Справа № 2а-10/2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2010 року суддя Великобілозерського районного суду Запорізької області Рогоза А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в с. Велика Білозерка у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Великобілозерському районі Запорізької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання зробити перерахунок щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни»,
В С Т А Н О В И В :
09 лютого 2010 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Великобілозерському районі Запорізької області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення їй виплати соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як «Дитині війни», стягнути з відповідача на її користь недоплачену соціальну допомогу як дитині війни за 2006-2009 роки в сумі 5829,49 грн. та зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Великобілозерському районі Запорізької області нараховувати та виплачувати їй таку допомогу з 01.01.2010 року по час дії ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
У попередньому судовому засіданні представник позивача – ОСОБА_2, яка має належні повноваження за довіреністю від 23.02.2010 року, уточнила позовні вимоги та просила суд визнати її право на щомісячну допомогу як «дитині війни» в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення їй виплати соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як «Дитині війни», стягнути з відповідача на її користь недоплачену соціальну допомогу як дитині війни за 2006-2009 роки в сумі 5829,49 грн. та зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Великобілозерському районі Запорізької області нараховувати та виплачувати їй таку допомогу з 01.01.2010 року по час дії ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
У судовому засіданні представник позивача уточнила позовні вимоги та просила суд поновити строк звернення до адміністративного суду, визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення їй виплати соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як «Дитині війни», стягнути з відповідача на її користь недоплачену соціальну допомогу як дитині війни за 2006-2009 роки в сумі 5829,49 грн. та зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Великобілозерському районі Запорізької області нарахувати та виплатити їй таку допомогу з 01.01.2010 року по час розгляду справи, тобто по 11.03.2010 року.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилається на те, що позивач належить до соціальної категорії «Дитина війни» та відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідачем всупереч дії ст. 6 вищезазначеного Закону у 2006-2007 роках така допомога не виплачувалась, а в 2008-2009 роках та в січні, лютому 2010 року виплачувалась у протиправно обмеженому розмірі. У 2007 році позивач зверталася з усною заявою до відповідача, а в 2008 році – з письмовою, але їй було відмовлено в нарахуванні та виплаті належної допомоги.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просить суд відмовити у задоволенні позову, оскільки позивач пропустила без поважних причин строк звернення до суду. Крім того, у 2009 році та у січні – лютому 2010 року позивачу виплачувалась надбавка в розмірі 49,80 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року.
Судом встановлено, що позивач має статус «Дитини війни», що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1.
Враховуючи зазначений статус позивача, вона відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Стаття 99 КАС України передбачає, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк.
Позивач звернулася до суду у лютому 2010 року з вимогами про здійснення нарахувань та виплати щомісячної грошової допомоги «дітям війни» за період з 2006-2008 рік з пропуском встановленого законом строку на звернення з даним позовом до суду.
Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Ні позивач у позовній заяві, ні представник позивача у судовому засіданні не навели поважних причин пропуску строку звернення до суду з вказаними вимогами, а представник відповідача заперечувала проти поновлення такого строку, тому суд не вбачає підстав для його поновлення.
Отже, позовні вимоги за період 2006-2008 року задоволенню не підлягають за пропуском строку позовної давності.
Щодо вимог про нарахування і виплату щомісячної допомоги за 2009 рік та січень – лютий 2010 року, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
У статті 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визначено, що законодавство України про соціальний захист дітей війни складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів України; державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Частиною 3 ст. 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту і обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, при визначенні розміру щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни у 2009 році та січні –лютому 2010 року необхідно керуватися ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а не підзаконним нормативно-правовим актом, яким є Постанова Кабінету Міністрів від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Крім того, Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Таким чином, обов’язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбачені ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» покладено на Управління Пенсійного фонду України у Великобілозерському районі Запорізької області, за місцем проживання позивача.
Крім того, задовольняючи частково позовні вимоги, суд виходить з того, що вимоги про стягнення з Управління Пенсійного фонду України у Великобілозерському районі Запорізької області доплати до пенсії у визначених позивачем грошових сумах не підлягають задоволенню, оскільки такі виплати не були їй нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому надані такі повноваження.
З урахуванням викладеного, суд вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у Великобілозерському районі Запорізької області по невиконанню з 02.02.2009 року по 11.03.2010 року приписів ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», яка призвела до порушення прав позивача на своєчасне нарахування та отримання доплати до пенсії.
Керуючись ст.ст.22, 64 Конституції України, ст.ст. 3,6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. 2,6-14,69-71,99,100,158-163, 167, 186 КАС України суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Великобілозерському районі Запорізької області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов’язання зробити перерахунок щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» - задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у Великобілозерському районі Запорізької області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 підвищення пенсії згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 02.02.2009 року по 11.03.2010 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Великобілозерському районі Запорізької області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 підвищення пенсії згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 02.02.2009 року по 11.03.2010 року.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подачі через суд першої інстанції в 10-денний строк з дня оголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Суддя: Рогоза А.Ю.
З оригіналом згідно. Оригінал постанови зберігається в архіві Великобілозерського районного суду Запорізької області в матеріалах справи № 2а-10 за 2010 рік.
Суддя: Рогоза А.Ю.