Справа № 22-705/2010 р. Рішення ухвалено під головуванням
Категорія 45 Войнаревича М.Г.
Доповідач Матківська М.В.
Р І Ш Е Н Н Я
Апеляційного суду Вінницької області
від 22 березня 2010 року
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області в складі :
Головуючого: Матківської М.В.
Суддів : Медяного В.М., Сопруна В.В.
При секретарі : Сніжко О.А.
За участю : представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3
на рішення Теплицького районного суду Вінницької області від 13 січня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_3 до СТОВ "Ренет" про розірвання договору оренди землі, -
В с т а н о в и л а :
У грудні 2009 року ОСОБА_3 звернулася в суд з позовом до СТОВ "Ренет" про розірвання договору оренди землі від 01.07.2006 року із тих підстав, що в порушення умов договору, викладених у пунктах 9, 12, 13 орендна плата проводиться не в повному обсязі.
Рішенням Теплицького районного суду Вінницької області від 13 січня 2010 року відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_3
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 просить скасувати рішення суду і ухвалити нове про задоволення її позовних вимог.
Зазначила, що рішення суду вважає таким, що не відповідає чинному законодавству і фактичним обставинам справи.
Представник відповідача не надав письмових заперечень на апеляційну скаргу та не з'явився у судове засідання.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали цивільної справи, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення за таких підстав.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обгрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обгрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Суд першої інстанції встановив такі обставини: 1 липня 2006 року ОСОБА_3 уклала із СТОВ "Ренет" договір оренди землі строком на 10 років. Договір зареєстрований у секторі ДЗК Теплицького району 26 червня 2007 року за № 040780400879. Орендна плата нараховувалася у грошовому виразі та видавалася відповідно їй у натуральному виді: зерном. Розрахунок розміру орендної плати здійснювався на основі умов договору на підставі довідок про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації. За 2006-2008 роки позивачеві орендна плата виплачена у повному обсязі. 31 серпня 2009 року орендодавець звернулася до орендаря із заявою про розірвання договору оренди, а 16 вересня 2009 року вона звернулася із заявою про відмову від отримання орендної плати за 2009 рік. Питання про зміну розміру орендної плати за 2009 рік вона не ставила.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно ст. 22 Закону України "Про оренду землі" орендна плата може справлятися у грошовій, натуральній та відробітковій (надання послуг орендодавцю) формах. Сторони можуть передбачати в договорі оренди поєднання різних форм орендної плати. Орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, у відповідності до вимог ст. 23 цього Закону переглядається за згодою сторін.
Як вбачається із матеріалів справи між сторонами 1 липня 2006 року укладено договір оренди земельної ділянки площею 2,5090 га, нормативною грошовою вартістю в сумі 38 293,32 гр., що на підставі Державного акту належить на праві власності ОСОБА_3 (а. с. 4-6). До пунктів 10 і 13 Договору внесені доповнення та зміни відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1724 від 13.12.2006 року. У пунктах 9-14 Договору встановлено розмір, форму й строки внесення орендної плати за землю. Так: пункт 9. орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 574,40 гр. за рік ( 1,5 % від вартості земельної ділянки); пункт 10. обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексації; пункт 12. передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами; пункт 13. розмір орендної плати переглядається по потребі, зокрема, у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що орендна плата виплачується орендодавцеві у вигляді видачі зернової продукції.
Відповідно до ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом та іншими законами України.
Дострокове розірвання договору передбачено пунктом 38 Договору, в якому сторони обумовили, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Отже, закон пов'язує можливість дострокового розірвання договору за рішенням суду з невиконанням сторонами обов'язків, передбачених укладеним між ними договором.
Договором передбачено: оформлення відповідними актами факту передачі продукції в рахунок орендної плати (п. 12); перегляд розміру орендної плати по потребі у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок зміни коефіцієнтів індексації і в інших випадках, передбачених законом (п. 13).
Судом не встановлено виконання вимог п. 12 Договору, а саме оформлення таких актів передачі продукції орендодавцю відповідачем по справі, який відповідно до вимог ст. 10, 60 ЦПК України не підтвердив свої заперечення у цій частині відповідними доказами, передбаченими статтями 57-59, 64 ЦПК України.
Указом Президента України від 19.08.2008 року № 725/2008 внесені зміни до статті 1 Указу Президента України від 02.02.2002 року №92/2002 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)", яка передбачає забезпечення підвищення рівня соціального захисту сільського населення, зокрема шляхом запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та поступового збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.
По справі встановлено, що до договору не були внесені зміни відповідно до Указу Президента України, а письмова заява позивача про необхідність оформлення таких змін шляхом укладення додаткової угоди (а. с. 12) залишена відповідачем без відповіді.
Крім того, пунктом 9 Договору орендна плата визначена у грошовій формі у розмірі 574,40 гр. за рік (1,5 % від вартості земельної ділянки). Судом встановлено, що фактично орендна плата видається продукцією, що не передбачено діючим договором, отже являється порушенням його умов. Вимога позивача від 11.09.2009 року про надання їй розрахунку орендної плати в грошовому еквіваленті та продукцією (а. с. 9) залишена відповідачем без розгляду.
І лише після звернення 30.11.2009 року ОСОБА_3 із даним позовом до суду, відповідач надав відповідь на її звернення, запропонувавши отримати орендну плату тільки за 2009 рік у грошовій формі (а. с. 21, 23).
Оскільки в даному випадку відповідач істотно порушив свій обов'язок щодо форми, розміру й порядку видачі орендної плати та її перегляду, у зв'язку з чим орендодавець ОСОБА_3 була позбавлена можливості отримати належне їй за договором від 01.07.2006 року, то це є підставою для розірвання договору оренди землі.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов не правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_3 про розірвання договору оренди землі.
З урахуванням наведеного колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 ґрунтуються на законі та доведені нею у судовому засіданні, а тому підлягають до задоволення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 651 ЦК України, ст. 21, 22, 23, 24, 25, 32 Закону України "Про оренду землі", ст. 307, 309, 313-314, 316 ЦПК України, колегія суддів, -
В и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задоволити.
Рішення Теплицького районного суду Вінницької області від 13 січня 2010 року скасувати.
Позов ОСОБА_3 задоволити.
Розірвати договір оренди земельної ділянки площею 2,5090 га, укладений 1.07.2006 року між ОСОБА_3 та СТОВ "Ренет", зареєстрований у секторі ДЗК Теплицького району 26.06.2007 року за № 040780400879.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення.
На рішення може бути подана касаційна скарга до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий : /підпис/
Судді : /підписи/
Копія вірна :