КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2-а-70/09 Головуючий у 1 інстанції Галацевич О.М.
Суддя-доповідач Літвіна Н.М.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2010 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Літвіної Н.М.,
Суддів: Хрімлі О.Г.
Ситникова О.Ф.
при секретарі: Овчіннікові А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Житомирської митниці на постанову Богунського районного суду м. Житомира від 06 лютого 2009 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Житомирської митниці про скасування рішення суб»єкта владних повноважень, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 06 лютого 2009 року позов ОСОБА_3 до Житомирської митниці про скасування рішення суб»єкта владних повноважень – було задоволено. Скасовано постанову по справі про порушення митних правил № 0149/101000000/2008, винесену заступником начальника Житомирської митниці Тітовим В.Г. 09 серпня 2008 року відносно ОСОБА_3, а справу надіслано на новий розгляд.
На вказану постанову суду, відповідач – Житомирська митниця звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить її скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову у зв»язку з тим, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 09 червня 2008 року та 10 червня 2008 року в присутності директора ДБФ «Карітас-Спес» ОСОБА_3 проведено митний огляд товарів гуманітарної допомоги, які знаходились на складах ДБФ «Карітас-Спес» в смт Любар, вул. Леніна, 63.
Під час якої виявлено відсутність товару, який перебував під митним контролем та розміщений до складів відповідно до актів про розміщення товарів гуманітарної допомоги № 274/2008 від 23 березня 2008 року та № 497/2008 від 13 травня 2008 року, а саме предметів домашнього вжитку (кухонні доски деревяні) б/в - 40 шт загальною вагою 300 кг, свічки парафінові в кількості 355 шт. загальною вагою 150 кг, релігійні приладдя (хрести дерев»яні) в кількості 20 штук вагою 60 кг, дитячі коляски 12 штук.
27 червня 2008 року відповідачем складено протокол про порушення митних правил № 0149/101000000/2008 та 09 серпня 2008 року заступником начальника Житомирської митниці Тітовим В.Г. винесено постанову по справі про порушення митних правил № 0149/101000000/2008, якою позивача визнано винним у порушенні митних правил, передбачених ст. 331 МК України, а саме видача без дозволу митного органу або втрата товарів, транспортних засобів, що знаходяться під митним контролем, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 грн.
Між тим, позивач з даним правопорушенням не погоджується, посилаючись на те, що 24 вересня 2008 року комісією у складі депутата Любарської селищної ради Красновського В.А., слідчого прокуратури Любарського району Шпак В.В., приватного нотаріуса Любарського нотаріального округу Соляра В.М., завідуючого Любарською нотаріальною конторою Панасюка В.В. у складському приміщенні №2 виявлено речі, які зазначені в постанові про порушення митних правил, як такі, що перебували під митним контролем та втрачені позивачем про що було складено відповідний акт.
В зв»язку з цим позивач вважає, що підстав для накладення на нього адміністративне стягнення за порушення митних правил немає.
Відповідно до ст.331 МК України передбачена відповідальність за видачу без дозволу митного органу або втрати товарів, транспортних засобів, що знаходяться під митним контролем.
Згідно до п.15 ст. 1 МК України - митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своєї компетенції з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.
Відповідно до ст.109 МК України - крім операцій, зазначених у статті 63 цього Кодексу, товари і транспортні засоби, що знаходяться на складі тимчасового зберігання, можуть бути з дозволу митного органу піддані:
1) оглядові та вимірюванню власником складу, іншою особою, яка розмістила ці товари і транспортні засоби на складі, або її представником;
2) операціям, необхідним для забезпечення зберігання цих товарів і транспортних засобів у незмінному стані.
З дозволу митного органу можуть також братися проби та зразки товарів, що зберігаються на складі.
Згідно до ст. 63 МК України - користування та розпорядження товарами і транспортними засобами, митне оформлення яких не закінчено, забороняються, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.
Між тим, як вбачається з матеріалів справи дозволу на проведення огляду складського приміщення №2, який було здійснено 24 вересня 2008 року митними органами не надавалися та представник відповідача при його проведенні був відсутній.
Крім того, колегія суддів звертає увагу суду першої інстанції на ту обставину, що ст. 363 МК України передбачено порядок та вимоги до складання протоколу про порушення митних правил.
А ст. 366 МК України передбачено права осіб, які притягуються до відповідальності, зокрема, особи, які притягуються до відповідальності за порушення митних правил, під час розгляду справи про порушення митних правил у митному органі або суді мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, одержувати копії рішень, постанов та інших документів, що є у справі, бути присутніми під час розгляду справи у митному органі та брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь в їх дослідженні , заявляти клопотання та відводи, давати усні і письмові пояснення, подавати свої доводи, міркування та заперечення, оскаржувати постанови митного органу, суду (судді), а також користуватись іншими правами, наданими їм законом. Зазначені в цій статті особи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами.
Як вбачається з матеріалів провадження про порушення митних правил, зокрема, протоколу про порушення митних правил № 0149/101000000/2008 від 27 червня 2008 року зауваження з приводу складання вказаного протоколу у позивача не було.
Постанова заступника начальника Житомирської митниці Тітова В.Г. про накладення адміністративного стягнення від 09 серпня 2008 року позивачем оскаржена не була, а тому набрала законної сили.
Виходячи з вищенаведеного, суд критично ставиться до доводів позивача з приводу того, що товари гуманітарної допомоги знаходилися на складі ДБФ «Карітас-Спес» в смт Любар, вул. Леніна, 63.
Відповідно до ст. 202 КАС України – підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Житомирської митниці - задовольнити .
Постанову Богунського районного суду м. Житомира від 06 лютого 2009 року – скасувати та винести нову, якою в задоволенні позову ОСОБА_3 до Житомирської митниці про скасування рішення суб»єкта владних повноважень - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця з дня складання в повному обсязі, тобто з 23 лютого 2010 року, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст постанови виготовлений 22 лютого 2010 року