Судове рішення #8325798

Справа № 2А-119/10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

10 лютого 2010 року              Ковельський міськрайонний суд

             Волинської області

в складі : головуючого – судді Наваляного А.Д.

                 при секретарі Федорук Г.Б.

розглянувши у  відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ковель справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Ковельської міської ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору – підприємство теплових мереж "Ковельтепло" про визнання дій неправомірними, скасування рішення виконавчого комітету Ковельської міської ради про відмову в наданні дозволу на відключення квартири від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води та зобов’язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в :

                                                                                                                             

ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до виконавчого комітету Ковельської міської ради та прохає суд постановити рішення, яким визнати протиправним та скасувати рішення створеної виконавчим комітетом Ковельської міської ради постійно діючої комісії по розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води від 02.11.2009 року в частині відмови у наданні дозволу на відключення квартири № 2 будинку № 3а по бульварі ім. Л. ОСОБА_2 в м. Ковелі, власником якої є позивач в справі від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і підключенні в цьому приміщенні автономної системи опалення, оскільки ПТМ "Ковельтепло" надає неякісні послуги по опаленню та підігріву води, що не може забезпечити належні умови проживання позивача.

В судовому засіданні позивач позов підтримала повністю, з підстав, викладених у заяві, прохає його задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, подав суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутності на підставі поданих доказів.

Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору – ПТМ "Ковельтепло" в судове засідання не з’явився, подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності та письмові заперечення проти позову зі змісту яких слідує, що відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води призводить до розбалансування внутрішньої будинкової системи опалення та погіршує роботу системи загалом, чим порушує права інших мешканців будинку. Прохає в задоволенні позову відмовити з мотивів його безпідставності.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази по справі, приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є власником квартири № 2 в будинку № 3-а по бульварі ОСОБА_2 в м. Ковель.

Встановлено також, що 16.10.2009 року позивач звернулась до відповідача з заявою про надання дозволу на встановлення індивідуальної (автономної) системи опалення та відключення від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води в житловому приміщенні по бульварі Л. ОСОБА_2, 3-а/2 в м. Ковелі.  

Відповіддю виконкому Ковельської міської ради від 03.11.2009 року позивача повідомлено, що рішенням постійно діючої комісії виконавчого комітету Ковельської міської ради по розгляду питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП в задоволенні її заяви відмовлено з посиланням на п. 2.2.3 "Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання”, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року за № 4 (далі Порядку).

    Факт прийняття такого рішення відповідачем підтверджено протоколом засідання постійно діючої комісії по розгляду питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП від 02.11.2009 року.

Суд вважає, що відмова  відповідача в наданні дозволу на встановлення індивідуального опалювального приладу та відключення квартири позивача від мереж централізованого опалення не ґрунтується на законі з наступних підстав.  

Відповідно до вимог ст. 383 ЦК України власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир та не порушують санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Відключення від мережі ЦО і ГВП у квартирах багатоквартирних будинків регулюються правилами надання послуг з централізованого опалення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року, які передбачають, що споживач може відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення. Відключення від мережі ЦО і ГВП проходить в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

На виконання постанови КМУ № 630 наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005р. (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2005р. за № 1478/11758) затверджений Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, який визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку (секції, під'їзду), або його окремих приміщень при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП.

Пунктом 1.2 вказаного наказу встановлено, що для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  

Відповідно до вимог ст.42 Конституції України права споживачів захищає держава.  

Суд не може погодитись на посилання відповідача на Наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України „Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання” № 4 від 22.11.2005 року, оскільки виходячи зі змісту даного нормативного акту цей Порядок  регламентує процедуру відключення окремих будинків, а не окремих приміщень (квартир).    

Згідно ст.24 Закону України „Про теплопостачання” від 02.06.2005 року споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Згідно п.24 Постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення” № 630 від 21.07.2005 року, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Правовідносини  у сфері житлово-комунальних послуг регулюються Конституцією України, Житловим Кодексом, Законом України „Про житлово-комунальні послуги”, Законом України „Про теплопостачання”, іншими нормативно-правовими актами.  

Згідно з вимогами Закону України „Про житлово-комунальні послуги” від 24.06.2004 року цей Закон визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов’язки.

Згідно п. 6 ст. 26 Закону України „Про житлово-комунальні послуги” у  разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.

Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, при вирішенні даного спору підлягає застосуванню саме Закон України „Про житлово-комунальні послуги” та Закон України „Про теплопостачання”, а не Наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України „Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання”, тому вимоги позивача є законними і підлягають задоволенню.  

Керуючись ст. 19, 42 Конституції України, на підставі Закону України „Про житлово-комунальні послуги”, Закону України „Про теплопостачання”, Постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення” №630 від 21.07.2005 року, керуючись ст.ст. 6-12, 71, 86, 104, 159-163 КАС України суд, -                                                        

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним і скасувати рішення постійно діючої комісії виконавчого комітету Ковельської міської ради по розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води від 2.11.2009 року в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на відключення від централізованої системи опалення та гарячого водопостачання квартири № 2 будинку № 3а по бул. ім. Л. ОСОБА_2 в м. Ковелі та встановлення у ній індивідуальної (автономної) системи опалення.

Зобов’язати виконавчий комітет Ковельської міської ради надати ОСОБА_1 дозвіл на відключення від централізованої системи опалення та гарячого водопостачання квартири № 2 будинку № 3а по бул. ім. Л. ОСОБА_2 в м. Ковелі та встановлення у ній індивідуальної (автономної) системи опалення.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ковельський міськрайонний суд в наступному порядку: заява про апеляційне оскарження може бути подана протягом десяти днів з дня складення повного тексту постанови, апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови складено 12 лютого 2010 року.

                                 

Головуючий:                                            А.Д. Наваляний

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація