кожному, в даному варіанту ускладнюється в`їзд до гаражу «Г» та виїзд з нього другого співвласника частки ОСОБА_2 або варіант № 4 , згідно якого, частина земельної ділянки площею 533 кв.м. пропонується для спільного користування співвласників по 266,5 кв.м. кожному. В даному варіанті ускладнюється в`їзд до гаражу «Г» та виїзд з нього другого співвласника частки ОСОБА_2 . Прохід до земельних ділянок під город обох співвласників можливо здійснювати по доріжці спільного користування шириною 1,04 м. та довжиною 31,65 м. Для під`їзду до земельних ділянок під город обох співвласників з боку двору спільного користування пропонується проїзд шириною 2,5м.
Відповідач в судовому засіданні проти зазначеного позивачем порядку користування заперечила, оскільки вказаний другий та четвертий варіанти експертизи будуть створювати відповідачу ускладнення при в`їзді до гаражу «Г», а тому вона просила суд встановити інший порядок користування земельною ділянкою, а саме згідно варіанту № 5 , оскільки він перешкоджає кожному із сторін у користуванні своєю власністю.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що сторонам на підставі рішення Замостянського районного суду м. Вінниці від 17.05.2007 року належить будинковолодіння по АДРЕСА_1 , літера «А» та літера «Б».
Станом на 2008 рік площа ділянки становила 1942 кв.м.
Між сторонами виник спір з приводу порядку користування земельної ділянки.
Відповідно до ст. 377 ЦК України, якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщена на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Відповідно до ч. 4 ст .89 Земельного кодексу України співвласники земельної ділянки, що перебуває у спільній сумісній власності, мають право на її поділ або на виділення з неї окремою частки.
А тому, суд вважає за необхідне закріпити 5 варіант висновку № 187/188 судової будівельно-технічної експерти від 02.05.2009 року проведеної Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз, згідно якого встановити порядок користування земельною ділянкою площею 1942 м.кв., яка розташована в АДРЕСА_1 , а саме: частина земельної ділянки площею 632 м. кв., з якої для спільного користування співвласників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 по 316 м. кв. кожному. Під`їзд до земельних ділянок під город обох співвласників здійснювати по проїзді спільного користування шириною 3,0 м. та довжиною 33,65 м, передбаченого пунктом 7,27 державних будівельних норм ДБН 360-92 «Містобудування, планування і забудова міських і сільських поселень», оскільки даний варіант є більш вагомим та в майбутньому не має перешкоджати сторонам в користуванні своєю часткою та будинковолодінням.
Згідно ст. 120 ч. 4 ЗК України при переході права власності на будівлю та споруду до кількох осіб право на земельну ділянку визначається пропорційно часткам осіб у вартості будівлі та споруди, якщо інше не передбачено у договорі відчуження будівлі і споруди.
Правовідносини, що виникли, регулюються ст. ст. 89 ч. 4, 120, 152, 158 Земельного кодексу України.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 10, 11, 57-60, 80, 212-215, 218 ЦПК України, 317 ЦК України, ст. ст. 89 ч. 4, 120, 152, 158 Земельного кодексу України, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення порядку користування земельною ділянкою задовольнити.
Встановити порядок користування земельною ділянкою площею 1942 м. кв., яка розташована в АДРЕСА_1 , відповідно 5 варіанту висновку № 187/188 судової будівельно-технічної експертизи проведеної Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз, згідно якої частина земельної ділянки площею 632 м. кв., з якої для спільного користування співвласників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 по 316 м. кв. кожному. Під`їзд до земельних ділянок під город обох співвласників здійснювати по проїзді спільного користування шириною 3,0 м та довжиною 33, 65 м, передбаченого пунктом 7,27 державних будівельних норм ДБН 360-92 «Містобудування, планування і забудова міських і сільських поселень».
На рішення може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення та апеляційна скарга протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Апеляційного суду вінницької області через Замостянський районний суд м. Вінниці.
Суддя