Судове рішення #8392362

                                                                   

                                                                      Справа №2а-13752/09/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резолютивна частини)


«19»  березня 2009 року                                     м. Одеса


Одеський окружний адміністративний суд у складі:

     головуючого судді - Бутенко А.В.,

     при секретарі - Рачкові О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні  справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Суворовського району м. Одеси про визнання позивача громадянкою України, зобов’язання видати паспорт громадянина України та притягнення до дисциплінарної відповідальності.

                         Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

 В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Суворовського району м. Одеси про визнання позивача громадянкою України, зобов’язання видати паспорт громадянина України та притягнення до дисциплінарної відповідальності - відмовити повністю.

               

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня ухвалення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

 С уддя                                                                                                      Бутенко А.В.

                                                                   

                                                                      Справа №2а-13752/09/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


«19»  березня 2010 року                                                      м. Одеса


         Одеський окружний адміністративний суд у складі:

       головуючого судді - Бутенко А.В.,

       при секретарі - Рачкові О.І.,

за участю сторін:

       позивач                                   -         ОСОБА_1         (особисто)

       представник позивача           -         ОСОБА_3    (по довіреності).  

       представник відповідача      -         Прилипко О.В.   (по довіреності).      

розглянувши у відкритому судовому засіданні  справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Суворовського району м. Одеси про визнання позивача громадянкою України, зобов’язання видати паспорт громадянина України та притягнення до дисциплінарної відповідальності.  

В С Т А Н О В И  В:

З позовом до суду звернулась  ОСОБА_1 до Відділу громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Суворовського району м. Одеси про визнання позивача громадянкою України, зобов’язання видати паспорт громадянина України та притягнення до дисциплінарної відповідальності посадових осіб відповідача.

В судовому засіданні 19.03.2010 року позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, обґрунтувавши їх тим, що в 1993 року ОСОБА_1 прибула на територію України і влаштувалась працювати до Свято-Успенського чоловічого монастиря. У 1997 році позивач придбала квартиру за адресою: АДРЕСА_1,яку оформила на доньку. З 1997 року позивачка постійно проживала за вказаною адресою, факт цього встановлено рішенням Суворовського районного суду м. Одеси від 04.08.2009 року., чого достатньо для отримання нею громадянства України. 17 серпня 2009 року вказане рішення набрало законної сили та ОСОБА_1 звернулась з заявою до Відділу громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Суворовського району м. Одеси в якій просила видати її паспорт громадянки України, на що їй була надана необґрунтована відповідь, в якій не містилось ні відповідної дати, ні підпису службової особи. Службові особи ВГІРФО Суворовського району м. Одеси завжди грубо до неї ставились, особливо ОСОБА_4 Відповідно до зазначеного, позивач та представник позивача вказали на те, що ОСОБА_1 має усі підстави для отримання громадянства та паспорту громадянина України, а саме проживає з 1997 року на території України на законних підставах та має законне джерело доходу, а тому просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення адміністративного позову, обґрунтувавши тим, що Відділ громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Суворовського району м. Одеси не має повноважень щодо надання громадянства, а лише встановлює наявність достатніх підстав для отримання  громадянства України. До того ж ОСОБА_1 на даний час є громадянкою Молдови, тому відповідно до ст.9  Закону України «Про громадянство України» їй не може бути надано громадянство України, оскільки однією з умов прийняття до громадянства є не перебування в іноземному громадянстві та отримання дозволу на постійне проживання в Україні. А тому дані позовні вимоги не підлягають задоволенню та дії службових осіб Відділу громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Суворовського району м. Одеси відповідають чинному законодавству.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, суд дійшов висновку про відмову в задоволені   позовних вимог виходячи з наступного.

Відповідач, згідно зі ст.6 Закону України «Про імміграцію» є місцевим підрозділом спеціально уповноваженого органу центральної виконавчої влади та відповідно до ст.24 Закону України «Про громадянство України» здійснює повноваження щодо встановлення належності до громадянства України відповідно до ст.3 цього ж закону, а тому його рішення, дії чи бездіяльність з цього приводу, на підставі положень п.1 ч.1 ст.17, ст.104 КАС України можуть бути оскаржені до адміністративного суду.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є громадянкою Молдови, що підтверджується копією закордонного паспорту (а.с.6). Рішенням Суворовського районного суду м. Одеса, яке набрало законної сили 17.08.2010 року, встановлено факт постійного проживання ОСОБА_1 з 31.12.1997 року  на території України (а.с.10).

Судом також встановлено, що 07.09.2009 року позивач звернулась до Відділу громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Суворовського району м. Одеси про видачу паспорта громадянина України (а.с.8) та відповідно до відповіді її було відмовлено на підставі ст.9 Закону України «Про громадянство України» (а.с.9).

 Згідно зі ст.4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначається законом.

              Відповідно ст. 5 Закону України «Про громадянство України» документами, що підтверджують громадянство України, є: паспорт громадянина України; свідоцтво про належність до громадянства України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; тимчасове посвідчення громадянина України; проїзний документ дитини; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну.

Згідно зі ст.6 цього ж Закону громадянство України набувається: за народженням; за територіальним походженням; внаслідок прийняття до громадянства; внаслідок поновлення у громадянстві; внаслідок усиновлення; внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров’я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім’ю або передачі на виховання в сім’ю патронатного вихователя; внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; у зв’язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про громадянство України» іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх клопотаннями прийняті до громадянства України. Умовами прийняття до громадянства України є: 1) визнання і дотримання Конституції України та законів України; 2) подання декларації про відсутність іноземного громадянства (для осіб без громадянства) або зобов’язання припинити іноземне громадянство (для іноземців); 3) безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п’яти років; 4) отримання дозволу на імміграцію; 5) володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування; 6) наявність законних джерел існування.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 1074 від 29.12.1995 року «Про Правила в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію»  іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну на законній підставі, можуть тимчасово перебувати на території країни за паспортним документом, зареєстрованим у порядку, встановленому цими Правилами. Паспортний документ подається іноземцем та особою без громадянства для реєстрації у пункті пропуску через державний кордон посадовій особі Державної прикордонної служби.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про імміграцію» після прибуття іммігранта в Україну він повинен звернутися протягом п’яти робочих днів до органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань імміграції за місцем проживання із заявою про видачу йому посвідки на постійне проживання. До заяви мають додаватися копія паспортного документа заявника із проставленою в ньому імміграційною візою та копія рішення про надання дозволу на імміграцію.Орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань імміграції протягом тижня з дня прийняття заяви видає іммігранту посвідку на постійне проживання.Особі, яка перебуває на законних підставах в Україні і отримала дозвіл на імміграцію, орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань імміграції за місцем її проживання видає посвідку на постійне проживання протягом тижня з дня подання нею відповідної заяви.

Проаналізувавши діюче законодавство, суд дійшов до висновку, що позивачем не виконані умови прийняття до громадянства України, а саме ОСОБА_1 є громадянкою республіки Молдови та відповідно до ст.4 Конституції України, ст. 2  Закону України «Про громадянство України» принципу єдиного громадянства та ст. 9 цьогож Закону умовою прийняття до громадянства України є зобов’язання припинити іноземне громадянство, яка не була виконана позивачем, також позивачем не отримано дозволу на постійне проживання в Україні, а тому службові особи ВГІРФО у Суворовському районі м. Одеси правомірно та на законних підставах відмовили їй в наданні паспорту громадянина України.

Враховуючи те, що позивачем та її представником не заявлені вимоги щодо порядку розгляду звернення від 07.09.2009 року, форми та змісту відповіді, а також не заперечується отримання відповіді із роз’ясненням, і відповідач не вважає необхідним витребування матеріалів розгляду звернення, судом з’ясовані обставини розгляду звернення позивача посадовими особами на підставі пояснень сторін та наявних в справі матеріалів. Оскільки позивачем не доведено факт неналежного виконання посадовими  особами відповідача своїх обов’язків, тому не має підстав для притягнення службових осіб, зокрема ОСОБА_4, до дисціплінарної відповідальності.

 Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень,  дій чи  бездіяльності  суб'єкта  владних  повноважень,  обов'язок  щодо доказування правомірності  свого  рішення,  дії  чи  бездіяльності покладається    на   відповідача,   якщо   він   заперечує   проти адміністративного позову.

З урахуванням встановлених у судовому засіданні обставин справи суд дійшов до висновку, що Відділом громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Суворовського району м. Одеси прийнято рішення відповідно до законодавства та відповідачем доведено правомірність  прийнятого рішення про відмову в надані паспорту громадянина України позивачу, а тому позовні вимоги ОСОБА_1  не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, к еруючись  ст. 94, 158-163  КАС України, суд

                                                        П О С Т А Н О В И В :

В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Суворовського району м. Одеси про визнання позивача громадянкою України, зобов’язання видати паспорт громадянина України та притягнення до дисциплінарної відповідальності - відмовити повністю.

Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня ухвалення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

 Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 24.03.2010 року.

 Суддя                                                                                                            Бутенко А.В.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація