Справа № 22-379/2010 р. Рішення ухвалено під головуванням
Категорія 24 Слободяник Т.В.
Доповідач Матківська М.В.
Р І Ш Е Н Н Я
Апеляційного суду Вінницької області
від 1 березня 2010 року
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області в складі :
Головуючого: Матківської М.В.
Суддів : Медяного В.М., Сопруна В.В.
При секретарі : Сніжко О.А.
За участю: представника позивача ОСОБА_2, представників відповідача Гаража О.Г. і Ляховича О.С.
розглянувши у відкритому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_5
на рішення Немирівського районного суду Вінницької області від 20 листопада 2009 року по справі за позовом ОСОБА_5 до ВАТ "Вінницягаз" в особі Немирівського управління газового господарства про визнання неправомірними дій працівників Немирівського управління газового господарства щодо нарахування суми боргу, за зустрічним позовом ВАТ "Вінницягаз" в особі Немирівського управління газового господарства до ОСОБА_5 про стягнення боргу за спожитий газ, -
В с т а н о в и л а :
У травні 2009 року ОСОБА_5 звернулася в суд з позовом до ВАТ "Вінницягаз" в особі Немирівського управління газового господарства про визнання неправомірними дій працівників господарства щодо нарахування суми боргу за спожитий природній газ. Свої вимоги мотивувала тим, що вона, проживаючи у квартирі АДРЕСА_1, являється споживачем природного газу, який подається до її квартири відповідачем. 21 лютого 2009 року представником Немирівського УГГ Костиною М.О. було складено акт про непрацюючий газовий лічильник типу РЛ-6, а саме: що лічильник не працює при включенні двох конфорок газової плити. 24 лютого 2009 року їй було вручено попередження про відключення від мережі газопостачання у зв'язку із тим, що сума боргу за використаний природній газ станом на 24.02.2009 року склала 1953,28 гр. за період з 1.10.2008 року по 21.02.2009 року. Вона не погоджується із таким нарахуванням, оскільки 19.02.2009 року представником Немирівського УГГ проводилося контрольне зняття показників газового лічильника і на той час до неї зауважень не було. З метою мирного врегулювання конфлікту вона зверталася із відповідними заявами до відповідача, який, розглянувши їх, повідомив про правомірність нарахування суми боргу.
В заперечення позову ВАТ "Вінницягаз" в особі Немирівського управління газового господарства 30.09.2009 року подав зустрічний позов до ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за спожитий природний газ в сумі 1922 гр., мотивуючи свої вимоги тим, що 21.02.2009 року працівником Немирівського УГГ складено акт про непрацюючий газовий лічильник (спожитий природній газ не повністю обліковувався лічильником). Споживач достовірно знаючи, що лічильник не працює, не повідомила про це управління газового господарства, що є грубим порушенням п. 22 ч. 7 Правил надання населенню послуг з газопостачання, згідно яких споживач повинен повідомити газотранспортну організацію про несправності у роботі лічильника газу протягом трьох днів після їх виявлення. На підставі розділу 2 п.2.2 Порядку відшкодування збитків, завданих газопостачальній або газотранспортній організації внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання ОСОБА_5 за 140 днів нараховано до сплати 1835,75 гр., тобто за період з 01.10.2008 року до 21.02.2009 року. Зазначену суму ОСОБА_5 не сплатила. Вона також не сплачувала поточні платежі і станом на 23.09.2009 року сума боргу склала 1922 гр.
Рішенням Немирівського районного суду Вінницької області від 20 листопада 2009 року у задоволенні позову ОСОБА_5 до ВАТ "Вінницягаз" про визнання неправомірними дій працівників Немирівського УГГ щодо нарахування суми боргу за спожитий природній газ, відмовлено. Зустрічний позов задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_5 на користь ВАТ "Вінницягаз" в особі Немирівського управління газового господарства заборгованість за спожитий природній газ в сумі 950 гр. і понесені судові витрати за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 30 гр. та на користь держави судовий збір у сумі 51 гр.
В апеляційній скарзі ОСОБА_5 оскаржила судове рішення повністю і просить скасувати його та ухвалити нове, яким її позовні вимоги задоволити повністю, а у задоволенні зустрічного позову відмовити.
Зазначила, що судом невірно оцінені докази та пояснення сторін у справі, невірно застосовані норми матеріального права, що призвело до прийняття судом незаконного рішення.
Представники відповідача-позивача заперечили апеляційну скаргу, просять її відхилити; рішення суду вважають законним і обгрунтованим, тому просять його залишити без зміни.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали цивільної справи, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення за таких підстав.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обгрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обгрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Суд першої інстанції встановив такі обставини:
ОСОБА_5 являється власником квартири АДРЕСА_1 і споживачем послуг по газопостачанню у даній квартирі з квітня 2006 року. Лічильник газу у квартирі був встановлений попереднім власником. 19.02.2009 року контролером Немирівського УГГ зі слів власника квартири були записані показники газового лічильника. Звіривши їх із попередніми показниками, контролер виявила їх неточними. 21 лютого 2009 року вона особисто перевірила показники газового лічильника, виявивши при цьому його несправність, а саме: при горінні двох конфорок газової плити лічильник не працював, про що було складено відповідний акт № б/н від 21.02.2009 року. Акт про непрацюючий лічильник безспірно в цей же день підписала споживач ОСОБА_5, підтвердивши, що лічильник не працюючий. Даним актом споживач попереджений про оплату за використаний газ відповідно до встановлених норм споживання та цін на газ без газового лічильника. 27 лютого 2009 року проведено демонтаж газового лічильника і споживачу роз'яснено право здачі лічильна на повірку, чого вона не побажала зробити, погодившись із порушенням його роботи. В цей же день 27 лютого 2009 року споживачу був встановлений новий газовий лічильник. Оскільки показники газу були занижені починаючи з липня 2008 року по березень 2009 року і не проводилася оплата за послуги газопостачання та у зв'язку із допущеним споживачем газу порушенням Правил надання населенню послуг з газопостачання, що виразилося у неповідомленні газової служби про непрацюючий газовий лічильник, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_5 та про підставність і обгрунтованість вимог позивача за зустрічним позовом.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив із того, що позивачем ОСОБА_5 були понесені витрати на придбання нового газового лічильника, оплату послуг за демонтаж і встановлення нового газового лічильника, тому суд зменшив суму боргу, нараховану споживачу у розмірі з 1922 гр. до 950 гр.
Така позиція суду про правомірність складеного акту від 21.02.2009 року відповідає встановленим по справі обставинам та діючим нормам матеріального права, але висновок суду про зменшення суми боргу являється безпідставним і належним чином не обгрунтованим.
Відповідно до ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення глави 63 "Послуги. Загальні положення" ЦК України можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
Згідно п. 29 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 2246 від 9.12.1999 року із послідуючими змінами, споживач зобов'язаний, зокрема, своєчасно вносити плату за надані послуги з газопостачання; невідкладно повідомляти аварійно-диспетчерську службу газорозподільного підприємства про всі недоліки в роботі системи газопостачання; забезпечувати збереження і цілісність лічильників газу та пломб на них.
Пункт 17 Правил надання послуг населенню з газопостачання визначає, що розрахунковим періодом для визначення розміру оплати послуг з газопостачання є календарний місяць. Плата за надані протягом розрахункового періоду послуги з газопостачання вноситься не пізніше 10 числа місяця, якщо договором не встановлено інший строк. Зняття показників лічильників газу проводиться споживачем щомісяця. Газопостачальне підприємство має право контролювати правильність зняття показань та оформлення споживачем платіжних документів.
Судом встановлено, ОСОБА_5, проживаючи у квартирі АДРЕСА_1, являється споживачем природного газу, з відкриттям особового рахунку НОМЕР_1 (а. с. 35). Споживач ОСОБА_5 станом на день складення акту – 21.02.2009 року, останню оплату провела у липні 2008 року по показнику лічильника – 19 500 куб. м. в сумі 15,75 гр., що знайшло підтвердження у виданій довідці від 23.09.2009 року ( а. с. 24) і проти чого не заперечила споживач.
Відповідно до п. 3.1 Порядку відшкодування збитків, завданих газопостачальній або газотранспортній організації внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання, затвердженого постановою НКПЕ від 29.05.2003 року № 475, з послідуючими змінами, у разі виявлення порушень Правил складається акт-претензія у двох примірниках, за участю споживача та представника газопостачальної або газотранспортної організації і скріплюється їх підписами (за формою згідно з додатком). Один примірник залишається у споживача, який має право внести до нього свої зауваження. У разі відмови споживача від підписання акту він підписується представниками газопостачальної або газотранспортної організації у кількості не менше трьох осіб та робиться відмітка у ньому про відмову споживача від підпису.
21 лютого 2009 року контролером Немирівського УГГ складено акт про непрацюючий лічильник № б/н від 21 лютого 2009 року, в якому зазначено, що лічильник не працює при горінні двох конфорок, показник лічильника 19 503 м. куб., цілісність пломби не порушена (а. с.15). Акт підписаний обома сторонами, без оформлення відміток (а. с. 15).
У п. 1.3 Порядку відшкодування збитків дано перелік порушень споживачем Правил, які тягнуть за собою відповідальність з відшкодування збитків, завданих газопостачальній або газотранспортній організації. Таким порушенням, зокрема, являється: пошкодження лічильника газу, пломб на ньому, порушення цілісності або пошкодження повірочного тавра, а також дій споживача, які призводять до заниження показань лічильника.
Згідно п. 34 Правил надання населенню послуг з газопостачання споживач несе відповідальність згідно із законодавством за пошкодження лічильника газу, пломб на ньому порушення цілісності або пошкодження повірочного тавра, а також дії, що призводять до заниження показань лічильника.
ОСОБА_5 споживала послугу по газопостачанню та проводила розрахунок за спожитий газ за лічильником.
Відповідно до п. 15 Правил надання населенню послуг з газопостачання справляння плати за нормами споживання у разі наявності лічильника газу не допускається, крім випадків, зокрема: пошкодження лічильника газу , повірочного тавра, цілості його пломб, а також дій споживача що призвели до заниження показань лічильника. Пункт 11 Правил передбачає, що у разі відсутності лічильників газу плата за послуги з газопостачання розраховується відповідно до встановлених законодавством норм споживання та цін на газ.
Пункт 10 Правил надання населенню послуг з газопостачання передбачає, що розрахунок населення за надані послуги з газопостачання здійснюється починаючи з 1 січня 2007 року за роздрібними цінами, диференційованими залежно від обсягів споживання, що встановлені НКРЕ, за показаннями лічильників газу, а у разі їх відсутності – за нормами споживання природного газу.
Встановивши, що на день складення акту лічильник газу не працював, тобто був пошкоджений, розрахунок за спожитий природній газ слід проводити за нормами його споживання.
Відповідно до постанови НКРЕ від 7.08.2008 року № 934 з 1 вересня 2008 року ціна на природний газ, що використовується для потреб населення за умови, що обсяг споживання природного газу не перевищує 2500 м-3 на рік, визначена у розмірі – 39,36 коп. за 1 м-3. Відповідно до постанови НКРЕ від 25.10.2008 року № 1239 з 1 грудня 2008 року ціна за природний газ за таких же умов визначена у розмірі – 53,16 коп. за 1 м-3.
Відповідно до наданого розрахунку витрат та вартості природного газу по особовому рахунку НОМЕР_1 по споживачу ОСОБА_5 з урахуванням цін та наявності таких умов, нараховано до сплати: за жовтень і листопад 2008 року – по 324,24 гр. за місяць, за грудень і січень 2009 року – по 437,93 гр. за місяць, за 21 день лютого 2009 року (по день складення акту) – 311,41 гр., з 21 лютого по 26 лютого 2009 року включно (по день встановлення нового працюючого лічильника) - 86,28 гр. Разом нараховано до сплати – 1922 гр.( а. с.41).
Доводи апеляційної скарги є безпідставними та спростовуються вищенаведеним, а також наступним.
Відповідно до п. 17 Правил надання населенню послуг з газопостачання зняття показань лічильників газу проводиться споживачем щомісяця. Споживач відповідно до п. 29 зазначених Правил зобов'язаний забезпечувати збереження і цілість лічильників газу та пломб на них і невідкладно повідомляти аварійно-диспетчерську службу газорозподільного підприємства про всі недоліки в роботі системи газопостачання.
Отже, ОСОБА_5, являючись споживачем, зобов'язана була кожного місяця знімати показники лічильника, а виявивши, що він не працює, невідкладно повідомити про це виконавця послуг. Як вбачається із довідки від 23.09.2009 року станом на липень 2008 року показник лічильника у споживача ОСОБА_5 (рахунок НОМЕР_1) зафіксував кількість спожитого газу – 19 500 м. куб. (а. с. 24). При складені акту про непрацюючий лічильник 21.02.2009 року лічильником було зафіксовано 19 503 м. куб., з урахуванням того, що у квартирі був встановлений газовий прилад для опалення квартири площею 69,9 кв. м. та у квартирі проживали 3 особи, а з жовтня 2008 року по день складення акту – лютий 2009 року, опалювальний сезон ( а. с. 15).
Згідно з п. 34 Правил споживач несе відповідальність згідно із законодавством, зокрема, за пошкодження лічильника.
Пункт 3.2. Порядку відшкодування збитків, завданих газопостачальній або газотранспортній організації внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання передбачає, що лише у разі своєчасного письмового повідомлення споживачем газопостачальної або газотранспортної організації про вихід з ладу лічильника, його несправність, та інше, (до виявлення цих порушень представником газопостачальної або газотранспортної організації) та за умови відсутності явних ознак навмисного пошкодження лічильника газу або пломби на ньому та на газових приладах, пристроях, цей Порядок не застосовується.
Судом встановлено, що споживач не повідомляла Немирівське УГГ про вихід з ладу лічильника чи його несправність, а тому не може бути звільнена від відповідальності.
Доводи позивача ОСОБА_5 про те, що вона та члени її сім'ї не проживають постійно у квартирі оцінюються критично, оскільки вона згідно вимог ст. 10, 60 ЦПК України не надала суду відповідних доказів, визначених статтями 57-59 ЦПК України.
За таких обставин судове рішення не може залишатися в силі, його слід змінити у частині часткового задоволення зустрічного позову, із стягненням повної суми зустрічного позову. В частині відмови у задоволенні позову ОСОБА_5 рішення суду є законним, обгрунтованим і не підлягає до скасування чи зміни.
Відповідно до ч. 2 ст. 314 ЦПК України апеляційний суд ухвалює рішення у випадках скасування судового рішення і ухвалення нового або зміни рішення.
Згідно вимог ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 307, 309, 313-314, 316 ЦПК України, колегія суддів, -
В и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 задоволити частково.
Рішення Немирівського районного суду Вінницької області від 20 листопада 2009 року у частині часткового задоволення зустрічного позову змінити. Зустрічний позов задоволити.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь ВАТ "Вінницягаз" в особі Немирівського управління газового господарства заборгованість за спожитий природній газ в сумі 1922 гр. і витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 30 гр. та на користь держави 51 гр. судового збору.
В решті рішення суду залишити без зміни.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення.
На рішення може бути подана касаційна скарга до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий : /підпис/
Судді : /підписи/
Копія вірна :