УХВАЛА
Справа № 2а – 1924/10/1570
23 лютого 2010 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду – Аблов Є.В. розглянувши подання старшого державного виконавця ВДВС Роздільнянського РУЮ Мельниченко Я.Е. про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України без вилучення паспортного документу, -
В С Т А Н О В И В:
З поданням до Одеського окружного адміністративного суду звернувся державний виконавець ВДВС Роздільнянського РУЮ Мельниченко Я.Е. в якому просить обмежити ОСОБА_3 у праві виїзду за межі України без вилучення паспортного документу до виконання виконавчого листа № 2-141 від 23.03.09 р., виданого Роздільнянським районним судом Одеської області.
Розглянувши зазначений адміністративний позов та додані до нього документи, вважаю, що справа не підсудна Одеському окружному адміністративному суду з наступних підстав:
Відповідно до ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Закон України від 21 січня 1994 року «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» (зі змінами) регулює порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в’їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок, визначає випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України та процедуру такого обмеження.
Так, згідно зі ст. 6 вказаного Закону громадянинові України може бути тимчасово відмовлено у видачі паспорта, якщо він ухиляється від виконання зобов’язань, покладеним на нього рішенням суду, а в разі якщо громадянин вже має паспорт, то тимчасове затримання або вилучення паспорта здійснюється судом, органами прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, Державної прикордонної служби України, військовими комісаріатами та консульською службою.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень тільки у випадках, встановлених законом.
Правовий статус позивача визначений положеннями Закону України «Про державну виконавчу службу», відповідно до ст. 1 якого державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України і здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб (далі – рішень) відповідно до законів України. Умови та порядок виконання судових рішень та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначається Законом України «Про виконавче провадження».
Проте, Закони України Про державну виконавчу службу» та «Про виконавче провадження» не передбачають право органів державної виконавчої служби та державних виконавців звертатися до суду з поданням про тимчасове обмеження прав боржників на виїзд за межі України у зв’язку з невиконанням зобов’язань покладених на них рішень судів, що відповідно до ст. 17 КАС України виключає розгляд даної справи в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, діючим законодавством не передбачено право органів Державної виконавчої служби та їх посадові особи звертатися до суду з поданням про тимчасове обмеження прав боржників на виїзд за межі України. При цьому законодавством чітко врегульована процедура захисту прав кредиторів від ухилення з боку боржників щодо виконання зобов’язань шляхом виїзду за межі України.
При таких обставинах, компетенція адміністративних судів установлена статтею 17 КАС України не поширюється на розгляд вищезазначеного подання державного виконавця ВДВС Роздільнянського РУЮ Мельниченко Я.Е .
Відповідно до ч.1 п.1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження, у зв’язку з невиконанням зобов’язань покладених на них рішення судів не може розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 109 КАС України ,-
У Х В А Л И В :
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за поданням старшого державного виконавця ВДВС Роздільнянського РУЮ Мельниченко Я.Е. про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України без вилучення паспортного документу.
Також суд роз'яснює, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускаються.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання ухвали заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Суддя Аблов Є.В.
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
65062, Україна, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, тел./факс 8(048)785-24-87
№ 2а – 1924/10/1570
Старшому державному виконавцю ВДВС Роздільнянського РУЮ Мельниченку Я.Е.
Одеська обл., м. Роздільна, вул. Шевченко, 81
В порядку ст. 109 КАС України, Одеський окружний адміністративний суд надсилає на Вашу адресу копію ухвали про відмову у відкритті провадження за поданням старшого державного виконавця ВДВС Роздільнянського РУЮ Мельниченко Я.Е. про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України без вилучення паспортного документу.
Додаток : копія ухвали про відмову у відкритті провадження на 1-му аркуші; .
копія позовної заяви та доданих документів на ___ аркушах.
Суддя Одеського окружного
адміністративного суду Є.В. Аблов